25 LAT GRUPY JURAJSKIEJ GOPR
Grupa Jurajska, choć najmłodsza spośród Grup Regionalnych, świętuje w tym roku 25-lecie swojego istnienia.
Historia zorganizowanego ratownictwa na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jednak sięga kilku lat wcześniej. Jura od dawna przyciągała wspinaczy i grotołazów, a wraz z dynamicznym wzrostem liczby osób uprawiających sporty i turystykę na tym terenie, zwiększała się także liczba wypadków.
Jednym z doniosłych momentów był wypadek 17-latka w 1993 roku, który spadł ze skał Biblioteki w rejonie Podlesic. Piotr Pustelnik i ratownicy GOPR Irena i Piotr van der Coghen, prowadzący pobliską bazę wspinaczkową, przeprowadzili akcję ratunkową z wykorzystaniem śmigłowca LPR – było to pierwsze tego typu działanie na Jurze. To wydarzenie zainicjowało powstanie Jurajskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (JOPR) niedługo potem.
JOPR to było stowarzyszenie założone przez 50 wspinaczy i grotołazów, którego celem było prowadzenie pomocy ratunkowej na Jurze. Prezesem został Wojciech Święcicki, wiceprezesem Piotr Pustelnik, a Naczelnikiem Piotr van der Coghen. Organizacja była całkowicie ochotnicza, oparta na zaangażowaniu entuzjastów wspinaczki i jaskiń. Działała dzięki darowiznom, głównie od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Związku Gmin Jurajskich.
Po kilku latach okazało się, że taka forma funkcjonowania nie jest wystarczająca, aby sprostać rosnącym potrzebom ratowniczym. 21 listopada 1998 roku Zjazd Delegatów GOPR w Zakopanem podjął uchwałę o powołaniu Grupy Jurajskiej jako siódmej Grupy Regionalnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Włączenie Grupy Jurajskiej w struktury już istniejącej od 45 lat GOPR, jednostki profesjonalnej wspieranej przez MSWiA i sponsorów, spowodowało dynamiczny rozwój ratownictwa na Jurze. Stację centralną umieszczono w Podlesicach, w budynku byłej szkoły przekazanej przez gminę Kroczyce. Stopniowo pojawił się profesjonalny sprzęt, w tym terenowe mercedesy i quady od Jurka Owsiaka, a także zorganizowano stacje terenowe.
Dzisiaj Grupa Jurajska to profesjonalna jednostka ratownicza z nowoczesną stacją centralną, stacjami terenowymi w Olsztynie pod Częstochową oraz w Dolinie Będkowskiej pod Krakowem, dysponująca nowoczesnym taborem pojazdów terenowych, mobilnym centrum poszukiwań, a także wysoko rozwiniętymi kompetencjami medycznymi i sprzętem medycznym najwyższej klasy.
Liczy 138 ratowników, w tym 15 etatowych, którzy rocznie przepracowują ponad 50.000 godzin na dyżurach, działaniach ratowniczych i szkoleniach, niosąc pomoc przez cały rok, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.
Z najlepszymi życzeniami dalszych sukcesów w ratowniczych działaniach oraz podziękowaniem za udostępnienie tekstu i fotografii –