GRUPA BIESZCZADZKA GOPR
Lata 50. XX w. w Bieszczadach to okres siermiężnej, ale mocno rozwijanej turystyki. Przez te góry przechodziły wówczas kawalkady studentów podczas rajdów organizowanych przez różne uczelnie. Do kalendarza imprez zimowych weszły rajdy narciarskie, zabezpieczane wpierw przez ratowników tatrzańskich.
Wypadków przybywało, zaludniające się Bieszczady przyniosły też konieczność działań ratowniczych wśród miejscowych osadników.
Stąd właśnie decyzja o utworzeniu samodzielnej Grupy GOPR zabezpieczającej obszar Bieszczadów i ponad połowy Beskidu Niskiego. Jesienią 1961 roku słowo stało się ciałem, w Sanoku zorganizowano pierwsze spotkanie ludzi związanych w górami, reprezentujących różne organizacje i instytucje. Zorganizowano grupę inicjatywną działającą wpierw w strukturach PTTK GOPR.
Duszą, sercem i mózgiem tego przedsięwzięcia był Karol Dziuban, sanocki działacz turystyczny. W ciągu następnych kilku lat zgromadził wokół siebie przewodników, leśników i turystów, których poddawał ciągłym próbom i stałej selekcji.
Wśród goprowców pojawiły się wówczas nazwiska takich bieszczadników jak: bieszczadzkich jak Jerzy Batruch, Andrzej Kurek, Kazimierz Hartman, Kazimierz Osiecki, Ludwik Pińczuk, Władysław Słotyczka, Edward Stasiczak, Wojomir Wojciechowski. Ale w tymże czasie do grupy dołączyli znakomici turyści, często z warszawskim rodowodem: Olgierd Czeczott, Ewa Beynar-Czeczott, Bronisław Bremer, Elżbieta Misiak-Bremer, Jerzy Korejwo, Wilhelm Orsetti…
Trudno wymienić wszystkich, bo w ciągu tej pierwszej dekady ratownicze przyrzeczenie złożyło 80 osób! W rekordowym roku 1969 do Grupy przyjęto aż 18 nowych ratowników – najwięcej w historii.
W 2021 roku Grupa Bieszczadzka obchodzi swe 60-lecie. W tym czasie ratownicy brali udział w ponad 23 tysiącach interwencji i ponad 4700 akcjach ratunkowych w górach, w tym ponad 1000 z udziałem śmigłowca.
Niestety, 192 osoby to ofiary śmiertelne. Przez szeregi służby górskiej przewinęło się 375 ratowników. Obecnie Grupa Bieszczadzka liczy 189 ratowników, w tym 51 przeniesionych w stan pozasłużbowy oraz 12 ratowników kandydatów.
O specyfice górskich zdarzeń w Bieszczadach niech zaświadczą wybrane opisy akcji sprzed lat.
[nextpage title=”WYBÓR AKCJI I WYPRAW Z HISTORII GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR”]
Pierwszy zapis w książce interwencji Grupy Bieszczadzkiej widnieje pod datą 16.12.1961 r. Wydarzenie miało miejsce w czasie treningu narciarskiego na trasie biegowej w Zagórzu. Zawodniczka, 19 letnia uczennica, uległa kontuzji w czasie upadku. Ratownik Jerzy Batruch udzielił pomocy wykonując opatrunek nogi bandażem elastycznym i doprowadził poszkodowaną do szosy, skąd furmanką odjechała do szpitala.
Pierwsza zapisana akcja ratunkowa miała miejsce 30.12.1961, kiedy to Barbara K., studentka z Warszawy, zasłabła przy zjeździe na nartach z Połoniny Caryńskiej w kierunku Przysłupia. Trójka ratowników, po stwierdzeniu u poszkodowanej ogólnego wyczerpania i zaburzeń akcji serca, przetransponowała ją toboganem przez Przysłup, Bereżki do Ustrzyk Górnych. Prawdopodobną przyczyną zasłabnięcia był zły stan zdrowia, brak kondycji oraz to, że poszkodowana bezpośrednio po miesięcznym pobycie w szpitalu przyjechała do Ustrzyk Górnych na narty.
14.02.1962 roku o godz. 15 samochodem wojskowym „Lublin” wyruszyła z Sanoka wyprawa w składzie: czterech ratowników, oficer i dwóch żołnierzy z zamiarem dotarcia do odciętego od kilku dni przez zamiecie schroniska w Ustrzykach Górnych. Przebywali tam między innymi Roman Sz. z Rzeszowa z podejrzeniem złamania obojczyka, Jan K. z Przemyśla ze zgniecionym palcem ręki oraz dwie osoby z wysoką temperaturą. Do schroniska wyprawa dotarła 15.02 o godz. 4.00 /84 km forsowano 13 godz./, idąc pieszo z Bereżek, dokąd dojechał samochód wojskowy poprzedzany przez dwa spychacze. O godz. 4.30 do Ustrzyk przebił się przez zaspy spychacz, w kabinie którego umieszczono dwoje najciężej poszkodowanych. W czasie trwającej nadal zamieci śnieżnej ekipa transportowa po 9 godzinach /45 km/ dostarczyła chorych do szpitala w Ustrzykach Dolnych.
14.02.1964 roku Pogotowie Ratunkowe z Ustrzyk Dolnych zwróciło się do GOPR o interwencję, wobec braku możliwości dotarcia lekarza do Nasicznego, gdzie oczekiwała na pomoc kobieta z komplikacjami poporodowymi. Tym razem z Lutowisk wyruszyło 3 ratowników wynajętymi saniami /samochód GOPR był w Cisnej w innej akcji/, a jeden z Ustrzyk Górnych na nartach. Do Nasicznego dotarli wieczorem. Przy chorej była pielęgniarka. Wezwano śmigłowiec, przygotowując lądowisko, jednak ze względu na zmrok przylot był niemożliwy. Utrzymywano kontakt telefoniczny z lekarzem GOPR i Pogotowiem Ratunkowym w Ustrzykach Dolnych. O godz. 23.00 przybył z Lutowisk felczer medycyny z lekarstwami i sprzętem medycznym. W dniu 15.02 o godz. 9.30 wylądował śmigłowiec, a przybyły lekarz wraz z pielęgniarką dokonali koniecznego zabiegu. Chora pozostała pod opieką pielęgniarki.
Pierwszy notowany wypadek lawinowy miał miejsce 19.02.1964 roku na stoku Szerokiego Wierchu. Deska śnieżna ok. godz. 13.00 zgarnęła 11 uczestników Rajdu Ziemi Oświęcimskiej, udających się na Tarnicę. Szczęśliwie dwie osoby, w tym jeden z dwu zabezpieczających rajd ratowników GOPR znalazły się poza zasięgiem lawiny i zorganizowały natychmiast akcję ratunkową. Dzięki pomocy kilku osób tylko częściowo zasypanych udało się zapobiec najgorszemu. Przez 45 minut szukano drugiego ratownika, który był przysypany 130 cm warstwą śniegu. Szczęśliwie został wydobyty bez obrażeń. Opatrzność nad nim czuwała, bowiem narty zostały obcięte tuż za piętami! Tomasz R., również całkowicie zasypany, miał złamaną kość strzałkową, a Kazimierz W. skręconą nogę w stawie skokowym.
12.09.1965 roku od godz. 21.50 do 23.30 jeden z ratowników z panią Urszulą D. udzielili pomocy przy porodzie 32 letniej Teresie M. z Ustrzyk Górnych. Pogotowie ratunkowe przybyło po porodzie, zabierając matkę i dziecko do Izby Porodowej.
Wieczorem 16 lutego 1967 roku wyruszyła z Dołżycy wyprawa na Okrąglik przez Roztoki po Igora Z., 39 letniego redaktora telewizyjnego magazynu turystycznego „Tramp”, który złamał nogę pod szczytem Okrąglika. Towarzyszący ekipie żołnierz WOP, zjechał na nartach do Roztok Górnych i powiadomił o wypadku centralę GOPR. Do wypadku pierwszy ruszył 4 osobowy patrol ratowników z Dołżycy, który po dotarciu do poszkodowanych zabezpieczył uraz.
Ratownicy sprowadzili grupę „telewizorów” z grani i zabezpieczyli ich przed utratą ciepła. Współtowarzysze wycieczki byli osłabieni i narażeni na odmrożenia. Nie wymyślili, że trzeba zejść na stronę zawietrzną stoku, by uniknąć silnego wiatru. Załamanie pogody, 25 stopniowy mróz, wiatr i zadymka spowodowały, że biwak – z konieczności bez przygotowania, właściwego sprzętu i żywności – mógł zakończyć się tragicznie. Grupa redaktorów nie potrafiła również rozpalić ogniska.
Wspomagająca ekipa wyruszyła o 21.00 samochodem służbowym z Sanoka. Po dotarciu do Majdanu, ratownicy dalej poszli pieszo, a następnie po śladach wopisty, w śniegu dochodzącym do pasa, dotarli na Okrąglik. Transport 2 osób toboganami improwizowanymi trwał do godz. 8.00 rano, a sprowadzanie pozostałych członków ekipy telewizyjnej w głębokim śniegu także nie było prostym zadaniem. W Roztokach ratownicy przepakowali poszkodowanych na sanie i przy pomocy koni cała ekipa dotarła do Majdanu. Tu kolejny raz przeniesiono najbardziej poszkodowanych do samochodu GOPR, którym zostali dowiezieni do szpitala w Sanoku. Odmrożenie, zgorzel, groźba amputacji nogi, potem kilkumiesięczna rehabilitacja w szpitalu i sanatorium zakończyły tę lekkomyślną wyprawę Igora Z..
30.12.1972 roku ok. godz.16.00 turysta powiadomił ratowników dyżurnych o zauważonym pożarze traw na Połoninie Wetlińskiej w pobliżu schroniska. Do akcji gaszenia wyruszyli ratownicy oraz przebywająca w schronisku grupa młodzieży wraz z opiekunami z Leska. Do tłumienia ognia używano łopat oraz wiechci z gałęzi jarzębinowych. 31.12 ok. południa ponownie zauważono płonącą borowinę w rejonie siodła nad źródłem. Gaszenie utrudniał przenikający pod łatami śniegu ogień, który rozniecał kolejne pożary. W Nowy Rok zauważono płonące połoniny Szerokiego Wierchu.
W nocy z 2/3.11.1973 roku ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej wyruszyło z psem Szatanem 4 ratowników, zawiadomionych przez jednego z uczestników ośmioosobowej wycieczki studentów socjologii UW. W rejonie przełęczy 1099 /obecnie Przełęcz Orłowicza/ oczekiwało na pomoc 7 osób, w tym dwie kobiety. Przeliczyli się z siłami, byli wyczerpani i nie mogli kontynuować marszu. Grupa wyruszyła z Cisnej o godz. 10.00, przez Dołżycę, Falową, Jaworzec, Smerek z zamiarem dotarcia do schroniska na Połoninie. Panowały trudne warunki atmosferyczne – głęboki śnieg oraz bardzo silny wiatr. Po około 4 godzinach poszukiwań grupę znalazł pies Szatan na stoku Smereka. Poszukiwani byli skrajnie wyczerpani i otępiali. Po udzieleniu doraźnej pomocy rozpoczęto transport: kobiet na plecach, pozostałych powiązanych liną doprowadzono do schroniska.
7.05.1975 roku o godz. 14.50 ratownicy na Połoninie Wetlińskiej zostali powiadomieni, że jeden z uczestników rajdu Politechniki Krakowskiej, 20-letni Adam K., podczas podchodzenia na szczyt Smereka, został przed dwiema godzinami porażony przez piorun. Po przybyciu na miejsce wypadku o godz. 16.20 ratownicy przystąpili do reanimacji. Przybyły śmigłowcem o godz. 18.30 lekarz stwierdził zgon. Zwłoki przetransportowano do wsi Smerek, przenosząc je przez wezbrane wody Wetlinki.
6.02.1978 roku o godz. 11.00 wyruszyło z Nasicznego dwoje turystów narciarzy z zamiarem przejścia trasy na Małą Rawkę przez Wyżniański Wierch i powrotu nartostradą do Berehów. Towarzyszka 21 letniego Piotra U. z Łodzi postanowiła w Berehach zrezygnować z dalszej wędrówki i powróciła do Nasicznego. W dniu 7.02 o godz. 10.30 zawiadomiono GOPR, że narciarz nie powrócił do Nasicznego. W nocy padał śnieg i wiał wiatr. Patrol ratowników wyruszył we mgle i śnieżycy. Do kierujących akcją docierały informacje: o zagubieniu nikłych śladów, a następnie o ponownym ich odnalezieniu na Dziale. Wreszcie ok. 17.30 natrafiono na plecak i kijki narciarskie. Po zlokalizowaniu rejonu patrol kontynuował poszukiwania wzdłuż potoku spływającego w stronę Berehów. O godz. 21.00 nastąpiło spotkanie patrolu z zasadniczą grupą ratowników w miejscu, gdzie zginął ostatni ślad poszukiwanego. Ratowników patrolu wyłączono z akcji ze względu na stan skrajnego wyczerpania. Rozpoczęto bardzo dokładne przeszukiwanie potoku i terenu przyległego. O godz. 21.10 natrafiono na zwłoki, które leżały w potoku nieopodal drogi. Jak wykazały późniejsze badania medyczne zgon nastąpił prawdopodobnie dnia 7.02 około godz. 7.00.
3.02.1986 roku dwunastu ratowników poszukiwało 11 uczniów LO nr 20 w Warszawie, którzy wyszli z Domu Wycieczkowego w Wetlinie i nie dotarli na nocleg do schroniska na Połoninie Wetlińskiej. O sytuacji zawiadomiła trójka, która odłączyła się od grupy w rejonie Hnatowego Berda. Grupa udawała się na 10 dniowy pobyt w schronisku, była wyposażona w sprzęt, żywność i odzież. Patrol ratowników udał się skuterem do grani Hnatowego Berda i dalej pieszo do granicy lasu. Szlak znaczony był porzuconymi plecakami, śpiworami i prowadził przez las do owczarni pod Połoniną. Mimo późnej pory – godz. 23.40, postanowiono grupę umieścić w szkole w Kalnicy. Temperatura minus 28 stopni nie sprzyjała ani wędrówkom, ani biwakowaniu w górach. Grupa przyjechała w Bieszczady z 24-letnim opiekunem.
7.11.1988 roku około godz. 14.00, GOPR został wezwany do wyciągnięcia człowieka ze studni w Besku. Na miejsce przybyło trzech ratowników ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym. Okazało się, że Jan K., naprawiając starą studnię, zjeżdżał z cembrowiną i na głębokości 5 m został zasypany. Ratownikowi, który zjechał do studni, udało się odkopać głowę i ręce poszkodowanego. Obsuwająca się ziemia, konieczność szalowania, utrudniały zadanie. Podano leki i żywność, zabezpieczając liną ratowanego przed możliwością obsunięcia się ziemi wraz z ofiarą w głąb studni. Wielogodzinna praca ratowników GOPR, Straży Pożarnej z Krosna i Beska, pomoc Milicji, Pogotowia Ratunkowego i wielu ochotników, oraz użycie dwu koparek, umożliwiło wydobycie o godz. 7.00 dnia następnego zdrowego Jana K. Pomoc przybyłego rano z Bytomia zespołu Stacji Ratownictwa Górniczego była już na szczęście niepotrzebna. Studnia, niebawem po zakończeniu akcji, zawaliła się.
10.01.1991 roku o godz. 10.30 oficer WOP z Cisnej powiadomił centralę GOPR w Sanoku, że przed momentem w okolicy szczytu Rożki, na wysokości przekaźnika TV rozbił się śmigłowiec.
Na miejsce wypadku udała się natychmiast śmigłowcem sanitarnym 5 osobowa ekipa, zabierając ze sobą specjalistyczny sprzęt ratowniczy oraz siekierę i nożyce do cięcia prętów. /GOPR w Bieszczadach nie posiadał dotychczas na wyposażeniu takiego sprzętu, jak piły do metalu, reflektory nożyce hydrauliczne, itp./.
Kierownikiem akcji został wyznaczony instruktor ratownictwa Jacek Frydrych. Śmigłowiec LPR wylądował ok. 60m od płonącego wraku. Na miejsce zdarzenia udali się z apteczkami ratownicy oraz lekarz. Po przeszukaniu rozbitego, poskręcanego Mi-8, doliczono się ośmiu zmiażdżonych ciał ludzkich – nie było kogo ratować.
Na miejscu katastrofy byli już ratownicy sekcji Cisna, którzy ze strażakami miejscowego OSP usiłowali gaśnicami, śniegiem i ziemią przy pomocy łopat ugasić wzniecony upadkiem śmigłowca pożar. Po wstępnych oględzinach, stwierdzono, że wszyscy pasażerowie /policjanci/ i załoga śmigłowca Mi – 8, należącego do Nadwiślańskiej Jednostki MSW w liczbie 10 osób ponieśli śmierć. Była to ekipa telewizyjnego magazynu 997 realizująca tu materiał filmowy. O godz. 11.30 do pomocy zostali wezwani ratownicy z Ustrzyk Górnych i Połoniny Wetlińskiej, którym polecono zabranie maksymalnej ilości sprzętu transportowego i pomocniczego / akie, tobogany, piły motorowe, liny, siekiery, pochodnie/ oraz środków łączności.
Dalsza praca 15 ratowników w tym dniu na miejscu wypadku polegała na zabezpieczeniu terenu, gaszeniu tlących się resztek wraku, oraz pomocy w poszukiwaniach istotnych dla ustalenia przyczyny wypadku części śmigłowca. Ratownicy podzieleni na dwuosobowe patrole przeczesali teren w promieniu do 3 km wokół miejsca zdarzenia. Po powrocie z przeszukania wszyscy uczestnicy zebrali się na posterunku Policji, celem złożenia szczegółowych relacji ze swojej pracy. O godz. 13.20 rozpoczęto przygotowania do wydobycia i transportu zwłok. Dwóch kolegów oczyściło piłami motorowymi teren wokół wraku, umożliwiając dostęp do rozbitego śmigłowca, pozostali pakowali zabitych do specjalnych worków i transportowali na wyznaczone miejsce. Dostęp do dwóch dotychczas nie znalezionych ciał, możliwy był dopiero po pocięciu pogniecionych części specjalnymi piłami i użyciu rozpieraków. Na miejscu wypadku pracowały zgodnie Policja, leśnicy, Straż Pożarna, GOPR, komisje specjalne MSW i MON. Prawdopodobną przyczyną tragedii był lot w trudnych górskich warunkach przy słabej widoczności. ewolucję zawadził Śmigłowiec wykonując tylnym śmigiełkiem o drzewo, co spowodowało utratę sterowności i upadek na ziemię.
9 września 1992 roku w okolicy Hnatowego Berda spadł z wysokości ok. 10 m lotniarz Jerzy G. Po otrzymaniu zawiadomienia, natychmiast w kierunku miejsca wypadku udał się ratownik dyżurny z Połoniny Wetlińskiej. Do pomocy w transporcie wyruszyli samochodem terenowym ratownicy z Ustrzyk Górnych. Obrażenia lotniarza były na tyle ciężkie – połamane nogi oraz miednica, że zdecydowano się wezwać śmigłowiec ZLS, który zabrał rannego z przygotowanego lądowiska do szpitala w Sanoku.
30 kwietnia 1994 roku o godz. 20.15 Jerzy K. zgłosił dyżurnym ratownikom w Ustrzykach Górnych zaginięcie swoich synów: 11 letniego Łukasza i 12 letniego Piotra. Chłopcy wraz z rodzicami i młodszą siostrą przebywali na polanie po Kiczerą /na terenie byłej bazy studenckiej/, gdzie palono ognisko. Po jakimś czasie postanowili wyjść wyżej, by móc lepiej podziwiać panoramę i zabłądzili. Ratownicy po otrzymaniu zgłoszenia wyruszyli dwoma patrolami na poszukiwania. Używając naboi sygnałowych, o godz. 23.15 nawiązali kontakt głosowy z zaginionymi. Po dojściu ratowników chłopcy zostali ubrani w ciepłą odzież i po przeprowadzeniu przez potok oddani w ręce uszczęśliwionych rodziców.
9 maja 1995 roku dwie uczestniczki wycieczki z Warszawy zwróciły się z prośbą do ratowników dyżurnych na Połoninie Wetlińskiej o udzielenie pomocy koledze, który źle się poczuł i nie może kontynuować marszu. Po dojściu na miejsce ratownicy stwierdzili, że stan chorego jest bardzo poważny /był mocno wychłodzony, tętno słabe, ograniczony kontakt/ i wezwali na pomoc śmigłowiec ZSL z Sanoka. Mimo zabezpieczenia turysty przed dalszą utratą ciepła i prowadzonej natychmiast akcji reanimacyjnej, przybyły śmigłowcem na miejsce wypadku lekarz stwierdził zgon 16 letniego Piotra P. Po otrzymaniu zgody prokuratora i przeczekaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych w Wetlinie, zwłoki zostały przewiezione śmigłowcem do Sanoka.
W dniach 11 do 14 lipca 1997 roku ratownicy naszej Grupy wraz załogami ZLS w Sanoku, z własnej inicjatywy brali udział w akcji ratowniczej w gminie Borowa, na terenie objętym powodzią. Efektywny udział w akcji powodziowej został wysoko oceniony przez władze państwowe. Wszyscy ratownicy oraz załogi śmigłowców zostali przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego odznaczeni medalami „Za Ofiarność i Odwagę”.
3.05.2002 roku o godz. 15.00 telefonem komórkowym powiadomiono ratowników dyżurnych w Ustrzykach Górnych, że na południowo-zachodnim stoku Połoniny Caryńskiej leży nieprzytomna kobieta. Pierwszej pomocy udzieliła jej przechodząca lekarka, która wezwała pomoc. Ratownicy wyruszyli do akcji natychmiast, zabierając niezbędny sprzęt medyczny i transportowy. Po drodze został zabrany do pomocy ratownik z Małej Rawki. O godz.15.35, po dotarciu do chorej, 52 letniej Elżbiety Z. z Warszawy, udzielono jej niezbędnej pomocy, zmierzono ciśnienie, podano tlen. Po ok. 10 minutach, gdy chora poczuła się lepiej rozpoczęto transport wózkiem alpejskim do oczekującego śmigłowca. Podczas udzielania pomocy, o godz. 15.40, ratownicy otrzymali kolejne wezwanie do półprzytomnej, z silnymi bólami głowy i wymiotującej dziewczyny w rejonie bacówki pod Małą Rawką. O godz. 16.28 śmigłowiec z chorą kobietą wylądował koło bacówki a lekarz udał się do poszkodowanej 15 letniej Pauliny Z. O 16.30 ratownicy dotarli Land-Roverem do miejsca kolejnego zdarzenia. Lekarz po zbadaniu dziewczyny zaaplikował jej niezbędne środki farmakologiczne i zlecił transport do szpitala. Po odlocie śmigłowca z jedną chorą, ratownicy zapakowali drugą do akii i zwieźli samochodem do Ustrzyk Górnych, skąd o godz.17.35 została zabrana karetką Pogotowia do szpitala w Ustrzykach Dolnych.
22.10.2006 roku, o godz. 11.40 po przez telefon alarmowy 601 100 300 ratownicy Rejonowej Stacji w Ustrzykach Górnych zostali poinformowani, że na szlaku zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej na Połoninę Caryńską 50 letni Ryszard S. z Sanoka doznał zawału serca. O godz. 11.52 po dotarciu do poszkodowanego przeprowadzono wywiad, podano tlen, kontrolowano funkcje życiowe i oczekiwano na wezwany transport lotniczy.
Po krótkiej chwili chory stracił przytomność, brak wyczuwalnego oddechu i tętna. Ratownicy uruchomili defibrylator i po jego dwukrotnym użyciu zauważyli powracające tętno i oddech. O godz. 12.10 chory został przekazany przybyłemu śmigłowcem lekarzowi . O 12.45 nastąpił odlot śmigłowca z poszkodowanym do szpitala w Sanoku.
Było to pierwsze w Polsce, skuteczne użycie nowego urządzenia, podarowanego naszej Grupie przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka.
13.09.2007 roku o godz. 18.10 komendant placówki Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych powiadomił ratowników dyżurnych, że w rejonie Kańczowej obywatelka Czeczenii pozostawiła zwłoki trzech córek.
Sama z jednym dzieckiem została zabrana do szpitala. Informacja ta nie jest jeszcze potwierdzona, na razie nie potrzebują wsparcia. O godz. 20.45, po dotarciu funkcjonariuszy na miejsce zdarzenia, dyżurny Straży Granicznej potwierdził zgłoszenie i poprosił o przetransportowanie zwłok. Kierujący akcją starszy ratownik Jerzy Godawski wezwał do pomocy ratowników sekcji Cisna. Wszyscy musieli jeszcze zaczekać na policyjną ekipę dochodzeniową. Czas oczekiwania na wyjście w góry spowodował natłok myśli w głowach uczestników wyprawy; przecież szkolono ich do udzielania pomocy ludziom w górach, a zgłoszenie potwierdzało, że mają iść po zwłoki dziewczynek. Podczas pakowania sprzętu podświadomie oczekiwali odwołania akcji, które jednak nie nadeszło. Ratownicy zdali sobie sprawę, że to oni muszą tam dojść i zwieźć dzieci ich ostatnią drogą. Wszyscy chcieli to mieć już za sobą.
O godz. 23.00 zapadło decyzja o wyjściu w góry. Dwa patrole pojechały quadami, reszta poszła na piechotę. Na miejscu zdarzenia koledzy zastali dwóch funkcjonariuszy SG i dwóch pograniczników ukraińskich. Starsze dziewczynki leżały obok siebie, na nich przykryta liśćmi i paprociami leżała najmłodsza – wyglądały jakby spokojnie spały. Po oględzinach Policji, zostały zapakowane do czarnych worków. Po położeniu na każdym z nich gałązki jedliny, rozpoczął się smutny transport. Do Ustrzyk Górnych, w okolice strażnicy, kondukt dotarł o godz. 3.20, gdzie zwłoki przekazano wezwanemu karawanowi. Po zakończonej akcji i rozjechaniu się jego uczestników dyżurni ratownicy zastanawiali się: czy przy wcześniejszym powiadomieniu byłaby szansa uratowania dziewczynek, co czuła matka układając swoje pociechy pod słupkiem i przykrywając je zielskiem, dlaczego nikt nie potrafił im zapewnić bezpieczeństwa, czy musiały umierać w takich okolicznościach?
7.10.2007 roku, o godz. 9.45 ratownik Stacji Centralnej w Sanoku odebrał informację od Zbigniewa K. że w podczas zejścia ze szczytu Pop Iwan , w dolinie potoku Dżembronia /Ukraina/, kontuzji nogi doznała 25 letnia Małgorzata K. Ratownik nawiązał kontakt z konsulatem RP we Lwowie, a następnie z naczelnikiem Jaworiwskim ze Służby Górskiej Czarnohory, podając mu namiary na poszkodowaną. Ok. godz.16.50 ratownicy ukraińscy nawiązali kontakt głosowy z poszkodowanymi, i po zaopatrzeniu urazu rozpoczęli transport. O godz. 20.16 dyżurny ratownik otrzymał SMS-a od poszkodowanych z informacją, że zostali sprowadzeni do Dżembroni i nie wymagają pomocy lekarskiej.
Z ksiąg wypraw i akcji Grupy Bieszczadzkiej
wybrał i opracował Jan Jarosiński
[nextpage title=”LISTA RATOWNIKÓW GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR”]
(członków rzeczywistych) – stan na 31.12.2020
Lp. |
Nazwisko i imię | Data wstąpienia do GOPR | Data przyrzeczenia | Liczba wypraw | Liczba godzin społecz. | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
1 | Batruch Jerzy | 10.05.1958 | 29.10.1961 | – | 544 | zmarł ’04 r. |
2 | Harna Kazimierz | 10.05.1958 | 29.10.1961 | – | 268 | zmarł ´14 r.. |
3 | Jankowski Józef | 10.05.1958 | 29.10.1961 | – | 248 | zmarł ’77 r. |
4 | Szewczyk Czesław | 10.05.1958 | 29.10.1961 | 1 | 575 | zmarł ’76 r. |
5 | Witwicki Bronisław | 10.05.1958 | 29.10.1961 | – | 282 | zmarł ’92 r. |
6 | Wołczański Jan | 01.10.1961 | 29.10.1961 | – | 578 | zmarł ’94 r. |
7 | Bar Bolesław | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 1 | 454 | zmarł ’00 r |
8 | Czeczott Olgierd | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 20 | 3609 | stan p.sł. |
9 | Dziuban Karol | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 45 | 533 | zmarł ’74 r. |
10 | Hartman Kazimierz | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 22 | 2308 | zmarł ’99 r. |
11 | Kikta Marian | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 6 | 1999 | zmarł ’94 r* |
12 | Kurek Andrzej | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 12 | 7551 | zmarł ’93 r. |
13 | Szóstak Stanisław | 01.10.1961 | 17.11.1962 | – | 560 | skreślony |
14 | Trebenda Adam | 01.10.1961 | 17.11.1962 | 1 | 1117 | zmarł ´02 r. |
15 | Beynar – Czeczott Ewa | 18.12.1961 | 24.10.1964 | 9 | 3856 | stan p.sł. |
16 | Brodzicki Roman | 15.07.1963 | 24.10.1964 | 5 | 3573 | stan p.sł. |
17 | Kalisz Jan | 03.01.1963 | 24.10.1964 | 6 | 775 | zmarł ’78 r. |
18 | Kasprzyk Roman | 20.10.1962 | 24.10.1964 | 4 | 84 | skreślony |
19 | Opacki Remigiusz | 18.12.1961 | 24.10.1964 | 8 | 3703 | stan p.sł. |
20 | Osiecki Kazimierz | 18.12.1961 | 24.10.1964 | 52 | 3821 | zmarł´20 r. |
21 | Osiecki Władysław | 20.10.1962 | 24.10.1964 | 3 | 144 | skreślony |
22 | Sielska – Rokosz Joanna | 20.10.1962 | 24.10.1964 | 8 | 856 | stan p.sł. |
23 | Hadło Marian | 21.07.1964 | 31.12.1965 | 22 | 6759 | zmarł ’07 r. |
24 | Król Witold | 15.04.1964 | 31.12.1965 | 3 | 444 | skreślony |
25 | Sadowski Jerzy | 15.04.1964 | 31.12.1965 | 2 | 660 | zmarł 19 r.* |
26 | Struś Jerzy | 11.11.1963 | 31.12.1965 | 15 | 1155 | zmarł ’92 r. |
27 | Wilk Zygfryd | 11.11.1963 | 31.12.1965 | 31 | 3465 | zmarł ’76 r. |
28 | Wojciechowska Bożena | 17.04.1963 | 31.12.1965 | 1 | 229 | skreślona |
29 | Wojciechowski Wojomir | 17.04.1963 | 31.12.1965 | 44 | 3443 | stan p.sł. |
30 | Zygmuntowicz Stanisław | 30.07.1963 | 31.12.1965 | 1 | 462 | przeniesiony |
31 | Bremer Bronisław | 30.08.1963 | 20.11.1966 | 6 | 1187 | zmarł ’99 r. |
32 | Matias Andrzej | 19.06.1965 | 20.11.1966 | – | 166 | skreślony |
33 | Misiak – Bremer Elżbieta | 28.03.1966 | 20.11.1966 | 8 | 3098 | stan p.sł. |
34 | Osiecki Tadeusz | 20.10.1962 | 20.11.1966 | 6 | 2003 | przeniesiony |
35 | Pochyła Jan | 12.05.1965 | 20.11.1966 | 4 | 244 | skreślony |
36 | Sanecki Marian | 03.09.1964 | 20.11.1966 | 2 | 382 | zmarł ’76 r. |
37 | Skonieczny Longin | 12.05.1965 | 20.11.1966 | – | 45 | zmarł 12 r * |
38 | Skubisz Wiesław | 19.06.1965 | 20.11.1966 | – | 539 | skreślony |
39 | Słodyczka Władysław | 05.09.1965 | 20.11.1966 | 69 | 4799 | zmarł ’06 r. |
40 | Wota Mieczysław | 18.01.1964 | 20.11.1966 | 3 | 36 | skreślony |
41 | Dziuban Jacek | 03.04.1966 | 04.11.1967 | 113 | 11339 | stan p.sł |
42 | Kiszka Jan | 19.06.1965 | 04.11.1967 | 15 | 1107 | zmarł 18 r.* |
43 | Nowak Bolesław | 08.08.1966 | 04.11.1967 | 10 | 269 | zmarł ’99 r |
44 | Stasiczak Edward | 17.02.1965 | 04.11.1967 | 53 | 22332 | stan p.sł |
45 | Szajuk – Pietraszek Zofia | 19.06.1965 | 04.11.1967 | 2 | 1761 | zmarła ’88 r. |
46 | Wilk Jan | 28.03.1966 | 04.11.1967 | 2 | 157 | skreślony |
47 | Mnich Leszek | 28.09.1966 | 30.11.1968 | 27 | 10226 | stan p.sł |
48 | Stasiczak Jan | 06.12.1966 | 30.11.1968 | – | 208 | zmarł ’87 r. |
49 | Biliński Ryszard | 05.11.1965 | 15.11.1969 | 1 | 522 | skreślony |
50 | Boczar Stanisław | 08.01.1968 | 15.11.1969 | 1 | 840 | zmarł ’05 r* |
51 | Dziuban Antoni | 28.09.1966 | 15.11.1969 | 8 | 2002 | skreślony |
52 | Gawlik Józef | 26.01.1967 | 15.11.1969 | 1 | 693 | zmarł ’75 r. |
53 | Kafel Ryszard | 28.09.1966 | 15.11.1969 | 142 | 15991 | zmarł ’94 r. |
54 | Korejwo Jerzy | 12.07.1966 | 15.11.1969 | 7 | 3389 | stan p.sł. |
55 | Kulpiński Michał | 08.01.1968 | 15.11.1969 | 5 | 2172 | skreślony |
56 | Luśnia Stanisław | 17.02.1966 | 15.11.1969 | – | 86 | skreślony |
57 | Maciołek Adolf | 17.04.1967 | 15.11.1969 | 4 | 843 | zmarł ´20r*. |
58 | Miech Wiesław | 17.01.1968 | 15.11.1969 | – | 180 | przeniesiony |
59 | Orsetti Wilhelm | 19.06.1965 | 15.11.1969 | 10 | 8642 | stan p.sł. |
60 | Owoc Henryk | 17.02.1966 | 15.11.1969 | 6 | 6210 | zmarł´06 r. |
61 | Pińczuk Ludwik | 17.02.1966 | 15.11.1969 | 135 | 14073 | stan p.sł. |
62 | Przybyła Leszek | 13.12.1964 | 15.11.1969 | 7 | 840 | skreślony |
63 | Rygiel Bolesław | 10.04.1967 | 15.11.1969 | – | 73 | skreślony |
64 | Sochacki Bolesław | 08.08.1966 | 15.11.1969 | 3 | 1085 | zmarł ’99 r* |
65 | Trzyna Ryszard | 17.02.1966 | 15.11.1969 | – | 83 | zmarł ’03 r* |
66 | Zając Tadeusz | 28.09.1966 | 15.11.1969 | 13 | 770 | zmarł 17 r.* |
67 | Arendt Leopold | 14.01.1965 | 06.12.1970 | 22 | 3654 | zmarł ’98 r. |
68 | Chomiszczak Andrzej | 27.08.1968 | 06.12.1970 | 1 | 498 | skreślony |
69 | Hanisz Andrzej | 28.09.1966 | 06.12.1970 | 1 | 898 | skreślony |
70 | Kazalska – Kielar Teresa | 08.10.1969 | 06.12.1970 | 7 | 3024 | stan p.sł. |
71 | Rajski Adam | 19.07.1968 | 06.12.1970 | 2 | 143 | skreślony |
72 | Rokosz Bogumił | 08.10.1969 | 06.12.1970 | 4 | 3169 | zmarł ´16 r. |
73 | Seredyński Jan | 17.09.1969 | 06.12.1970 | 43 | 11843 | stan p.sł. |
74 | Żubryd Aleksander | 24.03.1967 | 06.12.1970 | 121 | 11120 | zmarł ´19 r. |
75 | Berezka Jacek | 27.08.1968 | 23.10.1971 | 6 | 2069 | skreślony |
76 | Derwich Antoni | 17.09.1969 | 23.10.1971 | 126 | 8746 | stan p.sł. |
77 | Jarosiński Jan | 11.05.1970 | 23.10.1971 | 117 | 19799 | stan p.sł |
78 | Moskal Marian | 11.05.1970 | 23.10.1971 | 1 | 1158 | skreślony |
79 | Przystasz Stanisław | 15.06.1970 | 23.10.1971 | 10 | 2179 | zmarł ’75 r. |
80 | Stręk Michał | 17.09.1969 | 23.10.1971 | 28 | 8300 | stan p.sł. |
81 | Aurzadniczek Kazimierz | 27.01.1967 | 28.10.1972 | 13 | 1686 | zmarł ’11 r. |
82 | Bryliński Andrzej | 09.08.1971 | 28.10.1972 | 12 | 1926 | skreślony |
83 | Bujalski Andrzej | 09.08.1971 | 28.10.1972 | 6 | 1111 | zmarł 18 r.. |
84 | Fischer Włodzimierz | 02.02.1971 | 28.10.1972 | 7 | 925 | przeniesiony |
85 | Fiuk Jan | 17.09.1969 | 28.10.1972 | 3 | 871 | skreślony |
86 | Obidowicz Marek | 25.02.1970 | 28.10.1972 | – | 404 | skreślony |
87 | Strzyżewski Wojciech | 17.09.1969 | 28.10.1972 | 6 | 2623 | zmarł ’97 r. |
88 | Wojnar Adam | 02.02.1970 | 28.10.1972 | 1 | 280 | skreślony |
89 | Berezka Leszek | 15.04.1970 | 27.10.1973 | 210 | 8681 | stanp.sł. |
90 | Bieleń Jerzy | 09.08.1971 | 27.10.1973 | – | 605 | skreślony |
91 | Dydak Ryszard | 15.04.1970 | 27.10.1973 | 4 | 6234 | stan p.sł |
92 | Dziuban Ewa | 06.02.1972 | 27.10.1973 | 6 | 3493 | stan p.sł. |
93 | Gajda Wojciech | 17.09.1969 | 27.10.1973 | 17 | 2716 | skreślony |
94 | Marnik Andrzej | 23.10.1972 | 27.10.1973 | 32 | 1873 | skreślony |
95 | Purchla Stanisław | 25.05.1971 | 27.10.1973 | 33 | 3633 | zmarł ’09r.* |
96 | Robel Stanisław | 23.12.1970 | 27.10.1973 | 3 | 927 | skreślony |
97 | Żak Jerzy | 06.02.1972 | 27.10.1973 | 174 | 15954 | stan p.sł. |
98 | Dydak Jerzy | 25.01.1969 | 09.11.1974 | 13 | 5417 | |
99 | Górka Adam | 02.02.1971 | 09.11.1974 | 42 | 6573 | zmarł ´17r. |
100 | Ołtarzewski Krzysztof | 06.07.1973 | 09.11.1974 | 532 | zmarł ’85 r. | |
101 | Wójcik Mieczysław | 25.02.1974 | 09.11.1974 | 146 | 17934 | stan p.sł. |
102 | Masłyk Wojciech | 25.02.1974 | 29.11.1975 | 1 | 802 | zmarł ’96r.* |
103 | Pasich Antoni | 26.11.1965 | 29.11.1975 | 5 | 2387 | zmarł ´15r |
104 | Frydrych Jacek | 25.02.1974 | 13.11.1976 | 45 | 3931 | zmarł ’96 r. |
105 | Hano Tadeusz | 16.01.1975 | 13.11.1976 | 1 | 2282 | skreślony |
106 | Kopka Stefan | 21.10.1974 | 13.11.1976 | 194 | 10045 | stan p.sł. |
107 | Nowotarski Ziemowit | 15.06.1970 | 13.11.1976 | 7 | 423 | skreślony |
108 | Szubrycht Roman | 06.07.1973 | 13.11.1976 | 60 | 9922 | |
109 | Szyndlar Wojciech | 18.06.1973 | 13.11.1976 | 3 | 900 | skreślony |
110 | Zając Leszek | 24.02.1975 | 13.11.1976 | 24 | 3847 | zmarł ’06r. |
111 | Adamczyk Franciszek | 04.06.1973 | 12.11.1977 | 35 | 6834 | stan p.sł. |
112 | Bereś Marian | 19.08.1975 | 12.11.1977 | 37 | 1389 | zmarł ’07r. |
113 | Józefczyk Adam | 20.06.1975 | 12.11.1977 | 28 | 6234 | stan p.sł. |
114 | Kamieński Zbigniew | 03.05.1975 | 12.11.1977 | 11 | 5990 | stan p.sł. |
115 | Komenda Piotr | 15.10.1975 | 12.11.1977 | 21 | 5991 | stan p.sł. |
116 | Pietrzycki Tadeusz | 07.02.1976 | 12.11.1977 | 3 | 517 | skreślony |
117 | Szczepański Franciszek | 19.08.1975 | 12.11.1977 | 8 | 190 | skreślony |
118 | Ściborowicz Kazimierz | 01.06.1976 | 12.11.1977 | 22 | 138 | skreślony |
119 | Wierzbicki Waldemar | 30.01.1976 | 12.11.1977 | 25 | 2707 | stan p.sł. |
120 | Wilk Krzysztof | 10.03.1973 | 12.11.1977 | 115 | 7669 | stan p.sł. |
121 | Wójtowicz Stanisław | 25.02.1974 | 12.11.1977 | 3 | 3389 | stan p.sł. |
122 | Zieliński Zbigniew | 19.08.1975 | 12.11.1977 | 15 | 717 | stan p.sł. |
123 | Żądło Marian | 10.03.1975 | 12.11.1977 | 19 | 8903 | zmarł ’97 r. |
124 | Karabin Władysław | 25.02.1973 | 25.11.1978 | 23 | 2630 | stan p.sł. |
125 | Kniotek Karol | 05.02.1976 | 25.11.1978 | – | 556 | skreślony |
126 | Krawiec Tadeusz | 20.06.1975 | 25.11.1978 | 83 | 7104 | |
127 | Lasek Franciszek | 14.10.1976 | 25.11.1978 | 5 | 1404 | zmarł ’91 r. |
128 | Mendyka Jerzy | 01.08.1975 | 25.11.1978 | 14 | 329 | zmarł ’97 r. |
129 | Rudny Henryk | 20.06.1975 | 25.11.1978 | 1 | 751 | skreślony |
130 | Strzelecki Tadeusz | 25.05.1976 | 25.11.1978 | 27 | 2339 | skreślony |
131 | Wałachowski Jerzy | 10.03.1975 | 25.11.1978 | 1 | 1586 | skreślony |
132 | Wania Edward | 10.04.1976 | 25.11.1978 | – | 309 | skreślony |
133 | Dziuban Józef | 12.03.1977 | 24.11.1979 | 3 | 1771 | skreślony |
134 | Jarosiński Sylwester | 13.01.1976 | 24.11.1979 | 4 | 697 | skreślony |
135 | Pękalski Krzysztof | 07.10.1976 | 24.11.1979 | 13 | 3197 | skreślony |
136 | Sikora Paweł | 20.01.1978 | 24.11.1979 | 91 | 10392 | stan p.sł |
137 | Borowy Jan | 04.04.1978 | 29.11.1980 | 5 | 4350 | stan p.sł. |
138 | Chudzik Grzegorz | 07.10.1978 | 29.11.1980 | 109 | 12271 | stan p.sł. |
139 | Eluszkiewicz Edward | 04.04.1978 | 29.11.1980 | 6 | 1275 | zmarł ´19 r. |
140 | Jartym Wojciech | 07.10.1978 | 29.11.1980 | 34 | 10614 | |
141 | Marek Eugeniusz | 24.11.1978 | 29.11.1980 | 23 | 2877 | skreślony |
142 | Pięta Andrzej | 16.12.1978 | 29.11.1980 | 3 | 1040 | skreślony |
143 | Wideryński Mariusz | 05.06.1978 | 29.11.1980 | 42 | 6691 | stan p.sł. |
144 | Wójcik Janusz | 07.10.1978 | 29.11.1980 | 7 | 795 | zmarł ’09 r. |
145 | Zioło Janusz | 07.10.1978 | 29.11.1980 | 1 | 1715 | skreślony |
146 | Bigos Bogusław | 16.12.1978 | 07.11.1981 | 2 | 1969 | skreślony |
147 | Bujwid Jerzy | 03.03.1979 | 07.11.1981 | 578 | 12136 | |
148 | Czech Andrzej I | 03.03.1979 | 07.11.1981 | 1 | 937 | skreślony |
149 | Dudziak Wojciech | 07.10.1978 | 07.11.1981 | 10 | 5703 | stan p.sł. |
150 | Frydlewicz Wojciech | 22.10.1979 | 07.11.1981 | 4 | 450 | skreślony |
151 | Jabłkowski Jan | 03.03.1979 | 07.11.1981 | 17 | 4600 | stan p.sł. |
152 | Kłapacz Jacek | 07.10.1978 | 07.11.1981 | 14 | 955 | skreślony |
153 | Kłyż Wojciech | 16.10.1976 | 07.11.1981 | 18 | 7196 | stan p.sł. |
154 | Kopka Jan | 22.10.1979 | 07.11.1981 | 12 | 1780 | skreślony |
155 | Kwasiżur Marek | 24.11.1979 | 07.11.1981 | 277 | 15928 | |
156 | Lubas Jan | 03.03.1979 | 07.11.1981 | 18 | 2444 | skreślony |
157 | Sklepowicz Adam | 24.11.1979 | 07.11.1981 | 10 | 4654 | zmarł ’04 r. |
158 | Staszewski Mieczysław | 22.10.1979 | 07.11.1981 | 92 | 5575 | stan p.sł. |
159 | Wojtas Krzysztof | 24.11.1978 | 07.11.1981 | 3 | 2678 | skreślony |
160 | Kieras Zbigniew | 28.11.1980 | 13.11.1982 | 7 | 1509 | przeniesiony |
161 | Skiba – Marek Alina | 28.11.1980 | 13.11.1982 | 9 | 760 | zmarła*17 |
162 | Włodyka Stanisław | 22.10.1979 | 13.11.1982 | 120 | 13195 | |
163 | Hap Bogusław | 17.06.1983 | 24.11.1984 | 14 | 1832 | skreślony |
164 | Łokaj Stanisław | 17.06.1983 | 24.11.1984 | 43 | 5827 | stan p.sł. |
165 | Nawrot Tomasz | 17.07.1981 | 24.11.1984 | 38 | 1260 | skreślony |
166 | Nowakowski Janusz | 03.03.1979 | 27.10.1984 | 13 | 5894 | stan p.sł. |
167 | Bezak Tadeusz | 17.06.1983 | 16.11.1985 | 8 | 4565 | stan p.sł. |
168 | Lipszyc Jan Bazyl | 17.06.1983 | 16.11.1985 | 2 | 2247 | skreślony |
169 | Myćka Zdzisław | 17.06.1983 | 16.11.1985 | 23 | 3639 | stanp.sł. |
170 | Skibiński Andrzej | 17.06.1983 | 16.11.1985 | 5 | 3371 | stan p.sł |
171 | Dawidziak Roman | 06.11.1981 | 11.10.1986 | 8 | 4599 | stan p.sł. |
172 | Dębicki Jacek | 07.03.1986 | 11.10.1986 | 24 | 7741 | przeniesiony |
173 | Wojniczka Bogusław | 17.06.1983 | 11.10.1986 | 16 | 2469 | stan p.sł. |
174 | Żechowski Robert | 27.08.1983 | 11.10.1986 | 41 | 2723 | skreślony |
175 | Czech Andrzej II | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 153 | 15192 | |
176 | Grzech Janusz | 27.07.1982 | 21.11.1987 | 12 | 1289 | skreślony |
177 | Hartman Marek | 08.10.1976 | 21.11.1987 | 2 | 776 | skreślony |
178 | Hołub Jacek | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 53 | 6803 | |
179 | Kołodziejczyk Robert | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 41 | 7334 | |
180 | Nawalaniec Stanisław | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 2 | 491 | skreślony |
181 | Stasiowski Tomasz | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 12 | 2717 | zmarł ’09 r* |
182 | Wojnar Jacek | 17.06.1983 | 21.11.1987 | 35 | 6093 | |
183 | Wolański Aleksander | 21.06.1985 | 21.11.1987 | 31 | 11459 | stan p.sł. |
184 | Fic Grzegorz | 07.03.1986 | 12.11.1988 | 55 | 10354 | |
185 | Krzanowski Bartosz | 25.04.1986 | 12.11.1988 | 1 | 830 | skreślony |
186 | Kucaba Jacek | 21.06.1985 | 12.11.1988 | 35 | 4435 | stan p.sł. |
187 | Marszałek Edward | 07.03.1986 | 12.11.1988 | 44 | 6233 | stan p.sł. |
188 | Stafiej Lesław | 07.03.1986 | 12.11.1988 | – | 271 | skreślony |
189 | Zięba Stefan | 07.03.1986 | 12.11.1988 | – | 839 | zmarł ’95 r. |
190 | Czech Dariusz | 27.02.1987 | 25.11.1989 | 17 | 3784 | skreslpny |
191 | Denisiuk Ryszard | 27.02.1987 | 25.11.1989 | 4 | 1018 | stan p.sł. |
192 | Goleniowski Witold | 07.03.1986 | 25.11.1989 | 107 | 6427 | skreślony |
193 | Niemiec Witold | 07.03.1986 | 25.11.1989 | 12 | 702 | skreślony |
194 | Orłowski Marek | 23.10.1987 | 25.11.1989 | 6 | 1126 | zmarł ’08r* |
195 | Ryznar Witold | 21.06.1985 | 25.11.1989 | 22 | 5148 | zmarł ’99 r. |
196 | Skrutek Jan | 27.02.1987 | 25.11.1989 | 19 | 4992 | stan p.sl. |
