AKCJA RATUNKOWA W JASKINI MORCA

© European Cave Rescue Association

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI MORCA

Podczas międzynarodowej wyprawy eksplorującej jaskinię Morca na południu Turcji, zachorował 40-letni amerykański speleolog Mark Dickey. Ma krwawienie z przewodu pokarmowego i nie jest w stanie samodzielnie opuścić jaskini głębokiej na około 1200 metrów.

Mark Dickey to znana postać w międzynarodowym środowisku speleologicznym. Od wielu lat uczestniczy w wyprawach jaskiniowych w wielu rejonach świata. Jest świetnie wyszkolonym speleologiem i jednocześnie ratownikiem jaskiniowym. Jest sekretarzem komisji lekarskiej ECRA (European Cave Rescue Association) i instruktorem organizacji ratownictwa jaskiniowego w USA.

Liderzy wyprawy zwrócili się o pomoc międzynarodową za pośrednictwem tureckiej federacji speleologii i tureckiego ratownictwa jaskiniowego, które są członkami ECRA.

Akcje ratunkowe z takich głębokości są bardzo rzadkie, niezwykle trudne i wymagają wielu bardzo doświadczonych ratowników jaskiniowych.

Dzięki doskonałej współpracy pomiędzy ECRA, Tureckim Stowarzyszeniem Speleologów i Turecką Służbą Ratownictwa Jaskiniowego akcję można było szybko rozpocząć. Turecka społeczność ratowników jaskiniowych poczyniła ogromne wysiłki, aby nakłonić swój rząd i AFAD (Turecką Agencję ds. Katastrof i Międzynarodowej Pomocy Humanitarnej) do umożliwienia i zapewnienia prawnego wsparcia dla międzynarodowych zespołów ratownictwa jaskiniowego.

O pomoc w akcji ratunkowej zostali poproszeni również ratownicy GOPR.

AKCJA RATUNKOWA W JASKINI MORCA
Polscy ratownicy –  © European Cave Rescue Association

Zespoły ratownicze przygotowują obecnie drogę do wejścia, instalując dodatkowe liny i mocowania. Poprawiona została linia komunikacyjna, a na dnie jaskini zostanie zainstalowany także dodatkowy system komunikacji bezprzewodowej Cave-Link.

Lekarze pracują nad poprawą stanu zdrowia pacjenta, aby trudny transport na powierzchnię mógł rozpocząć się bez dalszych komplikacji

wejście do jaskini: © European Cave Rescue Association

Jaskinię podzielono na 7 odcinków, za które odpowiedzialne są różne zespoły ratownictwa jaskiniowego:

Jest to już druga międzynarodowa akcja ratunkowa na tak dużą skalę. W czerwcu 2014 roku, w jaskini Riesending, miała miejsce – i została zakończona sukcesem – jedna z największych akcji ratunkowych w historii speleologii.  Brało w niej udział 700 osób, w tym wybitnie doświadczeni ratownicy chorwaccy i włoscy, którzy i teraz zostali poproszeni o zasilenie międzynarodowego zespołu.

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji w jaskini Morca!


źródło informacji i zdjęcia: European Cave Rescue Association 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR