FRANTIŠEK ”FERKO” MRÁZIK (1914-2001)
FRANTIŠEK ”FERKO” MRÁZIK to Postać, która złotymi zgłoskami zapisała się nie tylko w historii pogotowia górskiego na Słowacji.
Ten urodzony 12 kwietnia 1914 roku w Żylinie słowacki narciarz i taternik, przewodnik tatrzański, ratownik górski i instruktor ratownictwa górskiego I klasy, był inicjatorem utworzenia w Czechosłowacji ogólnopaństwowej Służby Górskiej (HS ČSSR).
W roku 1956 został mianowany Naczelnikiem całej słowackiej komórki Horskej Služby i funkcję tę pełnił aż do końca roku 1975.
To m.in dzięki jego staraniom, HS ČSSR została przyjęta w poczet członków IKAR-CISA. Uroczystość odbyła się 21 czerwca 1968 roku w schronisku Monzino na stokach Mont Blanc.
Tego samego dnia członkiem IKAR stał się również GOPR.
HS ČSSR i GOPR były pierwszymi organizacjami ratownictwa górskiego z obszaru pozaalpejskiego, które przyjęto do IKAR. We wrześniu 1974 roku odbyła się pierwsza konferencja IKAR na „socjalistycznym gruncie” – w Szczyrbskim Plesie i Jasnej.
František Mrázik, który nieprzerwanie rozwijał współpracę Horskej Služby z polskim pogotowiem górskim, otrzymał w roku 1975 status honorowego członka GOPR.
Za wielkie zasługi na rzecz współpracy słowacko-polskiej, Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, odznaczył Go w roku 1997 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej.
Po przejściu na emeryturę działał w Klubie Seniora Horskej Služby, prowadził także ożywioną działalność pisarską na tematy ratownicze. Jego artykuły publikowane były m.in. w czasopiśmie „Krásy Slovenska”. Jest autorem bardzo popularnej na Słowacji książki, p.t.: Strechy nad oblakmi.
Bardzo często odwiedzał Zakopane i Polskę, nie tylko służbowo.
František Mrázik, człowiek o wielkiej kulturze osobistej i ujmującym sposobie bycia, zyskał również po polskiej stronie Tatr, sympatię i przyjaźń Wielu.
Zmarł w Dzień Horskej Služby – 22 września 2001 roku, w Popradzie. Został pochowany w Nowym Smokowcu.
Pozostanie we wdzięcznej pamięci Wszystkich, którzy mieli okazję Go poznać, tak jak i niżej podpisana
Anna Kokesch „Antenka”