197 | Sławińska Zdzisława | 27.02.1987 | 25.11.1989 | 37 | 6059 | skreślona. |
198 | Krukar Anna | 04.03.1988 | 10.11.1990 | 7 | 3967 | skreślona |
199 | Kuźma Adam | 04.03.1988 | 10.11.1990 | 85 | 9511 | |
200 | Lewiński Jerzy | 04.03.1988 | 10.11.1990 | 122 | 7263 | |
201 | Mazur Bogusław | 04.03.1988 | 10.11.1990 | 32 | 4523 | |
202 | Sławiński Witold | 10.04.1988 | 10.11.1990 | 14 | 3707 | stan p.sł |
203 | Szafarz Wacław | 07.03.1986 | 10.11.1990 | 8 | 3370 | |
204 | Twardowski Bartłomiej | 04.03.1988 | 10.11.1990 | 5 | 2165 | przeniesiony |
205 | Gieroń Robert | 04.03.1988 | 09.11.1991 | 11 | 3897 | |
206 | Kikta Jerzy | 04.03.1988 | 09.11.1991 | 3 | 870 | skreślony |
207 | Wasylczyszyn Janusz | 04.03.1988 | 09.11.1991 | 24 | 3044 | skreślony |
208 | Winiarski Waldemar | 04.03.1988 | 09.11.1991 | 1 | 596 | skreślony |
209 | Zabierowski Witold | 04.03.1988 | 09.11.1991 | 13 | 5532 | |
210 | Żak Marek | 27.02.1987 | 09.11.1991 | 18 | 3638 | |
211 | Brodzicki Maciej | 07.09.1990 | 24.10.1992 | 3 | 2101 | skreślony |
212 | Guła Przemysław | 13.10.1989 | 24.10.1992 | 15 | 2505 | skreślony |
213 | Łukaszczuk Andrzej | 28.04.1989 | 24.10.1992 | 115 | 8072 | |
214 | Rokosz Bartłomiej | 28.04.1989 | 24.10.1992 | 50 | 4997 | |
215 | Salamon Witold | 27.02.1987 | 10.01.1992 | 19 | 5308 | |
216 | Borowiec Fryderyk | 06.12.1991 | 23.10.1993 | 11 | 7831 | stan p.sł |
217 | Gołąbek Stanisław | 05.10.1991 | 23.10.1993 | 62 | 5707 | |
218 | Hartman Tomasz | 13.10.1989 | 23.10.1993 | 67 | 2156 | skreślony |
219 | Marcinkowski Artur | 01.03.1991 | 23.10.1993 | 20 | 4350 | |
220 | Marek Hubert | 09.11.1991 | 23.10.1993 | 586 | 10177 | |
221 | Olszewski Waldemar | 02.08.1991 | 23.10.1993 | 396 | 7894 | |
222 | Tomala Jerzy | 01.03.1991 | 23.10.1993 | 19 | 4295 | |
223 | Witkiewicz Jan | 09.11.1991 | 23.10.1993 | 26 | 4360 | |
224 | Hrycelak Ryszard | 09.11.1991 | 19.11.1994 | 48 | 12114 | |
225 | Krukar Mieczysław | 04.03.1988 | 19.11.1994 | 77 | 8347 | stan p.sł. |
226 | Osiecki Rafał | 07.09.1991 | 19.11.1994 | 23 | 1797 | skreślony |
227 | Derwich Łukasz | 22.10.1993 | 29.10.1995 | 370 | 6984 | |
228 | Gawlewicz Tomasz | 22.10.1993 | 28.10.1995 | 32 | 4562 | |
229 | Górka Jakub | 26.06.1993 | 28.10.1995 | 17 | 3010 | skreślony |
230 | Jarosiński Mateusz | 22.10.1993 | 28.10.1995 | 44 | 6392 | |
231 | Paryga Adam | 10.09.1993 | 28.10.1995 | 14 | 4225 | skreślony |
232 | Pasich Wojciech | 19.11.1993 | 28.10.1995 | 2 | 646 | skreślony |
233 | Podkalicki Bartłomiej | 17.12.1993 | 28.10.1995 | 3 | 673 | skreślony |
234 | Rybak Wojciech | 22.10.1993 | 28.10.1995 | 183 | 21962 | |
235 | Skoczypiec Sebastian | 22.10.1993 | 28.10.1995 | 34 | 4231 | skreślony |
236 | Stręk Piotr | 22.10.1993 | 28.10.1995 | 2 | 1154 | skreślony |
237 | Czado Waldemar | 16.12.1994 | 26.10.1996 | 63 | 7491 | |
238 | Markuszewski Eugeniusz | 05.10.1991 | 26.10.1996 | 72 | 3848 | zmarł |
239 | Poznański Sylwester | 28.01.1994 | 26.10.1996 | 71 | 5406 | |
240 | Wisłocki Antoni | 17.12.1993 | 26.10.1996 | 3 | 2127 | skreślony |
241 | Zając Grzegorz | 07.09.1990 | 26.10.1996 | 31 | 5273 | |
242 | Owoc – Skoczypiec Barbara | 17.05.1996 | 18.10.1997 | 12 | 1813 | skreslona |
243 | Szopa Paweł | 19.01.1996 | 18.10.1997 | 408 | 8645 | |
244 | Godawski Jerzy | 28.04.1997 | 07.11.1998 | 551 | 11047 | |
245 | Mołczan Grzegorz | 19.11.1993 | 07.11.1998 | 310 | 9797 | |
246 | Szczurek Krzysztof | 22.03.1996 | 07.11.1998 | 423 | 6481 | |
247 | Borowiec Maciej | 20.02.1998 | 16.10.1999 | 6 | 2216 | skreślony |
248 | Kłyż Magdalena | 27.10.1995 | 16.10.1999 | 8 | 1840 | |
249 | Osiecki Jakub | 20.06.1997 | 16.10.1999 | 11 | 1047 | skreślony |
250 | Puszkarski Leszek | 28.04.1997 | 16.10.1999 | 41 | 3831 | |
251 | Rudny Jarema | 22.03.1996 | 16.10.1999 | 1 | 762 | skreślony |
252 | Sikora Radosław | 20.02.1998 | 16.10.1999 | 301 | 5824 | |
253 | Bober Bolesław | 28.04.1997 | 29.09.2001 | 41 | 2578 | skreślony |
254 | Bodziak Anna | 21.01..2000 | 29.09.2001 | 32 | 3332 | |
255 | Broś Piotr | 12.03.1999 | 29.09.2001 | 20 | 2508 | skreślony |
256 | Dziuban Łukasz | 21.01.2000 | 29.09.2001 | 39 | 4125 | |
257 | Januszczak Paweł | 12.03.1999 | 29.09.2001 | 26 | 6539 | |
258 | Kłyż Marcin | 28.04.1997 | 29.09.2001 | 3 | 2367 | skreślony |
259 | Korzeniowski Adam | 22.01.1999 | 29.09.2001 | 18 | 4406 | |
260 | Małek Andrzej | 21.01.2000 | 29.09.2001 | 112 | 5303 | |
261 | Pelczar Grzegorz | 21.01.2000 | 29.09.2001 | – | 848 | skreślony |
262 | Podkul Grzegorz | 21.01.2000 | 29.09.2001 | 44 | 4353 | |
263 | Pudło – Powrózek Marcin | 22.01.1999 | 29.09.2001 | 38 | 5302 | |
264 | Rusin Jadwiga | 07.05.1999 | 29.09.2001 | 11 | 758 | skreślona |
265 | Sieczkowski Edward | 25.10.1996 | 29.09.2001 | 36 | 8639 | |
266 | Sieczkowski Zbigniew | 20.02.1998 | 29.09.2001 | 1 | 2540 | skreślony |
267 | Stefański Paweł | 20.02.1998 | 29.09.2001 | 8 | 981 | skreślony |
268 | Szumilas Jerzy | 12.03.1999 | 29.09.2001 | 36 | 1874 | zmarł ’09 r. |
269 | Trzaska Stanisław | 21.01.2000 | 29.09.2001 | 39 | 4664 | |
270 | Gorczyca Erwin | 26.05.2000 | 21.09.2002 | 53 | 4982 | |
271 | Hudzik Paweł | 03.10.1997 | 21.09.2002 | 20 | 4017 | |
272 | Jakubowicz Daniel | 26.01.2001 | 19.10.2002 | 40 | 2721 | |
273 | Kielar Rafał | 26.01.2001 | 19.10.2002 | 16 | 2873 | |
274 | Kudła Kamil | 21.01.2000 | 19.10.2002 | 4 | 1210 | skreślony |
275 | Nowotarski Artur | 26.01.2001 | 31.08.2002 | 4 | 477 | zmarł ’02 r. |
276 | Pawiak Gabriela | 21.01.2000 | 19.10.2002 | 1 | 797 | skreślona |
277 | Stasiowski Rafał | 26.01.2001 | 19.10.2002 | 58 | 4501 | |
278 | Szeliga Piotr | 26.01.2001 | 19.10.2002 | 70 | 6372 | |
279 | Zieniewicz Marcin | 25.08.2000 | 19.10.2002 | 30 | 4872 | |
280 | Gładysz Radosław | 09.03.2001 | 22.10.2003 | 7 | 1520 | skreślony |
281 | Paterek Marek | 29.06.2001 | 22.10.2003 | 404 | 6363 | |
282 | Baran Bartłomiej | 01.02.2002 | 23.10.2004 | 23 | 1302 | skreślony |
283 | Berezka Maciej | 23.08.2002 | 23.10.2004 | 25 | 1547 | skreślony |
284 | Dąbrowski Jakub | 01.02.2002 | 23.10.2004 | 413 | 7420 | |
285 | Jędrusiak Tomasz | 01.02.2002 | 23.10.2004 | 201 | 7797 | |
286 | Gajewski Michał | 23.08.2002 | 23.10.2004 | 44 | 3125 | |
287 | Wojcieszak Marcin | 01.02.2002 | 23.10.2004 | 20 | 3398 | |
288 | Barczentewicz Przemysław | 21.03.2003 | 05.11.2005 | 62 | 5374 | |
289 | Brysz Gabriel | 22.08.2003 | 05.11.2005 | 79 | 3249 | |
290 | Łysyganicz Marcin | 01.02.2002 | 05.11.2005 | 22 | 2168 | |
291 | Orłowski Ryszard | 21.01.2000 | 05.11.2005 | 25 | 3172 | |
292 | Rząsa Wojciech | 11.04.2003 | 05.11.2005 | 340 | 8267 | |
293 | Tomaka Witold | 11.04.2003 | 05.11.2005 | 68 | 7798 | |
294 | Zieliński Andrzej | 17.05.1996 | 05.11.2005 | 73 | 4147 | |
295 | Kawalec Arkadiusz | 13.08.2004 | 14.10.2006 | 415 | 6708 | |
296 | Klepek Krzysztof | 01.02.2002 | 14.10.2006 | 56 | 4872 | |
297 | Krechlik Kamil | 12.03.2004 | 14.10.2006 | 381 | 8296 | |
298 | Pasztyła Paweł | 30.01.2004 | 14.10.2006 | 101 | 6969 | |
299 | Półchłopek Krzysztof | 16.04.2004 | 14.10.2006 | 36 | 2890 | |
300 | Wójcik Marcin | 11.04.2003 | 14.10.2006 | 12 | 1176 | skreślony |
301 | Zawiliński Łukasz | 30.01.2004 | 14.10.2006 | 13 | 3082 | |
302 | Adamczyk Krzysztof | 04.02.2005 | 27.10.2007 | 86 | 4335 | |
303 | Dębicki Zdzisław | 21.03.2003 | 27.10.2007 | 77 | 3868 | |
304 | Gosztyła Wojciech | 01.02.2002 | 27.10.2007 | 8 | 1582 | skreślony |
305 | Jelinek Robert | 24.10.2003 | 27.10.2007 | 41 | 5284 | skreślony |
306 | Karabin Ryszard | 23.08.2002 | 27.10.2007 | 210 | 7380 | |
307 | Klażynski Michał | 12.03.2004 | 27.10.2007 | 222 | 4749 | |
308 | Merkun Maciej | 28.09.2005 | 24.11.2007 | 11 | 2951 | z Gr. Kryn. |
309 | Szopiński Piotr | 30.01.2004 | 27.10.2007 | 31 | 762 | skreślony |
310 | Jakubowicz Rafał | 23.06.2006 | 25.10.2008 | 103 | 6714 | |
311 | Makutynowicz Jarosław | 24.03.2006 | 25.10.2008 | 365 | 6290 | |
312 | Prokop Leszek | 24.03.2006 | 25.10.2008 | 21 | 3927 | |
313 | Puchalski Bartosz | 22.08.2003 | 25.10.2008 | 28 | 1622 | skreślony |
314 | Rajchel Krzysztof | 12.03.2004 | 25.10.2008 | 8 | 1557 | skreślony |
315 | Bałkowski Tomasz | 26.01.2007 | 07.11.2009 | 19 | 553 | skreślony |
316 | Czarska Dorota | 26.01.2007 | 07.11.2009 | 186 | 3286 | |
317 | Górski Bartosz | 26.01.2007 | 07.11.2009 | 17 | 1292 | |
318 | Gut Radosław | 13.05.2005 | 07.11.2009 | 27 | 2299 | |
319 | Liszka Arkadiusz | 03.02.2006 | 07.11.2009 | 12 | 1601 | skreślony |
320 | Nawrocki Grzegorz | 30.01.2004 | 07.11.2009 | 12 | 806 | skreślony |
321 | Skawiński Tomasz | 26.01.2007 | 07.11.2009 | 48 | 2945 | |
322 | Stańko Paweł | 26.01.2007 | 07.11.2009 | 87 | 2425 | |
323 | Baran Jan | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 18 | 2246 | |
324 | Grzech Mikołaj | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 320 | 3291 | |
325 | Krupa Piotr | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 74 | 4869 | |
326 | Litarowicz Józef | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 34 | 3169 | |
327 | Ostrowski Aleksander | 26.01.2007 | 23.10.2010 | 15 | 874 | zaginiony |
328 | Ostrowski Tomasz | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 125 | 4076 | |
329 | Pawłowska Katarzyna | 24.10.2008 | 23.10.2010 | 13 | 922 | |
330 | Rakowski Mariusz | 15.02.2008 | 23.10.2010 | 30 | 3113 | |
331 | Surmacz Paweł | 14.12.2007 | 23.10.2010 | 29 | 2728 | |
332 | Adamczyk Piotr | 28.03.2008 | 17.09.2011 | 29 | 2202 | |
333 | Jagieła Dominik | 24.09.2009 | 17.09.2011 | 72 | 4198 | |
334 | Kiwior Karolina | 27.02.2009 | 17.09.2011 | 54 | 4168 | |
335 | Waga Monika | 24.09.2009 | 17.09.2011 | 30 | 2023 | |
336 | Kafel Łukasz | 24.09.2009 | 27.10.2012 | 27 | 1865 | |
337 | Makarczak Marek | 07.05.2010 | 27.10.2012 | 31 | 2595 | |
338 | Krawiec Jacek | 28.03.2008 | 27.10.2012 | 35 | 1552 | |
339 | Wojciechowski Wojomir jr | 15.02.2008 | 27.10.2012 | 58 | 1950 | |
340 | Wojewódka Bartłomiej | 26.03.2010 | 27.10.2012 | 18 | 1868 | |
341 | Bąk Marcin | 06.05.2011 | 26.10.2013 | 43 | 1888 | |
342 | Januszczak Tomasz | 04.02.2011 | 26.10.2013 | 57 | 2986 | |
343 | Kamiński Artur | 28.03.2008 | 26.10.2013 | 34 | 1290 | |
344 | Koza Jan | 04.02.2011 | 26.10.2013 | 305 | 4518 | |
345 | Pawłowski Jakub | 04.02.2011 | 26.10.2013 | 16 | 669 | |
346 | Gałuszka Mariusz | 20.02.2012 | 14.12.2014 | 34 | 2689 | |
347 | Skuza Hubert | 22.06.2012 | 08.11.2014 | 220 | 6459 | |
348 | Stabryła Tomasz | 21.09.2012 | 08.11.2014 | 60 | 2558 | |
349 | Wróbel Robert | 20.02.2012 | 08.11.2014 | 121 | 3100 | |
350 | Kołodziej Grzegorz | 21.09.2012 | 07.11.2015 | 16 | 1398 | |
351 | Pawul Wojciech | 23.04.2012 | 07.11.2015 | 168 | 5001 | |
352 | Turosz Iwona | 22.03.2013 | 07.11.2015 | 96 | 4656 | |
353 | Grzech Marcin | 06.12.2013 | 19.11.2016 | 102 | 1781 | |
354 | Michalczyk Tomasz | 22.03.2013 | 19.11.2016 | 22 | 1255 | |
355 | Mięsowicz Grzegorz | 19.11.2016 | 31 | 861 | ||
356 | Pietrasz Patryk | 22.03.2013 | 19.11.2016 | 68 | 1935 | |
357 | Reptak Grzegorz | 22.03.2013 | 19.11.2016 | 29 | 2673 | |
358 | Śmigiel Adrian | 13.09.2013 | 19.11.2016 | 44 | 1380 | |
359 | Domin Bartłomiej | 19.06.2014 | 21.10.2017 | 24 | 1753 | |
360 | Golonka Dawid | 23.01.2015 | 21.10.2017 | 45 | 1468 | |
361 | Grabia Marcin | 25.01.2013 | 21.10.2017 | 13 | 816 | |
362 | Kwaśny Michał | 23.01.2015 | 21.10.2017 | 19 | 1528 | |
363 | Sudacka-Mołczan Magda | 23.01.2015 | 21.10.2017 | 32 | 1965 | |
364 | Dąbrowski Krystian | 27.03.2015 | 24.11.2018 | 20 | 1374 | |
365 | Jartym Karol | 22.07.2016 | 24.11.2018 | 19 | 1323 | |
366 | Latocha Grzegorz | 18.03.2016 | 24.11.2018 | 16 | 1360 | |
367 | Polak Daniel | 17.02.2017 | 24.11.2018 | 25 | 1180 | |
368 | Przygórzewski Wojciech | 18.03.2016 | 24.11.2018 | 36 | 1585 | |
369 | Słoboda Elżbieta | 18.03.2016 | 24.11.2018 | 30 | 2202 | |
370 | Szmuc Robert | 18.03.2016 | 24.11.2018 | 16 | 1410 | |
371 | Ślazyk Bogusław | 18.03.2016 | 24.11.2018 | 30 | 1427 | |
372 | Dróżdż Krzysztof | 07.02.2017 | 23.11.2019 | 16 | 591 | |
373 | Suwaj Sławomir | 07.02.2017 | 23.11.2019 | 24 | 1334 | |
374 | Krzych Piotr | 13.04.2018 | 29.08.2020 | 20 | 847 | |
375 | Nowak Damian | 13.04.2018 | 29.08.2020 | 17 | 664 |
Razem godzin społecznych (stan na 31.12.2020 r.) – 1.380.174
W latach 1961 – 2020:
- – zmarło 69 ratowników /52+17*/ /akt/
- – skreślono 108 ratowników /akt/
- – przeniesiono do innych Grup 7 ratowników
- – przybyło z innych Grup 1 ratownik
* przy dacie śmierci – ratownik wcześnej skreślony
Zgodnie ze stanem na dzień 31 grudnia 2020 roku Grupa Bieszczadzka liczy 189 ratowników, w tym 51 przeniesionych w stan poza służbowy oraz 12 ratowników kandydatów.
Posiadane stopnie ratownicze:
starszy instruktor ratownictwa górskiego | 10 | ||
instruktor ratownictwa górskiego | 11 | ||
starszy ratownik górski | 69 | ||
ratownik górski | 99 | ||
ratownik górski – kandydat | 15 |
Posiadane uprawnienia turystyczne i sportowe:
Przewodnik Beskidzki | 51 | |
Przewodnik Terenowy | 4 | |
Przodownik GON | 3 | |
Przodownik GOT | 11 | |
Przodownik Turystyki Pieszej | 2 | |
Instruktor Narciarstwa PZN | 33 | |
Pomocnik Instruktora PZN | 3 | |
Instruktor Krajoznawstwa Polski | 1 | |
Instruktor Kultury Fizycznej | 1 | |
Instruktor Przewodnictwa | 2 | |
Instruktor Rekreacji | 3 | |
Instruktor Technik Linowych | 1 | |
Instruktor Wspinaczki Skałkowej | 1 | |
Płetwonurek ogółem | 14 | |
w tym: | ||
- klasy I | 2 | |
- klasy II | 3 | |
- klasy III | 9 | |
Znakarz Szlaków Turystycznych | 4 |
Opracował:
st. rat. senior – Jan Jarosiński
[nextpage title=”INTERWENCJE GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR W LATACH 1961 (GRUDZIEŃ) – 2020.”]
