CIEPLEJ NIŻ W ŚRODKU SŁOŃCA-ITER
W Południowej Francji, zespół naukowców, inżynierów i techników, od kilku lat pracuje nad śmiałym, ważnym projektem. Przedstawiciele z 35 krajów biorą w tym projekcie udział. Polacy również. Jest to unikalny międzynarodowy projekt. Niewiele o tym projekcie można znaleźć w prasie. Niedawno BBC nadmieniło parę faktów z aktualnego stanu zaawansowania.
Budowany jest prototyp reaktora, w którym produkcja energii będzie uzyskiwana z fuzji (połączenia), nie z rozszczepienia materii, jak odbywa się to w znanych nam obecnie reaktorach nuklearnych.
Reaktor fuzyjny będzie napędzany tanim, powszechnie dostępnym paliwem. Wody Oceanów dostarczą takie paliwo;-deuter, czyli izotop wodoru, znajduje się w wodzie morskiej. Drugim elementem koniecznym do dokonania fuzji jest tritium. Ten pierwiastek należy wyprodukować. Technologia jest opanowana.
W procesie produkcji energii nie ma szkodliwej radiacji. Jest ona znikoma. W reaktorze nie zachodzi reakcja “łańcuchowa”. Nie “rozbiega się” w sposób nie do opanowania. ITER-International Thermonuclear Experimental Reactor, jest ogromny. Wyobraźcie sobie siebie stojącego przy 10-cio piętrowej kamienicy !!! Takie są jego wymiary.
Główny zespół reaktora to TOKAMAK, w przybliżeniu wygląda jak ogromna napompowana dętka, oczywiście wykonana nie z gumy. W geometrii nazywany jest torus. Otoczony gigantycznymi elektromagnesami, które poprzez zmienne silne pole magnetyczne umożliwiają uzyskanie temperatury ponad 100 milionów stopni Celsjusza !!!. Cieplej niż w środku Słońca! Takiej temperatury nie wytrzyma żadna ścianka znanego nam naczynia.
Otóż, nie wnikając w szczegóły: naukowcy/inżynierowie opracowali metodę utrzymania medium do dokonania fuzji, bez dotykania ścian torusa. Pole magnetyczne utrzymuje medium (plazmę) w centrum torusa. Przy temperaturze 100 milionów stopni C, deuter koliduje z Tritium, powstaje Hel, oraz ogromna ilość energii cieplnej. Energia z ITER, z kolei napędza klasyczną Elektrownię Cieplną. Nie ma emisji CO2!!!
To niezwykle ważne dla ludzkości przedsięwzięcie będzie poddane pierwszej próbie już w roku 2025.
Będzie to sprawdzenie podzespołów fukcjonowania reaktora, oraz systemów zabezpieczeń i pomiarów. Uruchomienie do produkcji 500 MW planowane jest na 2035 rok. 500 MW zasili ponad 100,000 miasto.
Życzę wszystkim zaangażowanym w projekt ITER pomyślnych wyników projektu. Życzę pomyślnego Nowego Roku. Myślę, że Koleżanki i Koledzy Ratownicy dołączą się do tych życzeń również.