GRUPA BIESZCZADZKA GOPR

70-LECIE GOPR

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR

Lata 50. XX w. w Bieszczadach to okres siermiężnej, ale mocno rozwijanej turystyki. Przez te góry przechodziły wówczas kawalkady studentów podczas rajdów organizowanych przez różne uczelnie. Do kalendarza imprez zimowych weszły rajdy narciarskie, zabezpieczane wpierw przez ratowników tatrzańskich.

Wypadków przybywało, zaludniające się Bieszczady przyniosły też konieczność działań ratowniczych wśród miejscowych osadników. 

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR
KAROL DZIUBAN – FOTO Z ARCHIWUM ANTONIEGO DZIUBANA

Stąd właśnie decyzja o utworzeniu samodzielnej Grupy GOPR zabezpieczającej obszar Bieszczadów i ponad połowy Beskidu Niskiego. Jesienią 1961 roku słowo stało się ciałem, w Sanoku zorganizowano pierwsze spotkanie ludzi związanych w górami, reprezentujących różne organizacje i instytucje. Zorganizowano grupę inicjatywną działającą wpierw w strukturach PTTK GOPR.

Duszą, sercem i mózgiem tego przedsięwzięcia był Karol Dziuban, sanocki działacz turystyczny. W ciągu następnych kilku lat zgromadził wokół siebie przewodników, leśników i turystów, których poddawał ciągłym próbom i stałej selekcji.

Wśród goprowców pojawiły się wówczas nazwiska takich bieszczadników jak: bieszczadzkich jak Jerzy Batruch, Andrzej Kurek, Kazimierz Hartman, Kazimierz Osiecki, Ludwik Pińczuk, Władysław Słotyczka, Edward Stasiczak, Wojomir Wojciechowski. Ale w tymże czasie do grupy dołączyli znakomici turyści, często z warszawskim rodowodem: Olgierd Czeczott, Ewa Beynar-Czeczott, Bronisław Bremer, Elżbieta Misiak-Bremer,  Jerzy Korejwo, Wilhelm Orsetti

Trudno wymienić wszystkich, bo w ciągu tej pierwszej dekady ratownicze przyrzeczenie złożyło 80 osób! W rekordowym roku 1969 do Grupy przyjęto aż 18 nowych ratowników – najwięcej w historii.

W 2021 roku Grupa Bieszczadzka obchodzi swe 60-lecie. W tym czasie ratownicy brali udział w ponad 23 tysiącach interwencji i ponad 4700 akcjach ratunkowych w górach, w tym ponad 1000 z udziałem śmigłowca.

Niestety, 192 osoby to ofiary śmiertelne.  Przez szeregi służby górskiej przewinęło się 375 ratowników. Obecnie Grupa Bieszczadzka liczy 189 ratowników, w tym 51 przeniesionych w stan pozasłużbowy oraz 12 ratowników kandydatów.

O specyfice górskich zdarzeń w Bieszczadach niech zaświadczą wybrane opisy akcji sprzed lat.

[nextpage title=”WYBÓR AKCJI I WYPRAW Z HISTORII GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR”]

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR
PIERWSZA NAMIOTOWA DYŻURKA NA BULI POD TARNICĄ – LATA 60

                                           

GRUPA BIESZCZADZKA GOPRPierwszy zapis w książce interwencji Grupy Bieszczadzkiej widnieje pod datą 16.12.1961 r. Wyda­rzenie miało miejsce w czasie treningu narciarskiego na trasie biegowej w Za­górzu. Zawodniczka, 19 letnia uczennica, uległa kontuzji w czasie upadku. Ratownik Jerzy Batruch udzielił pomocy wykonując opatrunek nogi bandażem elastycznym i doprowadził poszkodowaną do szosy, skąd furmanką odjechała do szpitala.

Pierwsza zapisana akcja ratunkowa miała miejsce 30.12.1961, kiedy to Barbara K., studentka z Warszawy, zasłabła przy zjeździe na nartach z Połoniny Caryńskiej w kierunku Przysłupia. Trójka ratowników, po stwierdzeniu u poszkodowanej ogólnego wyczerpania i zaburzeń akcji serca, przetransponowała ją toboganem przez Przysłup, Bereżki do Ustrzyk Górnych. Prawdopodobną przyczyną zasłab­nięcia był zły stan zdrowia, brak kondycji oraz to, że poszkodowana bezpośrednio po miesięcznym pobycie w szpitalu przyjechała do Ustrzyk Górnych na narty. 

14.02.1962 roku o godz. 15  samochodem wojskowym „Lublin” wyruszyła z Sanoka wyprawa w składzie: czterech ratowników, oficer i dwóch żołnierzy z za­miarem dotarcia do odciętego od kilku dni przez zamiecie schroniska w Ustrzykach Górnych. Przebywali tam między innymi Roman Sz. z Rzeszowa z po­dejrzeniem złamania obojczyka, Jan K. z Przemyśla ze zgniecionym palcem ręki oraz dwie osoby z wysoką temperaturą. Do schroniska wyprawa dotarła 15.02 o godz. 4.00  /84 km forsowano 13 godz./, idąc pieszo z Bereżek, dokąd dojechał samochód wojskowy poprzedzany przez dwa spychacze. O godz. 4.30 do Ustrzyk przebił się przez zaspy spychacz, w kabinie którego umieszczono dwoje najciężej poszkodowanych. W czasie trwającej nadal zamieci śnieżnej ekipa transportowa po 9  godzinach  /45 km/ dostarczyła chorych do szpitala w Ustrzykach Dolnych.

14.02.1964 roku Pogotowie Ratunkowe z Ustrzyk Dolnych zwróciło się do GOPR o interwencję, wobec braku możliwości dotarcia lekarza do Nasicznego, gdzie oczekiwała na pomoc kobieta z komplikacjami poporodowymi. Tym razem z Lutowisk wyruszyło 3 ratowników wynajętymi saniami /samochód GOPR był w Cisnej w innej akcji/, a jeden z Ustrzyk Górnych na nartach. Do Nasicznego dotarli wieczorem. Przy chorej była pielęgniarka. Wezwano śmigłowiec, przygotowując lądowisko, jednak ze względu na zmrok przylot był niemożliwy. Utrzymywano kontakt telefoniczny z lekarzem GOPR i Pogotowiem Ratunkowym w Ustrzykach Dolnych. O godz. 23.00 przybył z Lutowisk felczer medycyny z lekarstwami i sprzętem medycznym. W dniu 15.02 o godz. 9.30 wylądował śmigłowiec, a przybyły lekarz wraz z pielęgniarką dokonali koniecznego zabiegu. Chora pozostała pod opieką pielęgniarki.

Pierwszy notowany wypadek lawinowy miał miejsce 19.02.1964 roku na stoku Szerokiego Wierchu. Deska śnieżna ok. godz. 13.00 zgarnęła 11 uczestników Rajdu Ziemi Oświęcimskiej, udających się na Tarnicę. Szczęśliwie dwie osoby, w tym jeden z dwu zabezpieczających rajd ratowników GOPR znalazły się poza zasięgiem lawiny i zorganizowały natychmiast akcję ratunkową. Dzięki pomocy kilku osób tylko częściowo zasypanych udało się zapobiec najgorszemu. Przez 45 minut szukano drugiego ratownika, który był przysypany 130 cm warstwą śniegu. Szczęśliwie został wydobyty bez obrażeń. Opatrzność nad nim czuwała, bowiem narty zostały obcięte tuż za piętami! Tomasz R., również całkowicie zasypany, miał złamaną kość strzałkową, a Kazimierz W. skręconą nogę w stawie skokowym.    

12.09.1965 roku od godz. 21.50 do 23.30 jeden z ratowników z panią Urszulą D. udzielili pomocy przy porodzie 32 letniej Teresie M. z Ustrzyk Górnych. Pogotowie ratunkowe przybyło po po­rodzie, zabierając matkę i dziecko do Izby Porodowej.

Wieczorem 16 lutego 1967 roku wyruszyła z Dołżycy wyprawa na Okrąglik przez Roztoki po Igora Z., 39 letniego redaktora telewizyjnego magazynu tury­stycznego „Tramp”, który złamał nogę pod szczytem Okrąglika. Towarzyszący ekipie żołnierz WOP, zjechał na nartach do Roztok Górnych i powiadomił o wypadku centralę GOPR. Do wypadku pierwszy  ruszył 4 osobowy patrol ratowników z Dołżycy, który po dotarciu do poszkodowanych zabezpieczył uraz.

Ratownicy sprowadzili grupę „telewizorów” z grani i zabezpieczyli ich przed utratą ciepła.  Współtowarzysze wycieczki byli osłabieni i narażeni na odmrożenia. Nie wymyślili, że trzeba zejść na stronę zawietrzną stoku, by uniknąć silnego wiatru. Załamanie pogody, 25 stopniowy mróz, wiatr i zadymka spowodowały, że biwak – z konieczności bez przygotowania, właściwego sprzętu i żywności – mógł zakończyć się tragicznie. Grupa redaktorów nie potrafiła również  rozpalić ogniska.

Wspomagająca ekipa wyruszyła o 21.00 samochodem służbowym  z Sanoka. Po dotarciu do Majdanu, ratownicy dalej poszli pieszo, a następnie po śladach wopisty, w śniegu dochodzącym do pasa, dotarli na Okrąglik. Transport 2 osób  toboganami improwizowanymi trwał do godz. 8.00 rano, a sprowadzanie pozostałych członków ekipy telewizyjnej w głębokim śniegu także nie było prostym zadaniem. W Roztokach ratownicy przepakowali poszkodowanych na sanie i przy pomocy koni cała ekipa dotarła do Majdanu. Tu kolejny raz przeniesiono najbardziej poszkodowanych do samochodu GOPR, którym zostali dowiezieni do szpitala w Sanoku. Odmrożenie, zgorzel, groźba amputacji nogi, potem kilkumiesięczna rehabili­tacja w szpitalu i sanatorium zakończyły  tę lekkomyślną wyprawę Igora Z..

