APEL O PLANOWANIE TRAS

APEL O PLANOWANIE TRAS
foto-źródło: https://bergrettung.at/medien/pressefotos/pf_sommer/

APEL O PLANOWANIE TRAS I ZACHOWANIE ZDROWEGO ROZSĄDKU

  • Przedwczoraj wieczorem ratownicy górscy z Werfen (Tennengebirge) wyruszyli do schroniska Werfener Hütte (1967 m n.p.m.) by pomóc parze turystów którzy nie byli w stanie samodzielnie zejść do doliny.
  • Wczoraj, helikopterem ewakuowano dwóch turystów, którzy w rejonie Steinige Grube na wysokości 2373 m n.p.m. – jednym z najbardziej oddalonych miejsc w Steinernes Meer („Kamienne Morze” – płaskowyż na granicy Austrii i Bawarii) – stracili orientację, byli wyczerpani i nie mogli już kontynuować wędrówki z powodu nadejścia ciemności. Chociaż znali prognozę przewidującą załamanie pogody w sobotę, całkowicie nie przewidzieli warunków panujących aktualnie na „Kamiennym Morzu”. Ze względu na leżący tam śnieg, nie widać ani ścieżek ani oznakowań. Zarówno te warunki, jak i ukształtowanie terenu, powodują, że poruszanie się w tej okolicy jest bardzo trudne.

Powyższe przypadki, to tylko dwa przykłady z wielu akcji ratunkowych przeprowadzanych obecnie w Alpach i nie tylko. Przypuszczam więc, że apel ratowników górskich z Salzburga mógłby być równie dobrze wystosowany przez ratowników wszystkich Służb Górskich.

Po kilku przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku dni akcjach ratunkowych, których przyczyną były „nieoczekiwane zmiany pogody” i złe planowanie tras, chcielibyśmy ponownie zaapelować o:

planowanie trasy, planowanie trasy i jeszcze raz planowanie trasy, zanim wyruszymy w góry.

Aplikacje zainstalowane w telefonach komórkowych, filmy z YouTube czy inne rekomendacje w sieciach społecznościowych nie wystarczą!

Właściwe planowanie i przygotowanie wycieczek może pomóc zredukować ryzyko do minimum. Podstawą bezpieczeństwa jest prawidłowa ocena możliwości zarówno własnych, jak i osób Wam  towarzyszących, a także odpowiedni sprzęt. Należy oczywiście również wziąć pod uwagę sytuację pogodową.

Zadbajcie przed wycieczką o uzyskanie dobrych informacji o planowanej trasie: mapy, informacje z biur turystycznych, od przewodników turystycznych lub przewodników górskich. Skontrolujcie posiadany sprzęt!

Ułóżcie harmonogram, w tym czas rezerwowy, i powiadomcie o planowanej wycieczce osobę trzecią.

Tylko wtedy, gdy ktoś wie o Waszych planach – dokąd się wybieracie, kiedy chcecie wrócić – można w odpowiednim czasie zostać zaalarmować Pogotowie Górskie i zapewnić skuteczną pomoc.

Dlatego powtarzamy nasz apel: Zwłaszcza teraz jesienią, kiedy dni stają się coraz krótsze, dobre planowanie trasy jest bardzo ważne.

W niektórych wyższych partiach gór jest już dużo śniegu, a opad świeżego śniegu jest prognozowany na kilka następnych dni. Odpowiednie obuwie jest absolutnie konieczne!

Nie kierujcie się fałszywą ambicją i jeśli znajdziecie się w sytuacji kiedy można jeszcze z trasy zawrócić, zróbcie to!


w oparciu o informacje: https://www.bergrettung-salzburg.at/news/

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR