Komunikat prasowy
Innsbruck, 02.06.2021 r.
Dobre przygotowanie do sezonu turystycznego: zalecenia dotyczące bezpieczeństwa na początek górskiego lata.
Austriacki Związek Alpejski zwraca uwagę na czynniki ryzyka na początku sezonu, prezentując nową serię filmów dla turystów górskich.
Najchłodniejsza od dziesięcioleci wiosna już za nami, cieplejsze wreszcie temperatury wabią wędrowców i wspinaczy we „wczesnoletnie” góry . Aby móc cieszyć się pierwszymi wycieczkami, Austriacki Związek Alpejski podaje zalecenia dotyczące bezpiecznego rozpoczęcia sezonu i zwraca uwagę na możliwe niebezpieczeństwa. Planując wycieczki, alpiniści powinni nie tylko realistycznie ocenić własne możliwości, ale także wziąć pod uwagę aktualną sytuację śniegową w górach. Zwłaszcza stare pola śnieżne mogą się w tym roku utrzymać do lata. Kontrola sprawności sprzętu jest również ważnym czynnikiem bezpieczeństwa na początku sezonu i może nawet uratować życie w nagłych wypadkach.
Dni są coraz cieplejsze, śnieg topnieje już nawet w wyższych partiach gór, a flora i fauna budzą się z zimowego snu. Krótko mówiąc: nadeszła wiosna i przyciąga miłośników sportów górskich do pierwszych aktywności poza trasami. Istnieje wiele czynników ryzyka, które należy wziąć pod uwagę podczas pierwszych wiosennych wycieczek. Austriacki Związek Alpejski zwraca uwagę na te źródła zagrożeń i przeciwdziała im za pomocą zaleceń i wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, jak również za pomocą nowej kampanii wideo na temat „Bezpiecznych wędrówek górskich”.
Sprawność fizyczna i kontrola sprzętu jako wymóg podstawowy
Pierwsza część z siedmioczęściowej serii poświęcona jest sprawności fizycznej i samoocenie. „Wędrówki po górach mają pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak w trasę powinni wyruszać tylko ci, którzy są sprawni i przede wszystkim zdrowi. W szczególności ryzyko niewydolności układu krążenia wzrasta u mężczyzn po 40. roku życia” – mówi Thomas Wanner, ekspert ds. sportów górskich w Austriackim Związku Alpejskim. Regularne sprawdzanie sprzętu jest również ważnym wymogiem dla entuzjastów sportów górskich. Wspinacze i miłośnicy via ferraty powinni przed pierwszym wejściem na skałę sprawdzić swój sprzęt zabezpieczający poprzez oględziny i kontrolę funkcjonowania” – podkreśla Wanner.
Według Alpine Club, wędrowcy powinni również zwrócić uwagę na to, czy ich sprzęt jest odpowiedni do poruszania się po górach. „Właściwe obuwie z antypoślizgowymi podeszwami jest oczywiście podstawowym warunkiem bezpiecznej wycieczki” – wyjaśnia Michael Larcher, kierownik działu sportów górskich w Austriackim Związku Alpejskim. „Miłośnicy sportów górskich nigdy nie powinni zapominać o telefonie komórkowym, apteczce pierwszej pomocy i odpowiedniej ochronie przed zimnem, deszczem i słońcem. W plecaku powinno być też wystarczająco dużo do picia.” Ponadto Larcher zaleca zabranie ze sobą aluminiowej płachty ratunkowej oraz raczków turystycznych przystosowanych do chodzenia po śniegu i lodzie.. Pomocne mogą być również mapy i odpowiednie systemy GPS. Podczas dłuższych wycieczek górskich przydatny jest worek biwakowy.
Realistyczna ocena: Co mogę, co wiem?
Ocena własnego know-how w terenie jest, obok sumiennego zaplanowania, dalszym warunkiem przeżycia bezpiecznej wycieczki. Michael Larcher wie: „Niestety, ludzie często przeceniają swoje własne umiejętności. Niemożność poradzenia sobie z trudną sytuacją w górach może mieć katastrofalne skutki. Dlatego tak ważne jest, aby być ze sobą szczerym, znać granice własnych możliwości i rozumieć trudności na szlaku.„
Zima – gość, który jeszcze nie chce nas opuścić
Nawet jeśli większość śniegu w dolinach ustąpiła już miejsca zielonym wiosennym łąkom, miłośnicy sportów górskich nie powinni lekceważyć go w górach. Masy śniegu przyniesione przez ostatnią zimę wymagają szczególnej uwagi. Austriacki Związek Alpejski zaleca wcześniejsze poinformowanie się o aktualnej sytuacji śniegowej i lawinowej oraz uwzględnienie tych informacji przy planowaniu trasy i wyborze sprzętu.
Ostrożnie, stare pola śnieżne!
Podczas wędrówek na większych wysokościach należy zachować szczególną ostrożność przy przekraczaniu pól starego śniegu. Poślizgnięcie się na mocno zmrożonej pokrywie śnieżnej na stromych zboczach górskich może mieć poważne konsekwencje dla wędrowców. Po upadku szybko osiągasz dużą prędkość, która uniemożliwia wyhamowanie. „Należy unikać przekraczania stromych, twardych pól śnieżnych, jeśli to możliwe.
Jeśli nie jest to możliwe, pola ze starym śniegiem należy przecinać tylko za pomocą raków. I tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa pokrywy śnieżnej zmięknie o co najmniej 10 cm” – wyjaśnia Michael Larcher. Jeżeli mimo to dojdzie do upadku: osoba, która upadła, powinna jak najszybciej obrócić się do pozycji leżącej na brzuchu i próbować hamować rękami i nogami w pozycji „pompki”. Szybkie działanie może w takiej sytuacji uratować życie. Jak to działa, dokładnie pokazuje ten film.
Łatwe planowanie wycieczek!
Często nie jest łatwo wybrać odpowiednią trasę do aktualnych warunków panujących w górach. Aby ułatwić samodzielny wybór trasy dla różnych aktywności górskich, miłośnicy gór mogą skorzystać z platformy www.alpenvereinaktiv.com i powiązanej z nią aplikacji Austriackiego Związku Alpejskiego. Nowa seria wideo „Bezpieczne wędrówki górskie” w humorystyczny i pouczający sposób omawia wyzwania związane z wędrówkami, począwszy od planowania i wyposażenia, a skończywszy na pewności kroku i wędrówkach z dziećmi.
Seria wideo: Bezpieczne wędrówki górskie Austriackiego Klubu Alpejskiego
- TRAILER ► https://youtu.be/D9xEHyDKTuc
- #1: Zdrowo na górze ► https://youtu.be/Ly10rNrRxo0
- #2: Planowanie i wyposażenie► https://youtu.be/UfKJVapQ_Xo
- #3:Stare pola śnieżne ► https://youtu.be/bpDWfuukVCE
- #4: Klasyfikacja szlaków ► https://youtu.be/3GglJ5064kc
- #5: Orientacja ► https://youtu.be/xn51lIdyuN4
- #6: Pewność kroków ► https://youtu.be/QOVxKVkkmuY
- #7: Wędrówki z dziećmi ► https://youtu.be/FsesmLWUE0E
- PLAYLIST: Wszystkie 7 filmów ► bit.ly/videos-mountain-hiking
Zdjęcia i dalsze informacje do pobrania:
www.alpenverein.at/presse
Dalsze informacje:
Austriacki Związek Alpejski
Public Relations
T +43/512/59547-39
presse@alpenverein.at
www.alpenverein.at