30.12.1972 roku ok. godz.16.00 turysta powiadomił ratowników dyżurnych o zauważonym pożarze traw na Połoninie Wetlińskiej w pobliżu schroniska. Do akcji gaszenia wyruszyli ratownicy oraz przebywająca w schronisku grupa młodzieży wraz z opiekunami z Leska. Do tłumienia ognia używano łopat oraz wiechci z gałęzi jarzębinowych. 31.12 ok. południa ponownie zauważono płonącą borowinę w rejonie siodła nad źródłem. Gaszenie utrudniał przenikający pod łatami śniegu ogień, który rozniecał kolejne pożary. W Nowy Rok zauważono płonące połoniny Szerokiego Wierchu.

W nocy z 2/3.11.1973 roku ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej wyruszyło z psem Szatanem 4 ratowników, zawiadomionych przez jednego z uczestników ośmioosobowej wycieczki studentów socjologii UW.  W rejonie przełęczy 1099 /obecnie Przełęcz Orłowicza/ oczekiwało na pomoc 7 osób, w tym dwie kobiety. Przeliczyli się z siłami, byli wyczerpani i nie mogli kontynuować marszu. Grupa wyruszyła z Cisnej o godz. 10.00, przez Dołżycę, Falową, Jaworzec, Smerek z za­miarem dotarcia do schroniska na Połoninie. Panowały trudne warunki atmosferyczne – głęboki śnieg oraz bardzo silny wiatr. Po około 4 godzinach poszukiwań grupę znalazł pies Szatan na stoku Smereka. Poszukiwani byli skrajnie wyczerpani i otępiali. Po udzieleniu doraźnej pomocy rozpoczęto trans­port: kobiet na plecach, pozostałych powiązanych liną doprowadzono do schroniska.

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR

 

7.05.1975 roku o godz. 14.50 ratownicy na Połoninie Wetlińskiej zostali powiadomieni, że jeden z uczestników rajdu Politechniki Krakowskiej, 20-letni Adam K., podczas podchodzenia na szczyt Smereka, został przed dwiema godzinami porażony przez piorun. Po przybyciu na miejsce wypadku o godz. 16.20 ratownicy przystąpili do reanimacji. Przybyły śmigłowcem o godz. 18.30 lekarz stwierdził zgon. Zwłoki przetransportowano do wsi Smerek, przenosząc je przez wezbrane wody Wetlinki.

6.02.1978 roku o godz. 11.00 wyruszyło z Nasicznego dwoje turystów narciarzy z zamiarem przejścia trasy na Małą Rawkę przez Wyżniański Wierch  i powrotu nartostradą do Berehów. Towarzyszka 21 letniego Piotra U. z Łodzi postanowiła w Berehach zrezygnować z dalszej wędrówki i powróciła do Na­sicznego. W dniu 7.02 o godz. 10.30 zawiadomiono GOPR, że narciarz nie powrócił do Nasicznego. W nocy padał śnieg i wiał wiatr. Patrol ratowników wyruszył we mgle i śnieżycy. Do kierujących akcją docierały informacje:  o za­gubieniu nikłych śladów, a następnie o ponownym ich odnalezieniu na Dziale. Wreszcie ok. 17.30 natrafiono na plecak i kijki narciarskie. Po zlokalizowaniu rejonu patrol kontynuował poszukiwania wzdłuż potoku spływającego w stronę Berehów. O godz. 21.00 nastąpiło spotkanie patrolu z zasadniczą grupą ratowników w miej­scu, gdzie zginął ostatni ślad poszukiwanego. Ratowników patrolu wyłączono z akcji ze względu na stan skrajnego wyczerpania. Rozpoczęto bardzo dokładne przeszukiwanie potoku i terenu przyległego. O godz. 21.10 natrafiono na zwłoki, które leżały w potoku nieopodal drogi. Jak wykazały późniejsze badania me­dyczne zgon nastąpił prawdopodobnie dnia 7.02 około godz. 7.00.

3.02.1986 roku dwunastu ratowników poszukiwało 11 uczniów LO nr 20 w Warszawie, którzy wyszli z Domu Wycieczkowego w Wetlinie i nie dotarli na nocleg do schroniska na Połoninie Wetlińskiej. O sytuacji zawiadomiła trójka, która odłączyła się od grupy w rejonie Hnatowego Berda. Grupa udawała się na 10 dniowy pobyt w schronisku, była wyposażona w sprzęt, żywność i odzież. Patrol ratowników udał się skuterem do grani Hnatowego Berda i dalej pieszo do granicy lasu. Szlak znaczony był porzuconymi plecakami, śpiworami i prowadził przez las do owczarni pod Połoniną. Mimo późnej pory – godz. 23.40, postanowiono grupę umieścić w szkole w Kalnicy. Temperatura minus 28 stopni nie sprzyjała ani wędrówkom, ani biwakowaniu w górach. Grupa przyjechała w Bieszczady z 24-letnim opiekunem.

7.11.1988 roku około godz. 14.00, GOPR został wezwany do wyciągnięcia człowieka ze studni w Besku. Na miejsce przybyło trzech ratowników ze specja­listycznym sprzętem wspinaczkowym. Okazało się, że Jan K., naprawiając starą studnię, zjeżdżał z cembrowiną i na głębokości 5 m został zasypany. Ratownikowi, który zjechał do studni, udało się odkopać głowę i ręce poszkodowanego. Obsuwająca się ziemia, konieczność szalowania, utrudniały zadanie. Podano leki i żywność, zabezpieczając liną ratowanego przed możliwością obsunięcia się ziemi wraz z ofiarą w głąb studni. Wielogodzinna praca ratowników GOPR, Straży Pożarnej z Krosna i Beska, pomoc Milicji, Pogotowia Ratunkowego i wielu ochotników, oraz użycie dwu koparek, umożliwiło wydobycie o godz. 7.00 dnia następnego zdrowego Jana K. Pomoc przybyłego rano z Bytomia zespołu Stacji Ratownictwa Górniczego była już na szczęście niepotrzebna. Studnia, niebawem po zakończeniu akcji, zawaliła się.

10.01.1991 roku o godz. 10.30 oficer WOP z Cisnej powiadomił centralę GOPR w Sanoku, że przed momentem w okolicy szczytu Rożki,  na wysokości przekaźnika TV rozbił się śmigłowiec.

Na miejsce wypadku udała się natychmiast śmigłowcem sanitarnym 5 osobowa ekipa, zabierając ze sobą specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz siekierę i nożyce do cięcia prętów. /GOPR w Bieszczadach nie posiadał dotychczas na wyposażeniu takiego sprzętu, jak piły do metalu, reflektory nożyce hydrauliczne, itp./.

Kierownikiem akcji został wyznaczony instruktor ratownictwa Jacek Frydrych. Śmigłowiec LPR wylądował ok. 60m od płonącego wraku. Na miejsce zdarzenia udali się z apteczkami ratownicy oraz lekarz.  Po przeszukaniu rozbitego, poskręcanego Mi-8, doliczono się ośmiu zmiażdżonych ciał ludzkich – nie było kogo ratować.

Na miejscu katastrofy byli już ratownicy sekcji Cisna, którzy ze strażakami miejscowego OSP usiłowali gaśnicami, śniegiem i ziemią przy pomocy  łopat ugasić wzniecony upadkiem śmigłowca pożar.  Po wstępnych oględzinach, stwierdzono, że wszyscy pasażerowie /policjanci/ i załoga śmigłowca Mi – 8, należącego do Nadwiślańskiej Jednostki MSW w liczbie 10 osób ponieśli śmierć. Była to ekipa telewizyjnego magazynu 997 realizująca tu materiał filmowy. O godz. 11.30 do pomocy zostali  wezwani ratownicy z Ustrzyk Górnych i Połoniny Wetlińskiej, którym polecono zabranie maksymalnej ilości sprzętu transportowego i pomocniczego / akie, tobogany, piły motorowe, liny, siekiery, pochodnie/ oraz środków łączności.

Dalsza praca 15 ratowników w tym  dniu na miejscu wypadku polegała na zabezpieczeniu terenu, gaszeniu tlących się resztek wraku, oraz pomocy w poszukiwaniach istotnych dla ustalenia przyczyny wypadku części śmigłowca. Ratownicy podzieleni na dwuosobowe patrole przeczesali teren w promieniu do 3 km wokół miejsca zdarzenia. Po powrocie z przeszukania wszyscy uczestnicy zebrali się na posterunku Policji, celem złożenia szczegółowych relacji ze swojej pracy. O godz. 13.20 rozpoczęto przygotowania do wydobycia i transportu zwłok. Dwóch kolegów oczyściło piłami motorowymi teren wokół wraku, umożliwiając dostęp do rozbitego śmigłowca, pozostali pakowali zabitych do specjalnych worków i transportowali na wyznaczone miejsce. Dostęp do dwóch dotychczas nie znalezionych ciał, możliwy był dopiero po pocięciu pogniecionych części specjalnymi piłami i użyciu rozpieraków. Na miejscu wypadku pracowały zgodnie Policja, leśnicy, Straż Pożarna, GOPR, komisje specjalne MSW i MON. Prawdopodobną przyczyną tragedii był lot w trudnych górskich warunkach przy słabej widoczności. ewolucję zawadził Śmigłowiec wykonując tylnym śmigiełkiem o drzewo, co spowodowało utratę sterowności i upadek na ziemię.

9 września 1992 roku w okolicy Hnatowego Berda spadł z wysokości ok. 10 m lotniarz Jerzy G. Po otrzymaniu zawiadomienia, natychmiast w kierunku miejsca wypadku udał się ratownik dyżurny z Połoniny Wetlińskiej. Do pomocy w transporcie wyruszyli samochodem terenowym ratownicy z Ustrzyk Górnych. Obrażenia lotniarza były na tyle ciężkie – połamane nogi oraz miednica, że zdecydowano się wezwać śmigłowiec ZLS, który zabrał rannego z przygotowanego lądowiska do szpitala w Sanoku.

30 kwietnia 1994 roku o godz. 20.15 Jerzy K. zgłosił dyżurnym ratownikom w Ustrzykach Górnych zaginięcie swoich synów: 11 letniego Łukasza i 12 letniego Piotra. Chłopcy wraz z rodzicami i młodszą siostrą przebywali na polanie po Kiczerą /na terenie byłej bazy studenckiej/, gdzie palono ognisko. Po jakimś czasie postanowili wyjść wyżej, by móc lepiej podziwiać panoramę i zabłądzili. Ratownicy po otrzymaniu zgłoszenia wyruszyli dwoma patrolami na poszukiwania. Używając naboi sygnałowych, o godz. 23.15 nawiązali kontakt głosowy z zaginionymi. Po dojściu ratowników chłopcy zostali ubrani w ciepłą odzież i po przeprowadzeniu przez potok oddani w ręce uszczęśliwionych rodziców.

9 maja 1995 roku dwie uczestniczki wycieczki z Warszawy zwróciły się z prośbą do ratowników dyżurnych na Połoninie Wetlińskiej o udzielenie pomocy koledze, który źle się poczuł i nie może kontynuować marszu. Po dojściu na miejsce ratownicy stwierdzili, że stan chorego jest bardzo poważny /był mocno wychłodzony, tętno słabe, ograniczony kontakt/ i wezwali na pomoc śmigłowiec ZSL z Sanoka. Mimo zabezpieczenia turysty przed dalszą utratą ciepła i prowadzonej natychmiast akcji reanimacyjnej, przybyły śmigłowcem na miejsce wypadku lekarz stwierdził zgon 16 letniego Piotra P. Po otrzymaniu zgody prokuratora i przeczekaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych w Wetlinie, zwłoki zostały przewiezione śmigłowcem do Sanoka.

 W dniach 11 do 14 lipca 1997 roku ratownicy naszej Grupy wraz załogami ZLS w Sanoku, z własnej inicjatywy brali udział w akcji ratowniczej w gminie Borowa, na terenie objętym powodzią. Efektywny udział w akcji powodziowej został wysoko oceniony przez władze państwowe. Wszyscy ratownicy oraz załogi śmigłowców zostali przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczeni medalami „Za Ofiarność i Odwagę”.

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR

3.05.2002 roku o godz. 15.00 telefonem komórkowym powiadomiono ratowników dyżurnych w Ustrzykach Górnych, że na południowo-zachodnim stoku Połoniny Caryńskiej leży nieprzytomna kobieta. Pierwszej pomocy udzieliła jej przechodząca lekarka, która wezwała pomoc. Ratownicy wyruszyli do akcji natychmiast, zabierając niezbędny sprzęt medyczny i transportowy. Po drodze został zabrany do pomocy ratownik z Małej Rawki. O godz.15.35, po dotarciu do chorej, 52 letniej Elżbiety Z. z Warszawy, udzielono jej niezbędnej pomocy, zmierzono ciśnienie, podano tlen. Po ok. 10 minutach, gdy chora poczuła się lepiej rozpoczęto transport wózkiem alpejskim do oczekującego śmigłowca. Podczas udzielania pomocy, o godz. 15.40, ratownicy otrzymali kolejne wezwanie do półprzytomnej, z silnymi bólami głowy i wymiotującej dziewczyny w rejonie bacówki  pod Małą Rawką. O godz. 16.28 śmigłowiec z chorą kobietą wylądował koło bacówki a lekarz udał się do poszkodowanej 15 letniej Pauliny Z. O 16.30 ratownicy dotarli Land-Roverem do miejsca kolejnego zdarzenia. Lekarz po zbadaniu dziewczyny zaaplikował jej niezbędne środki farmakologiczne i zlecił transport do szpitala. Po odlocie śmigłowca z jedną chorą, ratownicy zapakowali drugą do akii i zwieźli samochodem do Ustrzyk Górnych, skąd o godz.17.35 została zabrana karetką Pogotowia do szpitala w Ustrzykach Dolnych. 

22.10.2006 roku, o godz. 11.40 po przez telefon alarmowy 601 100 300 ratownicy Rejonowej Stacji w Ustrzykach Górnych zostali poinformowani, że na szlaku zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską  50 letni Ryszard S. z Sanoka doznał zawału serca. O godz. 11.52 po dotarciu do poszkodowanego przeprowadzono wywiad, podano tlen, kontrolowano funkcje życiowe i oczekiwano na wezwany transport lotniczy.

Po krótkiej chwili chory stracił przytomność, brak wyczuwalnego oddechu i tętna. Ratownicy uruchomili defibrylator i po jego dwukrotnym użyciu zauważyli powracające tętno i oddech. O godz. 12.10 chory został przekazany przybyłemu śmigłowcem lekarzowi . O 12.45 nastąpił odlot śmigłowca z poszkodowanym do szpitala w Sanoku.

Było to pierwsze w Polsce, skuteczne użycie nowego urządzenia, podarowanego naszej Grupie przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.

13.09.2007 roku o godz. 18.10  komendant placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych powiadomił ratowników dyżurnych, że w rejonie Kańczowej obywatelka Czeczenii pozostawiła zwłoki trzech córek.

Sama z jednym dzieckiem została zabrana do szpitala. Informacja ta nie jest jeszcze potwierdzona, na razie nie potrzebują wsparcia. O godz. 20.45, po dotarciu funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia, dyżurny Straży Granicznej potwierdził zgłoszenie i poprosił o przetransportowanie zwłok. Kierujący akcją starszy ratownik Jerzy Godawski wezwał do pomocy ratowników sekcji Cisna. Wszyscy musieli jeszcze zaczekać na policyjną ekipę dochodzeniową. Czas oczekiwania na wyjście w góry spowodował natłok myśli w głowach uczestników wyprawy; przecież szkolono ich do udzielania pomocy ludziom w górach, a  zgłoszenie potwierdzało, że mają iść  po zwłoki dziewczynek. Podczas pakowania sprzętu podświadomie oczekiwali odwołania akcji, które jednak nie nadeszło. Ratownicy zdali sobie sprawę, że to oni muszą tam dojść i zwieźć dzieci ich ostatnią drogą. Wszyscy chcieli to mieć już za sobą.

O godz. 23.00 zapadło decyzja o wyjściu w góry. Dwa patrole pojechały quadami, reszta poszła na piechotę. Na miejscu zdarzenia koledzy zastali dwóch funkcjonariuszy SG i dwóch pograniczników ukraińskich. Starsze dziewczynki leżały obok siebie, na nich przykryta liśćmi i  paprociami leżała najmłodsza – wyglądały jakby spokojnie spały. Po oględzinach Policji, zostały zapakowane do czarnych worków. Po położeniu na każdym z nich gałązki jedliny, rozpoczął się smutny transport. Do Ustrzyk Górnych, w okolice strażnicy, kondukt dotarł o godz. 3.20, gdzie zwłoki przekazano  wezwanemu karawanowi. Po zakończonej akcji i rozjechaniu się jego uczestników dyżurni ratownicy zastanawiali się:  czy przy wcześniejszym powiadomieniu byłaby szansa uratowania dziewczynek, co czuła matka układając swoje pociechy pod słupkiem i przykrywając je zielskiem, dlaczego nikt nie potrafił im zapewnić bezpieczeństwa, czy musiały umierać w takich okolicznościach?

7.10.2007 roku, o godz. 9.45 ratownik Stacji Centralnej w Sanoku odebrał informację od Zbigniewa K. że w podczas zejścia ze szczytu Pop Iwan , w dolinie potoku Dżembronia /Ukraina/,  kontuzji nogi doznała 25 letnia Małgorzata K. Ratownik nawiązał kontakt z konsulatem RP we Lwowie, a następnie z naczelnikiem Jaworiwskim ze  Służby Górskiej Czarnohory, podając mu namiary na poszkodowaną. Ok. godz.16.50 ratownicy ukraińscy nawiązali kontakt głosowy z poszkodowanymi, i po zaopatrzeniu urazu rozpoczęli transport. O godz. 20.16 dyżurny ratownik otrzymał SMS-a od poszkodowanych z informacją, że zostali sprowadzeni do Dżembroni i nie wymagają pomocy lekarskiej.    

            

Z ksiąg wypraw i akcji Grupy Bieszczadzkiej

wybrał i opracował Jan Jarosiński

 

[nextpage title=”LISTA RATOWNIKÓW GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR”]
(członków rzeczywistych) – stan na 31.12.2020


Lp.
Nazwisko i imię Data wstąpienia do GOPR Data przyrzeczenia Liczba wypraw Liczba godzin społecz. Uwagi
1 2 3 4 5 6 7
1 Batruch Jerzy 10.05.1958 29.10.1961 544 zmarł ’04 r.
2 Harna Kazimierz 10.05.1958 29.10.1961 268 zmarł ´14 r..
3 Jankowski Józef 10.05.1958 29.10.1961 248 zmarł ’77 r.
4 Szewczyk Czesław 10.05.1958 29.10.1961 1 575 zmarł ’76 r.
5 Witwicki Bronisław 10.05.1958 29.10.1961 282 zmarł ’92 r.
6 Wołczański Jan 01.10.1961 29.10.1961 578 zmarł ’94 r.
7 Bar Bolesław 01.10.1961 17.11.1962 1 454 zmarł ’00 r
8 Czeczott Olgierd 01.10.1961 17.11.1962 20 3609 stan p.sł.
9 Dziuban Karol 01.10.1961 17.11.1962 45 533 zmarł ’74 r.
10 Hartman Kazimierz 01.10.1961 17.11.1962 22 2308 zmarł ’99 r.
11 Kikta Marian 01.10.1961 17.11.1962 6 1999 zmarł ’94 r*
12 Kurek Andrzej 01.10.1961 17.11.1962 12 7551 zmarł ’93 r.
13 Szóstak Stanisław 01.10.1961 17.11.1962 560 skreślony
14 Trebenda Adam 01.10.1961 17.11.1962 1 1117 zmarł ´02 r.
15 Beynar – Czeczott Ewa 18.12.1961 24.10.1964 9 3856 stan p.sł.
16 Brodzicki Roman 15.07.1963 24.10.1964 5 3573 stan p.sł.
17 Kalisz Jan 03.01.1963 24.10.1964 6 775 zmarł ’78 r.
18 Kasprzyk Roman 20.10.1962 24.10.1964 4 84 skreślony
19 Opacki Remigiusz 18.12.1961 24.10.1964 8 3703 stan p.sł.
20 Osiecki Kazimierz 18.12.1961 24.10.1964 52 3821 zmarł´20 r.
21 Osiecki Władysław 20.10.1962 24.10.1964 3 144 skreślony
22 Sielska – Rokosz Joanna 20.10.1962 24.10.1964 8 856 stan p.sł.
23 Hadło Marian 21.07.1964 31.12.1965 22 6759 zmarł ’07 r.
24 Król Witold 15.04.1964 31.12.1965 3 444 skreślony
25 Sadowski Jerzy 15.04.1964 31.12.1965 2 660 zmarł 19 r.*
26 Struś Jerzy 11.11.1963 31.12.1965 15 1155 zmarł ’92 r.
27 Wilk Zygfryd 11.11.1963 31.12.1965 31 3465 zmarł ’76 r.
28 Wojciechowska Bożena 17.04.1963 31.12.1965 1 229 skreślona
29 Wojciechowski Wojomir 17.04.1963 31.12.1965 44 3443 stan p.sł.
30 Zygmuntowicz Stanisław 30.07.1963 31.12.1965 1 462 przeniesiony
31 Bremer Bronisław 30.08.1963 20.11.1966 6 1187 zmarł ’99 r.
32 Matias Andrzej 19.06.1965 20.11.1966 166 skreślony
33 Misiak – Bremer Elżbieta 28.03.1966 20.11.1966 8 3098 stan p.sł.
34 Osiecki Tadeusz 20.10.1962 20.11.1966 6 2003 przeniesiony
35 Pochyła Jan 12.05.1965 20.11.1966 4 244 skreślony
36 Sanecki Marian 03.09.1964 20.11.1966 2 382 zmarł ’76 r.
37 Skonieczny Longin 12.05.1965 20.11.1966 45 zmarł 12 r *
38 Skubisz Wiesław 19.06.1965 20.11.1966 539 skreślony
39 Słodyczka Władysław 05.09.1965 20.11.1966 69 4799 zmarł ’06 r.
40 Wota Mieczysław 18.01.1964 20.11.1966 3 36 skreślony
41 Dziuban Jacek 03.04.1966 04.11.1967 113 11339 stan p.sł
42 Kiszka Jan 19.06.1965 04.11.1967 15 1107 zmarł 18 r.*
43 Nowak Bolesław 08.08.1966 04.11.1967 10 269 zmarł ’99 r
44 Stasiczak Edward 17.02.1965 04.11.1967 53 22332 stan p.sł
45 Szajuk – Pietraszek Zofia 19.06.1965 04.11.1967 2 1761 zmarła ’88 r.
46 Wilk Jan 28.03.1966 04.11.1967 2 157 skreślony
47 Mnich Leszek 28.09.1966 30.11.1968 27 10226 stan p.sł
48 Stasiczak Jan 06.12.1966 30.11.1968 208 zmarł ’87 r.
49 Biliński Ryszard 05.11.1965 15.11.1969 1 522 skreślony
50 Boczar Stanisław 08.01.1968 15.11.1969 1 840 zmarł ’05 r*
51 Dziuban Antoni 28.09.1966 15.11.1969 8 2002 skreślony
52 Gawlik Józef 26.01.1967 15.11.1969 1 693 zmarł ’75 r.
53 Kafel Ryszard 28.09.1966 15.11.1969 142 15991 zmarł ’94 r.
54 Korejwo Jerzy 12.07.1966 15.11.1969 7 3389 stan p.sł.
55 Kulpiński Michał 08.01.1968 15.11.1969 5 2172 skreślony
56 Luśnia Stanisław 17.02.1966 15.11.1969 86 skreślony
57 Maciołek Adolf 17.04.1967 15.11.1969 4 843 zmarł ´20r*.
58 Miech Wiesław 17.01.1968 15.11.1969 180 przeniesiony
59 Orsetti Wilhelm 19.06.1965 15.11.1969 10 8642 stan p.sł.
60 Owoc Henryk 17.02.1966 15.11.1969 6 6210 zmarł´06 r.
61 Pińczuk Ludwik 17.02.1966 15.11.1969 135 14073 stan p.sł.
62 Przybyła Leszek 13.12.1964 15.11.1969 7 840 skreślony
63 Rygiel Bolesław 10.04.1967 15.11.1969 73 skreślony
64 Sochacki Bolesław 08.08.1966 15.11.1969 3 1085 zmarł ’99 r*
65 Trzyna Ryszard 17.02.1966 15.11.1969 83 zmarł ’03 r*
66 Zając Tadeusz 28.09.1966 15.11.1969 13 770 zmarł 17 r.*
67 Arendt Leopold 14.01.1965 06.12.1970 22 3654 zmarł ’98 r.
68 Chomiszczak Andrzej 27.08.1968 06.12.1970 1 498 skreślony
69 Hanisz Andrzej 28.09.1966 06.12.1970 1 898 skreślony
70 Kazalska – Kielar Teresa 08.10.1969 06.12.1970 7 3024 stan p.sł.
71 Rajski Adam 19.07.1968 06.12.1970 2 143 skreślony
72 Rokosz Bogumił 08.10.1969 06.12.1970 4 3169 zmarł ´16 r.
73 Seredyński Jan 17.09.1969 06.12.1970 43 11843 stan p.sł.
74 Żubryd Aleksander 24.03.1967 06.12.1970 121 11120 zmarł ´19 r.
75 Berezka Jacek 27.08.1968 23.10.1971 6 2069 skreślony
76 Derwich Antoni 17.09.1969 23.10.1971 126 8746 stan p.sł.
77 Jarosiński Jan 11.05.1970 23.10.1971 117 19799 stan p.sł
78 Moskal Marian 11.05.1970 23.10.1971 1 1158 skreślony
79 Przystasz Stanisław 15.06.1970 23.10.1971 10 2179 zmarł ’75 r.
80 Stręk Michał 17.09.1969 23.10.1971 28 8300 stan p.sł.
81 Aurzadniczek Kazimierz 27.01.1967 28.10.1972 13 1686 zmarł ’11 r.
82 Bryliński Andrzej 09.08.1971 28.10.1972 12 1926 skreślony
83 Bujalski Andrzej 09.08.1971 28.10.1972 6 1111 zmarł 18 r..
84 Fischer Włodzimierz 02.02.1971 28.10.1972 7 925 przeniesiony
85 Fiuk Jan 17.09.1969 28.10.1972 3 871 skreślony
86 Obidowicz Marek 25.02.1970 28.10.1972 404 skreślony
87 Strzyżewski Wojciech 17.09.1969 28.10.1972 6 2623 zmarł ’97 r.
88 Wojnar Adam 02.02.1970 28.10.1972 1 280 skreślony
89 Berezka Leszek 15.04.1970 27.10.1973 210 8681 stanp.sł.
90 Bieleń Jerzy 09.08.1971 27.10.1973 605 skreślony
91 Dydak Ryszard 15.04.1970 27.10.1973 4 6234 stan p.sł
92 Dziuban Ewa 06.02.1972 27.10.1973 6 3493 stan p.sł.
93 Gajda Wojciech 17.09.1969 27.10.1973 17 2716 skreślony
94 Marnik Andrzej 23.10.1972 27.10.1973 32 1873 skreślony
95 Purchla Stanisław 25.05.1971 27.10.1973 33 3633 zmarł ’09r.*
96 Robel Stanisław 23.12.1970 27.10.1973 3 927 skreślony
97 Żak Jerzy 06.02.1972 27.10.1973 174 15954 stan p.sł.
98 Dydak Jerzy 25.01.1969 09.11.1974 13 5417  
99 Górka Adam 02.02.1971 09.11.1974 42 6573 zmarł ´17r.
100 Ołtarzewski Krzysztof 06.07.1973 09.11.1974   532 zmarł ’85 r.
101 Wójcik Mieczysław 25.02.1974 09.11.1974 146 17934 stan p.sł.
102 Masłyk Wojciech 25.02.1974 29.11.1975 1 802 zmarł ’96r.*
103 Pasich Antoni 26.11.1965 29.11.1975 5 2387 zmarł ´15r
104 Frydrych Jacek 25.02.1974 13.11.1976 45 3931 zmarł ’96 r.
105 Hano Tadeusz 16.01.1975 13.11.1976 1 2282 skreślony
106 Kopka Stefan 21.10.1974 13.11.1976 194 10045 stan p.sł.
107 Nowotarski Ziemowit 15.06.1970 13.11.1976 7 423 skreślony
108 Szubrycht Roman 06.07.1973 13.11.1976 60 9922  
109 Szyndlar Wojciech 18.06.1973 13.11.1976 3 900 skreślony
110 Zając Leszek 24.02.1975 13.11.1976 24 3847 zmarł ’06r.
111 Adamczyk Franciszek 04.06.1973 12.11.1977 35 6834 stan p.sł.
112 Bereś Marian 19.08.1975 12.11.1977 37 1389 zmarł ’07r.
113 Józefczyk Adam 20.06.1975 12.11.1977 28 6234 stan p.sł.
114 Kamieński Zbigniew 03.05.1975 12.11.1977 11 5990 stan p.sł.
115 Komenda Piotr 15.10.1975 12.11.1977 21 5991 stan p.sł.
116 Pietrzycki Tadeusz 07.02.1976 12.11.1977 3 517 skreślony
117 Szczepański Franciszek 19.08.1975 12.11.1977 8 190 skreślony
118 Ściborowicz Kazimierz 01.06.1976 12.11.1977 22 138 skreślony
119 Wierzbicki Waldemar 30.01.1976 12.11.1977 25 2707 stan p.sł.
120 Wilk Krzysztof 10.03.1973 12.11.1977 115 7669 stan p.sł.
121 Wójtowicz Stanisław 25.02.1974 12.11.1977 3 3389 stan p.sł.
122 Zieliński Zbigniew 19.08.1975 12.11.1977 15 717 stan p.sł.
123 Żądło Marian 10.03.1975 12.11.1977 19 8903 zmarł ’97 r.
124 Karabin Władysław 25.02.1973 25.11.1978 23 2630 stan p.sł.
125 Kniotek Karol 05.02.1976 25.11.1978 556 skreślony
126 Krawiec Tadeusz 20.06.1975 25.11.1978 83 7104  
127 Lasek Franciszek 14.10.1976 25.11.1978 5 1404 zmarł ’91 r.
128 Mendyka Jerzy 01.08.1975 25.11.1978 14 329 zmarł ’97 r.
129 Rudny Henryk 20.06.1975 25.11.1978 1 751 skreślony
130 Strzelecki Tadeusz 25.05.1976 25.11.1978 27 2339 skreślony
131 Wałachowski Jerzy 10.03.1975 25.11.1978 1 1586 skreślony
132 Wania Edward 10.04.1976 25.11.1978 309 skreślony
133 Dziuban Józef 12.03.1977 24.11.1979 3 1771 skreślony
134 Jarosiński Sylwester 13.01.1976 24.11.1979 4 697 skreślony
135 Pękalski Krzysztof 07.10.1976 24.11.1979 13 3197 skreślony
136 Sikora Paweł 20.01.1978 24.11.1979 91 10392 stan p.sł
137 Borowy Jan 04.04.1978 29.11.1980 5 4350 stan p.sł.
138 Chudzik Grzegorz 07.10.1978 29.11.1980 109 12271 stan p.sł.
139 Eluszkiewicz Edward 04.04.1978 29.11.1980 6 1275 zmarł ´19 r.
140 Jartym Wojciech 07.10.1978 29.11.1980 34 10614  
141 Marek Eugeniusz 24.11.1978 29.11.1980 23 2877 skreślony
142 Pięta Andrzej 16.12.1978 29.11.1980 3 1040 skreślony
143 Wideryński Mariusz 05.06.1978 29.11.1980 42 6691 stan p.sł.
144 Wójcik Janusz 07.10.1978 29.11.1980 7 795 zmarł 09 r.
145 Zioło Janusz 07.10.1978 29.11.1980 1 1715 skreślony
146 Bigos Bogusław 16.12.1978 07.11.1981 2 1969 skreślony
147 Bujwid Jerzy 03.03.1979 07.11.1981 578 12136  
148 Czech Andrzej I 03.03.1979 07.11.1981 1 937 skreślony
149 Dudziak Wojciech 07.10.1978 07.11.1981 10 5703 stan p.sł.
150 Frydlewicz Wojciech 22.10.1979 07.11.1981 4 450 skreślony
151 Jabłkowski Jan 03.03.1979 07.11.1981 17 4600 stan p.sł.
152 Kłapacz Jacek 07.10.1978 07.11.1981 14 955 skreślony
153 Kłyż Wojciech 16.10.1976 07.11.1981 18 7196 stan p.sł.
154 Kopka Jan 22.10.1979 07.11.1981 12 1780 skreślony
155 Kwasiżur Marek 24.11.1979 07.11.1981 277 15928  
156 Lubas Jan 03.03.1979 07.11.1981 18 2444 skreślony
157 Sklepowicz Adam 24.11.1979 07.11.1981 10 4654 zmarł ’04 r.
158 Staszewski Mieczysław 22.10.1979 07.11.1981 92 5575 stan p.sł.
159 Wojtas Krzysztof 24.11.1978 07.11.1981 3 2678 skreślony
160 Kieras Zbigniew 28.11.1980 13.11.1982 7 1509 przeniesiony
161 Skiba – Marek Alina 28.11.1980 13.11.1982 9 760 zmarła*17
162 Włodyka Stanisław 22.10.1979 13.11.1982 120 13195  
163 Hap Bogusław 17.06.1983 24.11.1984 14 1832 skreślony
164 Łokaj Stanisław 17.06.1983 24.11.1984 43 5827 stan p.sł.
165 Nawrot Tomasz 17.07.1981 24.11.1984 38 1260 skreślony
166 Nowakowski Janusz 03.03.1979 27.10.1984 13 5894 stan p.sł.
167 Bezak Tadeusz 17.06.1983 16.11.1985 8 4565 stan p.sł.
168 Lipszyc Jan Bazyl 17.06.1983 16.11.1985 2 2247 skreślony
169 Myćka Zdzisław 17.06.1983 16.11.1985 23 3639 stanp.sł.
170 Skibiński Andrzej 17.06.1983 16.11.1985 5 3371 stan p.sł
171 Dawidziak Roman 06.11.1981 11.10.1986 8 4599 stan p.sł.
172 Dębicki Jacek 07.03.1986 11.10.1986 24 7741 przeniesiony
173 Wojniczka Bogusław 17.06.1983 11.10.1986 16 2469 stan p.sł.
174 Żechowski Robert 27.08.1983 11.10.1986 41 2723 skreślony
175 Czech Andrzej II 21.06.1985 21.11.1987 153 15192  
176 Grzech Janusz 27.07.1982 21.11.1987 12 1289 skreślony
177 Hartman Marek 08.10.1976 21.11.1987 2 776 skreślony
178 Hołub Jacek 21.06.1985 21.11.1987 53 6803  
179 Kołodziejczyk Robert 21.06.1985 21.11.1987 41 7334  
180 Nawalaniec Stanisław 21.06.1985 21.11.1987 2 491 skreślony
181 Stasiowski Tomasz 21.06.1985 21.11.1987 12 2717 zmarł ’09 r*
182 Wojnar Jacek 17.06.1983 21.11.1987 35 6093  
183 Wolański Aleksander 21.06.1985 21.11.1987 31 11459 stan p.sł.
184 Fic Grzegorz 07.03.1986 12.11.1988 55 10354  
185 Krzanowski Bartosz 25.04.1986 12.11.1988 1 830 skreślony
186 Kucaba Jacek 21.06.1985 12.11.1988 35 4435 stan p.sł.
187 Marszałek Edward 07.03.1986 12.11.1988 44 6233 stan p.sł.
188 Stafiej Lesław 07.03.1986 12.11.1988 271 skreślony
189 Zięba Stefan 07.03.1986 12.11.1988 839 zmarł ’95 r.
190 Czech Dariusz 27.02.1987 25.11.1989 17 3784 skreslpny
191 Denisiuk Ryszard 27.02.1987 25.11.1989 4 1018 stan p.sł.
192 Goleniowski Witold 07.03.1986 25.11.1989 107 6427 skreślony
193 Niemiec Witold 07.03.1986 25.11.1989 12 702 skreślony
194 Orłowski Marek 23.10.1987 25.11.1989 6 1126 zmarł ’08r*
195 Ryznar Witold 21.06.1985 25.11.1989 22 5148 zmarł ’99 r.
196 Skrutek Jan 27.02.1987 25.11.1989 19 4992 stan p.sl.
197 Sławińska Zdzisława 27.02.1987 25.11.1989 37 6059 skreślona.
198 Krukar Anna 04.03.1988 10.11.1990 7 3967 skreślona
199 Kuźma Adam 04.03.1988 10.11.1990 85 9511  
200 Lewiński Jerzy 04.03.1988 10.11.1990 122 7263  
201 Mazur Bogusław 04.03.1988 10.11.1990 32 4523  
202 Sławiński Witold 10.04.1988 10.11.1990 14 3707 stan p.sł
203 Szafarz Wacław 07.03.1986 10.11.1990 8 3370  
204 Twardowski Bartłomiej 04.03.1988 10.11.1990 5 2165 przeniesiony
205 Gieroń Robert 04.03.1988 09.11.1991 11 3897  
206 Kikta Jerzy 04.03.1988 09.11.1991 3 870 skreślony
207 Wasylczyszyn Janusz 04.03.1988 09.11.1991 24 3044 skreślony
208 Winiarski Waldemar 04.03.1988 09.11.1991 1 596 skreślony
209 Zabierowski Witold 04.03.1988 09.11.1991 13 5532  
210 Żak Marek 27.02.1987 09.11.1991 18 3638  
211 Brodzicki Maciej 07.09.1990 24.10.1992 3 2101 skreślony
212 Guła Przemysław 13.10.1989 24.10.1992 15 2505 skreślony
213 Łukaszczuk Andrzej 28.04.1989 24.10.1992 115 8072  
214 Rokosz Bartłomiej 28.04.1989 24.10.1992 50 4997  
215 Salamon Witold 27.02.1987 10.01.1992 19 5308  
216 Borowiec Fryderyk 06.12.1991 23.10.1993 11 7831 stan p.sł
217 Gołąbek Stanisław 05.10.1991 23.10.1993 62 5707  
218 Hartman Tomasz 13.10.1989 23.10.1993 67 2156 skreślony
219 Marcinkowski Artur 01.03.1991 23.10.1993 20 4350  
220 Marek Hubert 09.11.1991 23.10.1993 586 10177  
221 Olszewski Waldemar 02.08.1991 23.10.1993 396 7894  
222 Tomala Jerzy 01.03.1991 23.10.1993 19 4295  
223 Witkiewicz Jan 09.11.1991 23.10.1993 26 4360  
224 Hrycelak Ryszard 09.11.1991 19.11.1994 48 12114  
225 Krukar Mieczysław 04.03.1988 19.11.1994 77 8347 stan p.sł.
226 Osiecki Rafał 07.09.1991 19.11.1994 23 1797 skreślony
227 Derwich Łukasz 22.10.1993 29.10.1995 370 6984  
228 Gawlewicz Tomasz 22.10.1993 28.10.1995 32 4562  
229 Górka Jakub 26.06.1993 28.10.1995 17 3010 skreślony
230 Jarosiński Mateusz 22.10.1993 28.10.1995 44 6392  
231 Paryga Adam 10.09.1993 28.10.1995 14 4225 skreślony
232 Pasich Wojciech 19.11.1993 28.10.1995 2 646 skreślony
233 Podkalicki Bartłomiej 17.12.1993 28.10.1995 3 673 skreślony
234 Rybak Wojciech 22.10.1993 28.10.1995 183 21962  
235 Skoczypiec Sebastian 22.10.1993 28.10.1995 34 4231 skreślony
236 Stręk Piotr 22.10.1993 28.10.1995 2 1154 skreślony
237 Czado Waldemar 16.12.1994 26.10.1996 63 7491  
238 Markuszewski Eugeniusz 05.10.1991 26.10.1996 72 3848 zmarł
239 Poznański Sylwester 28.01.1994 26.10.1996 71 5406  
240 Wisłocki Antoni 17.12.1993 26.10.1996 3 2127 skreślony
241 Zając Grzegorz 07.09.1990 26.10.1996 31 5273  
242 Owoc – Skoczypiec Barbara 17.05.1996 18.10.1997 12 1813 skreslona
243 Szopa Paweł 19.01.1996 18.10.1997 408 8645  
244 Godawski Jerzy 28.04.1997 07.11.1998 551 11047  
245 Mołczan Grzegorz 19.11.1993 07.11.1998 310 9797  
246 Szczurek Krzysztof 22.03.1996 07.11.1998 423 6481  
247 Borowiec Maciej 20.02.1998 16.10.1999 6 2216 skreślony
248 Kłyż Magdalena 27.10.1995 16.10.1999 8 1840  
249 Osiecki Jakub 20.06.1997 16.10.1999 11 1047 skreślony
250 Puszkarski Leszek 28.04.1997 16.10.1999 41 3831  
251 Rudny Jarema 22.03.1996 16.10.1999 1 762 skreślony
252 Sikora Radosław 20.02.1998 16.10.1999 301 5824  
253 Bober Bolesław 28.04.1997 29.09.2001 41 2578 skreślony
254 Bodziak Anna 21.01..2000 29.09.2001 32 3332  
255 Broś Piotr 12.03.1999 29.09.2001 20 2508 skreślony
256 Dziuban Łukasz 21.01.2000 29.09.2001 39 4125  
257 Januszczak Paweł 12.03.1999 29.09.2001 26 6539  
258 Kłyż Marcin 28.04.1997 29.09.2001 3 2367 skreślony
259 Korzeniowski Adam 22.01.1999 29.09.2001 18 4406  
260 Małek Andrzej 21.01.2000 29.09.2001 112 5303  
261 Pelczar Grzegorz 21.01.2000 29.09.2001 848 skreślony
262 Podkul Grzegorz 21.01.2000 29.09.2001 44 4353  
263 Pudło – Powrózek Marcin 22.01.1999 29.09.2001 38 5302  
264 Rusin Jadwiga 07.05.1999 29.09.2001 11 758 skreślona
265 Sieczkowski Edward 25.10.1996 29.09.2001 36 8639  
266 Sieczkowski Zbigniew 20.02.1998 29.09.2001 1 2540 skreślony
267 Stefański Paweł 20.02.1998 29.09.2001 8 981 skreślony
268 Szumilas Jerzy 12.03.1999 29.09.2001 36 1874 zmarł ’09 r.
269 Trzaska Stanisław 21.01.2000 29.09.2001 39 4664  
270 Gorczyca Erwin 26.05.2000 21.09.2002 53 4982  
271 Hudzik Paweł 03.10.1997 21.09.2002 20 4017  
272 Jakubowicz Daniel 26.01.2001 19.10.2002 40 2721  
273 Kielar Rafał 26.01.2001 19.10.2002 16 2873  
274 Kudła Kamil 21.01.2000 19.10.2002 4 1210 skreślony
275 Nowotarski Artur 26.01.2001 31.08.2002 4 477 zmarł ’02 r.
276 Pawiak Gabriela 21.01.2000 19.10.2002 1 797 skreślona
277 Stasiowski Rafał 26.01.2001 19.10.2002 58 4501  
278 Szeliga Piotr 26.01.2001 19.10.2002 70 6372  
279 Zieniewicz Marcin 25.08.2000 19.10.2002 30 4872  
280 Gładysz Radosław 09.03.2001 22.10.2003 7 1520 skreślony
281 Paterek Marek 29.06.2001 22.10.2003 404 6363  
282 Baran Bartłomiej 01.02.2002 23.10.2004 23 1302 skreślony
283 Berezka Maciej 23.08.2002 23.10.2004 25 1547 skreślony
284 Dąbrowski Jakub 01.02.2002 23.10.2004 413 7420  
285 Jędrusiak Tomasz 01.02.2002 23.10.2004 201 7797  
286 Gajewski Michał 23.08.2002 23.10.2004 44 3125  
287 Wojcieszak Marcin 01.02.2002 23.10.2004 20 3398  
288 Barczentewicz Przemysław 21.03.2003 05.11.2005 62 5374  
289 Brysz Gabriel 22.08.2003 05.11.2005 79 3249  
290 Łysyganicz Marcin 01.02.2002 05.11.2005 22 2168  
291 Orłowski Ryszard 21.01.2000 05.11.2005 25 3172  
292 Rząsa Wojciech 11.04.2003 05.11.2005 340 8267  
293 Tomaka Witold 11.04.2003 05.11.2005 68 7798  
294 Zieliński Andrzej 17.05.1996 05.11.2005 73 4147  
295 Kawalec Arkadiusz 13.08.2004 14.10.2006 415 6708  
296 Klepek Krzysztof 01.02.2002 14.10.2006 56 4872  
297 Krechlik Kamil 12.03.2004 14.10.2006 381 8296  
298 Pasztyła Paweł 30.01.2004 14.10.2006 101 6969  
299 Półchłopek Krzysztof 16.04.2004 14.10.2006 36 2890  
300 Wójcik Marcin 11.04.2003 14.10.2006 12 1176 skreślony
301 Zawiliński Łukasz 30.01.2004 14.10.2006 13 3082  
302 Adamczyk Krzysztof 04.02.2005 27.10.2007 86 4335  
303 Dębicki Zdzisław 21.03.2003 27.10.2007 77 3868  
304 Gosztyła Wojciech 01.02.2002 27.10.2007 8 1582 skreślony
305 Jelinek Robert 24.10.2003 27.10.2007 41 5284 skreślony
306 Karabin Ryszard 23.08.2002 27.10.2007 210 7380  
307 Klażynski Michał 12.03.2004 27.10.2007 222 4749  
308 Merkun Maciej 28.09.2005 24.11.2007 11 2951 z Gr. Kryn.
309 Szopiński Piotr 30.01.2004 27.10.2007 31 762 skreślony
310 Jakubowicz Rafał 23.06.2006 25.10.2008 103 6714  
311 Makutynowicz Jarosław 24.03.2006 25.10.2008 365 6290  
312 Prokop Leszek 24.03.2006 25.10.2008 21 3927  
313 Puchalski Bartosz 22.08.2003 25.10.2008 28 1622 skreślony
314 Rajchel Krzysztof 12.03.2004 25.10.2008 8 1557 skreślony
315 Bałkowski Tomasz 26.01.2007 07.11.2009 19 553 skreślony
316 Czarska Dorota 26.01.2007 07.11.2009 186 3286  
317 Górski Bartosz 26.01.2007 07.11.2009 17 1292
318 Gut Radosław 13.05.2005 07.11.2009 27 2299  
319 Liszka Arkadiusz 03.02.2006 07.11.2009 12 1601 skreślony
320 Nawrocki Grzegorz 30.01.2004 07.11.2009 12 806 skreślony
321 Skawiński Tomasz 26.01.2007 07.11.2009 48 2945  
322 Stańko Paweł 26.01.2007 07.11.2009 87 2425  
323 Baran Jan 15.02.2008 23.10.2010 18 2246  
324 Grzech Mikołaj 15.02.2008 23.10.2010 320 3291  
325 Krupa Piotr 15.02.2008 23.10.2010 74 4869  
326 Litarowicz Józef 15.02.2008 23.10.2010 34 3169  
327 Ostrowski Aleksander 26.01.2007 23.10.2010 15 874 zaginiony
328 Ostrowski Tomasz 15.02.2008 23.10.2010 125 4076  
329 Pawłowska Katarzyna 24.10.2008 23.10.2010 13 922  
330 Rakowski Mariusz 15.02.2008 23.10.2010 30 3113  
331 Surmacz Paweł 14.12.2007 23.10.2010 29 2728  
332 Adamczyk Piotr 28.03.2008 17.09.2011 29 2202  
333 Jagieła Dominik 24.09.2009 17.09.2011 72 4198  
334 Kiwior Karolina 27.02.2009 17.09.2011 54 4168  
335 Waga Monika 24.09.2009 17.09.2011 30 2023  
336 Kafel Łukasz 24.09.2009 27.10.2012 27 1865  
337 Makarczak Marek 07.05.2010 27.10.2012 31 2595  
338 Krawiec Jacek 28.03.2008 27.10.2012 35 1552  
339 Wojciechowski Wojomir jr 15.02.2008 27.10.2012 58 1950  
340 Wojewódka Bartłomiej 26.03.2010 27.10.2012 18 1868  
341 Bąk Marcin 06.05.2011 26.10.2013 43 1888  
342 Januszczak Tomasz 04.02.2011 26.10.2013 57 2986  
343 Kamiński Artur 28.03.2008 26.10.2013 34 1290  
344 Koza Jan 04.02.2011 26.10.2013 305 4518  
345 Pawłowski Jakub 04.02.2011 26.10.2013 16 669  
346 Gałuszka Mariusz 20.02.2012 14.12.2014 34 2689  
347 Skuza Hubert 22.06.2012 08.11.2014 220 6459  
348 Stabryła Tomasz 21.09.2012 08.11.2014 60 2558  
349 Wróbel Robert 20.02.2012 08.11.2014 121 3100  
350 Kołodziej Grzegorz 21.09.2012 07.11.2015 16 1398  
351 Pawul Wojciech 23.04.2012 07.11.2015 168 5001  
352 Turosz Iwona 22.03.2013 07.11.2015 96 4656  
353 Grzech Marcin 06.12.2013 19.11.2016 102 1781  
354 Michalczyk Tomasz 22.03.2013 19.11.2016 22 1255  
355 Mięsowicz Grzegorz   19.11.2016 31 861  
356 Pietrasz Patryk 22.03.2013 19.11.2016 68 1935  
357 Reptak Grzegorz 22.03.2013 19.11.2016 29 2673  
358 Śmigiel Adrian 13.09.2013 19.11.2016 44 1380  
359 Domin Bartłomiej 19.06.2014 21.10.2017 24 1753  
360 Golonka Dawid 23.01.2015 21.10.2017 45 1468  
361 Grabia Marcin 25.01.2013 21.10.2017 13 816  
362 Kwaśny Michał 23.01.2015 21.10.2017 19 1528  
363 Sudacka-Mołczan Magda 23.01.2015 21.10.2017 32 1965  
364 Dąbrowski Krystian 27.03.2015 24.11.2018 20 1374  
365 Jartym Karol 22.07.2016 24.11.2018 19 1323  
366 Latocha Grzegorz 18.03.2016 24.11.2018 16 1360  
367 Polak Daniel 17.02.2017 24.11.2018 25 1180  
368 Przygórzewski Wojciech 18.03.2016 24.11.2018 36 1585  
369 Słoboda Elżbieta 18.03.2016 24.11.2018 30 2202  
370 Szmuc Robert 18.03.2016 24.11.2018 16 1410  
371 Ślazyk Bogusław 18.03.2016 24.11.2018 30 1427  
372 Dróżdż Krzysztof 07.02.2017 23.11.2019 16 591  
373 Suwaj Sławomir 07.02.2017 23.11.2019 24 1334  
374 Krzych Piotr 13.04.2018 29.08.2020 20 847  
375 Nowak Damian 13.04.2018 29.08.2020 17 664  

 

Razem godzin społecznych (stan na 31.12.2020 r.) – 1.380.174

W latach 1961 – 2020:

 • – zmarło                                              69 ratowników /52+17*/  /akt/
 • – skreślono                                        108 ratowników /akt/
 • – przeniesiono do innych Grup        7 ratowników
 • – przybyło z innych Grup                  1 ratownik

*  przy dacie śmierci – ratownik wcześnej skreślony

Zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia  2020 roku Grupa Bieszczadzka liczy 189 ratowników, w tym 51 przeniesionych w stan poza służbowy oraz 12 ratowników kandydatów.

Posiadane stopnie ratownicze:

starszy instruktor ratownictwa górskiego10
instruktor ratownictwa górskiego11
starszy ratownik górski69
ratownik górski99
ratownik górski – kandydat15

Posiadane uprawnienia turystyczne i sportowe:

Przewodnik Beskidzki51
Przewodnik Terenowy4
Przodownik GON3
Przodownik GOT11
Przodownik Turystyki Pieszej2
Instruktor Narciarstwa PZN33
Pomocnik Instruktora PZN3
Instruktor Krajoznawstwa Polski1
Instruktor Kultury Fizycznej1
Instruktor Przewodnictwa2
Instruktor Rekreacji3
Instruktor Technik Linowych1
Instruktor Wspinaczki Skałkowej1
Płetwonurek ogółem14
w tym:
- klasy I2
- klasy II3
- klasy III9
Znakarz Szlaków Turystycznych4

 

Opracował:

st. rat. senior – Jan Jarosiński

[nextpage title=”INTERWENCJE GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR W LATACH 1961 (GRUDZIEŃ) – 2020.”]

 

    Akcje i wyprawy    
Rok Ogółem   w tym: Interwencje  
  interwencji  

zwózki narciarskie

wypadki śmiertelne

z udziałem śmigłowca

narciarskie Inne
1 2 3 4 5 6 7 8
1961 9 2   5 2
1962 157 17   1 9 131
1963 213 19   32 162
1964 548 33   3 1 52 463
1965 366 16   1 58 292
1966 476 26   1 41 409
1967 500 21   39 440
1968 408 18   65 325
1969 437 18   1 54 365
1970 673 43   88 542
1971 477 34   66 377
1972 544 36   107 401
1973 604 50   1 90 464
1974 522 35   1 89 398
1975 591 22   2 5 116 453
1976 474 17   2 95 362
1977 545 17   1 1 101 427
1978 414 19   2 5 41 354
1979 451 8   1 1 59 384
1980 395 7   2 92 296
1981 489 13   2 4 48 428
1982 358 15   2 1 8 335
1983 419 8   1 4 14 397
1984 294 25   14 9 260
1985 477 44   18 35 398
1986 450 44   2 15 17 389
1987 440 60   6 14 23 357
1988 384 24   2 9 15 345
1989 807 50   3 5 19 738
1990 509 30   9 5 474
1991 326 38   14 4 15 273
1992 345 48   2 2 31 266
1993 443 33   2 2 45 365
1994 434 42   1 10 19 373
1995 351 29   3 8 9 313
1996 326 34   3 4 47 245
1997 328 34   10 56 238
1998 270 28   2 4 23 219
1999 284 25   1 3 35 224
2000 255 36   2 9 39 180
2001 296 44   3 14 28 224
2002 230 64   1 13 36 130
2003 412 67   5 12 86 259
2004 305 76   2 16 136 93
2005 405 76   3 16 240 89
2006 466 250 157* 1 14 147 69
2007 388 186 58 5 18 128 74
2008 311 156 52 3 5 78 77
2009 371 240 107 7 20 57 74
2010 431 280 133 6 37 96 55
2011 377 222 81 6 44 70 85
2012 246 200 -** 7 50 -** 46
2013 208 173 -** 8 48 -** 35
2014 223 180 -** 11 42 -** 43
2015 247 209 38 13 76 ** 38
2016 262 229 ** 14 96 ** 33
2017 337 292 ** 9 136 ** 45
2018 317 284 8 12 121 8 33
2019 245 215 ** 10 89 ** 30
2020 218 191 ** 5 48 ** 27
Razem 23 088 4

752

596 192 1083 2941 15 423

*20

 

Rubryka 2 = 3+7+8

Aktualizacja podsumowania * rok

* nakaz ZG GOPR wliczania zwózek narciarskich do akcji ratunkowych

** ustawa o ratownictwie górskim zniosła monopol GOPR na zabezpieczanie stoków narciarskich.

 

Na podstawie zapisów w książkach dyżurów /1961-1969/ oraz sprawozdań miesięcznych  i rocznych

opracował st. rat. J. Jarosiński – styczeń 2021.

 

[nextpage title=”KALENDARIUM HISTORII GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR 1961 – 2020″]

1961

 • sierpień  – zlecenie Zarządu Głównego GOPR organizacji Grupy Bieszczadzkiej Karolowi Dziubanowi, aktywnemu działaczowi turystycznemu, przewodnikowi, przodownikowi GOT z Sanoka.
 • 21 września – zebranie organizacyjne Grupy Bieszczadzkiej, wybór Tymczasowego Zarządu Grupy w składzie: prezes – Józef Jankowski, wiceprezes i naczelnik – Karol Dziuban, sekretarz – Bronisław Witwicki, skarbnik – Kazimierz Harna, członek Zarządu – Jerzy Batruch.
 • 29 października – zakończenie kursu I stopnia w Komańczy prowadzonego przez instruktorów Grupy Tatrzańskiej pod kierownictwem Eugeniusza Strzebońskiego. 12 uczestniczących kandydatów ukończyło kurs z wynikiem pozytywnym, a przyrzeczenie ratownicze złożyli uczestnicy kursu w 1958 roku na Hali Gąsienicowej: J. Batruch,, K. Harna J. Jankowski, Cz. Szewczyk, B. Witwicki – członkowie Grupy Krynickiej oraz lekarz J. Wołczański.

1962

 • lipiec – obok istniejących już w Ustrzykach Górnych i Komańczy uruchomiona została dyżurka w Wetlinie.
 • grudzień – podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Grupy prezesem został wybrany Andrzej Kurek.

1963

 • lipiec  – utworzenie dyżurek ratowniczych w Dołżycy oraz w schronie na Połoninie Wetlińskiej  /zamiast Wetliny/.
 • listopad – ZG GOPR przydzielił Grupie samochód terenowy GAZ- 69.

1964

 • styczeń – na sezon zimowy zatrudniono po raz pierwszy 2 ratowników.
 • lipiec  – po raz pierwszy została uruchomiona sezonowa dyżurka namiotowa w kotle pod Tarnicą.

1965

 • luty – po serii prób wprowadzono do użytku radiostację wojskową R -116 o zasięgu do 5 km.
 • sierpień – WRN w Rzeszowie przydzieliła do celów ratowniczych karetkę sanitarną Warszawa 233 S

1968

1970

 • czerwiec  – 4 osobowy zespół ratowniczy uczestniczył w rywalizacji transportu poszkodowanej wózkiem alpejskim na stokach Połoniny Wetlińskiej     z ekipą Grupy Krynickiej w telewizyjnym Turnieju Miast  Gorlice – Sanok. 

1972

 • maj – Walne Zebranie wybrało nowy Zarząd Grupy, którego prezesem został Marian Hadło.

1973

 • wiosna  – w motelu w Cisnej przekazano pomieszczenia na garaż i dyżurkę ratowniczą.
 • listopad – do akcji ratunkowej został użyty pies Szatan, którego opiekunem był R. Kafel.

1974

       27 sierpnia – zmarł naczelnik Grupy Karol Dziuban. Na jego miejsce został mianowany syn – Jacek Dziuban.

1976

       13 listopada  – z okazji 15 rocznicy powstania Grupy Bieszczadzkiej, ratownicy ufundowali sztandar, który został przekazany podczas uroczystości Dnia Ratownika w Polańczyku

1978

       październik – GOPR wyodrębnił się ze struktur PTTK i stał się samodzielną organizacją.

1981

       wrzesień – został utworzony punkt ratunkowy na terenia Beskidu Niskiego w Zyndranowej.

1982

 • luty – Grupa otrzymała nowe skutery śnieżne Buran.
 • maj – Walne Zebranie wybrało nową Radę Grupy z prezesem Janem Jarosińskim.

1983

 • wiosna – wymieniony został sprzęt radiotelefoniczny na aparaturę firmy „Radmor”.
 • lato – obok schroniska na Połoninie Wetlińskiej ratownicy wybudowali garaż na skuter i agregat prądotwórczy.

1984

       lipiec  – oddany został do eksploatacji budynek stacji centralnej Grupy w Sanoku.

1986

       czerwiec – Walne Zebranie wybrało nową Radę Grupy z prezesem Marianem Hadło.

1989

       sierpień  – oddano do użytku nowo wybudowaną Rejonową Stację Ratownictwa Górskiego w Ustrzykach Górnych.

1992

       grudzień – ukazał się 1 numer „Informacji”, pisma Zarządu Grupy, którego inicjatorem był Henryk Owoc.

1994

 • czerwiec – Walny Zjazd wybrał Zarząd, którego prezesem został W. Orsetti.
 • wrzesień podczas prowadzenia szkolenia sekcji zmarł wieloletni szef wyszkolenia Grupy Ryszard Kafel.

1995

       październik – po rezygnacji W. Orsettiego, prezesem Grupy został wybrany Wojomir Wojciechowski. W stacji centralnej w Sanoku zostały wprowadzone całodobowe dyżury ratownicze.

1997

 • 10 czerwca – na lotnisku w Krośnie Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił mszę św. kanonizacyjną bł. Jana z Dukli. W czasie tej uroczystości w służbie porządkowej wzięło udział 58 ratowników Grupy Bieszczadzkiej. Ratownicy naszej Grupy zabezpieczali również wizyty Jana Pawła II w Krakowie w 1983 r., w Rzeszowie w 1991 r., w Starym Sączu w 1999 r. oraz w Krakowie w 2002r.
 • 15 sierpnia – na ścianie schroniska na Połoninie Wetlińskiej, z inicjatywy W. Kłyża została wmurowana pamiątkowa tablica „…Zmarłym ratownikom…”
 • grudzień – Jacek Dębicki, członek Zarządu Grupy, otrzymał nominację na naczelnika GOPR.

1998

 • październik – Walny Zjazd wybrał nowy Zarząd Grupy z prezesem W. Wojciechowskim.
 • listopad – VI Zjazd GOPR nadał Marianowi Hadle godność Honorowego Członka GOPR.

1999

       październik – po kapitalnym remoncie uruchomiona została dyżurka w Ustrzykach Górnych. Podczas uroczystości Dnia Ratownika długoletni przyjaciel ratowników Władysław Nadopta – Majster Bieda – został odznaczony medalem „ Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego”.

2000

 • marzec – ukazał się pierwszy numer „Echa Połonin”, pisma ratowników Grupy Bieszczadzkiej – kontynuator „Informacji”. Redaktorem naczelnym został Edward Marszałek.
 • sierpień – po gruntownej modernizacji w nowym pomieszczeniu uruchomiona została dyżurka na Połoninie Wetlińskiej

2001

 • 28 września – otwarciem wystawy „Wołanie w górach” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie rozpoczęły się uroczystości 40-lecia Grupy Bieszczadzkiej.
 • 29 września – w Bukowcu rozpoczęła się uroczysta, jubileuszowa akademia, podczas której Wojomir Wojciechowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a koledzy M. Hadło, K. Osiecki i H. Owoc otrzymali Krzyże Kawalerskie. Odznaczenia państwowe niższych stopni otrzymało jeszcze 17 zasłużonych ratowników.

2002

 • 1 maj – Jerzy Żak został mianowany naczelnikiem Grupy Bieszczadzkiej.
 • wrzesień – podczas centralnych obchodów 50-lecia GOPR w Krynicy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ludwik Pińczuk a Jacek Dębicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
 • październik – podczas Walnego Zjazdu wybrany został nowy Zarząd z prezesem Adamem Sklepowiczem.

2003

 • 9 kwiecień – w Krakowie odbyła się promocja książki „ Na każde wezwanie…” wydanej z okazji 50 lecia GOPR. Autorem „części bieszczadzkiej” był Jan Jarosiński.
 • 1 maj – Grzegorz Chudzik, po wygraniu konkursu, został mianowany naczelnikiem Grupy.
 • wrzesień – dzięki mocnemu zaangażowaniu członków sekcji Krosno oraz dofinansowaniu przez UMiG  w Dukli, został wyremontowany i oddany do użytku punkt ratunkowy w Chyrowej.

2004

 • 28 maj – zmarł prezes Grupy Adam Sklepowicz.
 • październik – Nadzwyczajny Zjazd Grupy powierzył funkcję prezesa Pawłowi Sikorze.

2005

 • luty – w dniach 24-26 odbyły się w Ustrzykach Dolnych Zimowe Zawody w Ratownictwie Górskim, z udziałem ekip zagranicznych z Czech i Ukrainy, po raz pierwszy organizowane przez Grupę Bieszczadzką.
 • grudzień – po kapitalnym remoncie oddano do użytku budynek Stacji Centralnej Grupy w Sanoku.

2006

 • 2 luty – w budynku Bazy Ratownictwa Ogólnego w Dukli oddane zostało pomieszczenie do dyspozycji ratowników Grupy.
 • 22 kwiecień – w Warszawie, 8 maja w Sanoku oraz 26 lipca w Krośnie, odbyły się promocje książki „Wołanie z Połonin”, w której pod redakcją Edwarda Marszałka, w której 52 ratowników Grupy opisało swoje „życiowe” akcje.
 • 14 październik – z okazji 45-lecia Grupy w Ustrzykach Dolnych odbyły się uroczystości Dnia Ratownika. Marszałek województwa L. Deptuła odznaczył sztandar Grupy odznaką „Za Zasługi dla Podkarpacia”.
 • 21 październik – Zjazd Delegatów powierzył funkcję prezesa Grupy Pawłowi Sikorze.  
 • 22 październik – podczas akcji ratunkowej na stoku Połoniny Caryńskiej do reanimacj poszkodowanego turysty został skutecznie użyty defibrylator, podarowany Grupie przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  J. Owsiaka.
 • 9 grudzień – VIII Zjazd GOPR, obradujący w Zakopanem, nadał godność Członka Honorowego Wilhelmowi Orsettiemu.

  2007

 • 1 lipiec – rozpoczęto sezonowe dyżury ratownicze w nowo otwartej stacji sekcji Cisna, w budynku byłego nadleśnictwa oraz w Bazie Ratownictwa Ogólnego w Dukli. 
 • 12 sierpień – w Rzeszowie, w wieku 72 lat zmarł Członek Honorowy GOPR, wieloletni prezes Grupy, Marian Hadło.
 • 24 listopad – podczas uroczystości 55-lecia Grupy Krynickiej, wojewoda małopolski odznaczył Jacka Dębickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta RP.  

2008

      25 październik – podczas uroczystości Dnia Ratownika w Myczkowcach koledzy:  Jan Jarosiński, Wilhelm Orsetti oraz Jan Seredyński zostali odznaczeni przyznanymi w listopadzie 2007 roku przez Prezydenta RP Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

2009

 • 1 styczeń – w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra spraw Wewnętrznych i Administracji o nadaniu obiektowi fizjograficznemu pomiędzy Tarnicą a Krzemieniem nazwy „Przełęcz Goprowska”.
 • czerwiec – podczas  Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym reprezentanci naszej Grupy: P. Barczentewicz, E. Gorczyca, R. Jakubowicz oraz H. Marek zajęli pierwsze miejsce wśród 56 załóg w kategorii ALS i punktacji  open

2010                                                          

   16 październik – Zjazd Delegatów wybrał nowy Zarząd Grupy, którego prezesem został Andrzej Czech. Funkcja naczelnika została powierzona nadal Grzegorzowi Chudzikowi.  

GRUPA BIESZCZADZKA GOPR
WOJOMIR WOJCIECHOWSKI I LUDWIK PIŃCZUK PRZY POMNIKU „OFIAROM GÓR I RATOWNIKOM NIOSĄCYM IM POMOC”

2011

 • 26 sierpień – na przełęczy Wyżnej odsłonięty został pomnik „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” ufundowany przez społeczeństwo Bieszczadzkie. Projektantem i wykonawcą monumentu jest Roman Dawidziak.
 • 12 wrzesień – w świetlicy stacji centralnej w Sanoku odsłonięta została tablica upamiętniająca postać prezesa Grupy Andrzeja Kurka. Towarzyszyła jej prezentacja monografii Grupy „Błękitny Krzyż na Połoninach” autorstwa Jana Jarosińskiego.
 • 17 wrzesień – o godz. 15 w Miejskim Domu Kultury rozpoczęła się uroczysta akademia. W czasie jej trwania naczelnik Grzegorz Chudzik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 14 kolegom zostały wręczone Krzyże Zasługi.
 • 11 listopad – w centrum kultury w Cisnej zespół SDM wystąpił z koncertem dedykowanym ratownikom naszej Grupy.   

 2012                                                                                       

 • 22 czerwiec – w obiekcie nr.13 na terenie Rynku Galicyjskiego MBL w Sanoku została otwarta stała wystawa prezentująca działalność Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
 • 23 lipiec – LPR w Sanoku oraz ratownicy Grupy zgłosili oficjalną gotowość prowadzenia akcji ratunkowych z wykorzystaniem technik linowych. Umowa z LPR została podpisana 17 września 2011 roku w Sanoku.
 • 24 listopad – podczas centralnych uroczystości 60-lecia GOPR w Krynicy Jacek Dębicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a Mieczysław Wójcik i Jerzy Żak Krzyżami Kawalerskimi.                            

2014 

 •  21 listopad – Został podpisany dokument własnościowy przekazania obiektu byłego nadleśnictwa w Cisnej na dyżurkę ratowniczą. W imieniu Skarbu Państwa obiekt przekazał starosta leski Marek Pańko.
 • 6 grudzień – X Zjazd Delegatów GOPR podczas swych obrad  w Zakopanem nadał godność Honorowego członka GOPR kolegom: Janowi Jarosińskiemu i Kazimierzowi Osieckiemu.

2015

 • 10 lipiec – po rezygnacji z funkcji  naczelnika przez G. Chudzika, nowym szefem Grupy został mianowany dotychczasowy zastępca Krzysztof Szczurek.
 • 25 lipiec – podczas zjazdu do obozu 2 w czasie wyprawy na Gasherbrum II zaginął w szczelinie lodowcowej ratownik młodego pokolenia Aleksander Ostrowski.

2018     

 • luty – Odbył się I Memoriał Olka Ostrowskiego w narciarstwie tourowym. Zawody były rozegrane w kategorii open ratowników górskich.
 • wrzesień – Zjazd delegatów Grupy wybrał nowy Zarząd, którego prezesem został kol. Przemysław Barczentewicz. Naczelnikiem Grupy pozostał  nadal Krzysztof Szczurek.     
 • grudzień – XI Zjazd Delegatów GOPR podczas obrad w Zakopanem nadał godność Honorowego Członka GOPR kolegom: Janowi Jabłkowskiemu, Zbigniewowi Kamieńskiemu i Ludwikowi Pińczukowi. Na członka Zarządu Głównego GOPR został wybrany z Grupy Bieszczadzkiej kol. Witold Tomaka – i pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Podczas II tury zjazdu Prezesem GOPR został  W. Tomaka.

2020            

 • luty – zmarł członek Honorowy GOPR kolega Kazimierz Osiecki. Należał do założycieli Grupy Bieszczadzkiej GOPR, był długoletnim kierownikiem sekcji Lutowiska.

           

Opracował:  Jan  Jarosiński

st .rat. senior


Informacja: poza fotografią z rodzinnych zbiorów Pana Antoniego Dziubana, wszystkie opublikowane we wpisie zdjęcia pochodzą z © archiwum Grupy Bieszczadzkiej GOPR

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"