Akcje i wyprawy | |||||||
Rok | Ogółem | w tym: | Interwencje | ||||
interwencji |
zwózki narciarskie |
wypadki śmiertelne |
z udziałem śmigłowca |
narciarskie | Inne | ||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
1961 | 9 | 2 | – | – | 5 | 2 | |
1962 | 157 | 17 | – | 1 | 9 | 131 | |
1963 | 213 | 19 | – | – | 32 | 162 | |
1964 | 548 | 33 | 3 | 1 | 52 | 463 | |
1965 | 366 | 16 | – | 1 | 58 | 292 | |
1966 | 476 | 26 | 1 | – | 41 | 409 | |
1967 | 500 | 21 | – | – | 39 | 440 | |
1968 | 408 | 18 | – | – | 65 | 325 | |
1969 | 437 | 18 | 1 | – | 54 | 365 | |
1970 | 673 | 43 | – | – | 88 | 542 | |
1971 | 477 | 34 | – | – | 66 | 377 | |
1972 | 544 | 36 | – | – | 107 | 401 | |
1973 | 604 | 50 | 1 | – | 90 | 464 | |
1974 | 522 | 35 | 1 | – | 89 | 398 | |
1975 | 591 | 22 | 2 | 5 | 116 | 453 | |
1976 | 474 | 17 | – | 2 | 95 | 362 | |
1977 | 545 | 17 | 1 | 1 | 101 | 427 | |
1978 | 414 | 19 | 2 | 5 | 41 | 354 | |
1979 | 451 | 8 | 1 | 1 | 59 | 384 | |
1980 | 395 | 7 | – | 2 | 92 | 296 | |
1981 | 489 | 13 | 2 | 4 | 48 | 428 | |
1982 | 358 | 15 | 2 | 1 | 8 | 335 | |
1983 | 419 | 8 | 1 | 4 | 14 | 397 | |
1984 | 294 | 25 | – | 14 | 9 | 260 | |
1985 | 477 | 44 | – | 18 | 35 | 398 | |
1986 | 450 | 44 | 2 | 15 | 17 | 389 | |
1987 | 440 | 60 | 6 | 14 | 23 | 357 | |
1988 | 384 | 24 | 2 | 9 | 15 | 345 | |
1989 | 807 | 50 | 3 | 5 | 19 | 738 | |
1990 | 509 | 30 | – | 9 | 5 | 474 | |
1991 | 326 | 38 | 14 | 4 | 15 | 273 | |
1992 | 345 | 48 | 2 | 2 | 31 | 266 | |
1993 | 443 | 33 | 2 | 2 | 45 | 365 | |
1994 | 434 | 42 | 1 | 10 | 19 | 373 | |
1995 | 351 | 29 | 3 | 8 | 9 | 313 | |
1996 | 326 | 34 | 3 | 4 | 47 | 245 | |
1997 | 328 | 34 | – | 10 | 56 | 238 | |
1998 | 270 | 28 | 2 | 4 | 23 | 219 | |
1999 | 284 | 25 | 1 | 3 | 35 | 224 | |
2000 | 255 | 36 | 2 | 9 | 39 | 180 | |
2001 | 296 | 44 | 3 | 14 | 28 | 224 | |
2002 | 230 | 64 | 1 | 13 | 36 | 130 | |
2003 | 412 | 67 | 5 | 12 | 86 | 259 | |
2004 | 305 | 76 | 2 | 16 | 136 | 93 | |
2005 | 405 | 76 | 3 | 16 | 240 | 89 | |
2006 | 466 | 250 | 157* | 1 | 14 | 147 | 69 |
2007 | 388 | 186 | 58 | 5 | 18 | 128 | 74 |
2008 | 311 | 156 | 52 | 3 | 5 | 78 | 77 |
2009 | 371 | 240 | 107 | 7 | 20 | 57 | 74 |
2010 | 431 | 280 | 133 | 6 | 37 | 96 | 55 |
2011 | 377 | 222 | 81 | 6 | 44 | 70 | 85 |
2012 | 246 | 200 | -** | 7 | 50 | -** | 46 |
2013 | 208 | 173 | -** | 8 | 48 | -** | 35 |
2014 | 223 | 180 | -** | 11 | 42 | -** | 43 |
2015 | 247 | 209 | 38 | 13 | 76 | ** | 38 |
2016 | 262 | 229 | ** | 14 | 96 | ** | 33 |
2017 | 337 | 292 | ** | 9 | 136 | ** | 45 |
2018 | 317 | 284 | 8 | 12 | 121 | 8 | 33 |
2019 | 245 | 215 | ** | 10 | 89 | ** | 30 |
2020 | 218 | 191 | ** | 5 | 48 | ** | 27 |
Razem | 23 088 | 4
752 |
596 | 192 | 1083 | 2941 | 15 423
*20 |
Rubryka 2 = 3+7+8
Aktualizacja podsumowania * rok
* nakaz ZG GOPR wliczania zwózek narciarskich do akcji ratunkowych
** ustawa o ratownictwie górskim zniosła monopol GOPR na zabezpieczanie stoków narciarskich.
Na podstawie zapisów w książkach dyżurów /1961-1969/ oraz sprawozdań miesięcznych i rocznych
opracował st. rat. J. Jarosiński – styczeń 2021.
[nextpage title=”KALENDARIUM HISTORII GRUPY BIESZCZADZKIEJ GOPR 1961 – 2020″]
1961
- sierpień – zlecenie Zarządu Głównego GOPR organizacji Grupy Bieszczadzkiej Karolowi Dziubanowi, aktywnemu działaczowi turystycznemu, przewodnikowi, przodownikowi GOT z Sanoka.
- 21 września – zebranie organizacyjne Grupy Bieszczadzkiej, wybór Tymczasowego Zarządu Grupy w składzie: prezes – Józef Jankowski, wiceprezes i naczelnik – Karol Dziuban, sekretarz – Bronisław Witwicki, skarbnik – Kazimierz Harna, członek Zarządu – Jerzy Batruch.
- 29 października – zakończenie kursu I stopnia w Komańczy prowadzonego przez instruktorów Grupy Tatrzańskiej pod kierownictwem Eugeniusza Strzebońskiego. 12 uczestniczących kandydatów ukończyło kurs z wynikiem pozytywnym, a przyrzeczenie ratownicze złożyli uczestnicy kursu w 1958 roku na Hali Gąsienicowej: J. Batruch,, K. Harna J. Jankowski, Cz. Szewczyk, B. Witwicki – członkowie Grupy Krynickiej oraz lekarz J. Wołczański.
1962
- lipiec – obok istniejących już w Ustrzykach Górnych i Komańczy uruchomiona została dyżurka w Wetlinie.
- grudzień – podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Grupy prezesem został wybrany Andrzej Kurek.
1963
- lipiec – utworzenie dyżurek ratowniczych w Dołżycy oraz w schronie na Połoninie Wetlińskiej /zamiast Wetliny/.
- listopad – ZG GOPR przydzielił Grupie samochód terenowy GAZ- 69.
1964
- styczeń – na sezon zimowy zatrudniono po raz pierwszy 2 ratowników.
- lipiec – po raz pierwszy została uruchomiona sezonowa dyżurka namiotowa w kotle pod Tarnicą.
1965
- luty – po serii prób wprowadzono do użytku radiostację wojskową R -116 o zasięgu do 5 km.
- sierpień – WRN w Rzeszowie przydzieliła do celów ratowniczych karetkę sanitarną Warszawa 233 S
1968
- lato – Grupa otrzymała radiotelefony stacjonarne Wawa i przenośne Klimek.
1970
- czerwiec – 4 osobowy zespół ratowniczy uczestniczył w rywalizacji transportu poszkodowanej wózkiem alpejskim na stokach Połoniny Wetlińskiej z ekipą Grupy Krynickiej w telewizyjnym Turnieju Miast Gorlice – Sanok.
1972
- maj – Walne Zebranie wybrało nowy Zarząd Grupy, którego prezesem został Marian Hadło.
1973
- wiosna – w motelu w Cisnej przekazano pomieszczenia na garaż i dyżurkę ratowniczą.
- listopad – do akcji ratunkowej został użyty pies Szatan, którego opiekunem był R. Kafel.
1974
27 sierpnia – zmarł naczelnik Grupy Karol Dziuban. Na jego miejsce został mianowany syn – Jacek Dziuban.
1976
13 listopada – z okazji 15 rocznicy powstania Grupy Bieszczadzkiej, ratownicy ufundowali sztandar, który został przekazany podczas uroczystości Dnia Ratownika w Polańczyku
1978
październik – GOPR wyodrębnił się ze struktur PTTK i stał się samodzielną organizacją.
1981
wrzesień – został utworzony punkt ratunkowy na terenia Beskidu Niskiego w Zyndranowej.
1982
- luty – Grupa otrzymała nowe skutery śnieżne Buran.
- maj – Walne Zebranie wybrało nową Radę Grupy z prezesem Janem Jarosińskim.
1983
- wiosna – wymieniony został sprzęt radiotelefoniczny na aparaturę firmy „Radmor”.
- lato – obok schroniska na Połoninie Wetlińskiej ratownicy wybudowali garaż na skuter i agregat prądotwórczy.
1984
lipiec – oddany został do eksploatacji budynek stacji centralnej Grupy w Sanoku.
1986
czerwiec – Walne Zebranie wybrało nową Radę Grupy z prezesem Marianem Hadło.
1989
sierpień – oddano do użytku nowo wybudowaną Rejonową Stację Ratownictwa Górskiego w Ustrzykach Górnych.
1992
grudzień – ukazał się 1 numer „Informacji”, pisma Zarządu Grupy, którego inicjatorem był Henryk Owoc.
1994
- czerwiec – Walny Zjazd wybrał Zarząd, którego prezesem został W. Orsetti.
- wrzesień – podczas prowadzenia szkolenia sekcji zmarł wieloletni szef wyszkolenia Grupy Ryszard Kafel.
1995
październik – po rezygnacji W. Orsettiego, prezesem Grupy został wybrany Wojomir Wojciechowski. W stacji centralnej w Sanoku zostały wprowadzone całodobowe dyżury ratownicze.
1997
- 10 czerwca – na lotnisku w Krośnie Ojciec Święty Jan Paweł II odprawił mszę św. kanonizacyjną bł. Jana z Dukli. W czasie tej uroczystości w służbie porządkowej wzięło udział 58 ratowników Grupy Bieszczadzkiej. Ratownicy naszej Grupy zabezpieczali również wizyty Jana Pawła II w Krakowie w 1983 r., w Rzeszowie w 1991 r., w Starym Sączu w 1999 r. oraz w Krakowie w 2002r.
- 15 sierpnia – na ścianie schroniska na Połoninie Wetlińskiej, z inicjatywy W. Kłyża została wmurowana pamiątkowa tablica „…Zmarłym ratownikom…”
- grudzień – Jacek Dębicki, członek Zarządu Grupy, otrzymał nominację na naczelnika GOPR.
1998
- październik – Walny Zjazd wybrał nowy Zarząd Grupy z prezesem W. Wojciechowskim.
- listopad – VI Zjazd GOPR nadał Marianowi Hadle godność Honorowego Członka GOPR.
1999
październik – po kapitalnym remoncie uruchomiona została dyżurka w Ustrzykach Górnych. Podczas uroczystości Dnia Ratownika długoletni przyjaciel ratowników Władysław Nadopta – Majster Bieda – został odznaczony medalem „ Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego”.
2000
- marzec – ukazał się pierwszy numer „Echa Połonin”, pisma ratowników Grupy Bieszczadzkiej – kontynuator „Informacji”. Redaktorem naczelnym został Edward Marszałek.
- sierpień – po gruntownej modernizacji w nowym pomieszczeniu uruchomiona została dyżurka na Połoninie Wetlińskiej
2001
- 28 września – otwarciem wystawy „Wołanie w górach” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie rozpoczęły się uroczystości 40-lecia Grupy Bieszczadzkiej.
- 29 września – w Bukowcu rozpoczęła się uroczysta, jubileuszowa akademia, podczas której Wojomir Wojciechowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a koledzy M. Hadło, K. Osiecki i H. Owoc otrzymali Krzyże Kawalerskie. Odznaczenia państwowe niższych stopni otrzymało jeszcze 17 zasłużonych ratowników.
2002
- 1 maj – Jerzy Żak został mianowany naczelnikiem Grupy Bieszczadzkiej.
- wrzesień – podczas centralnych obchodów 50-lecia GOPR w Krynicy, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Ludwik Pińczuk a Jacek Dębicki otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.
- październik – podczas Walnego Zjazdu wybrany został nowy Zarząd z prezesem Adamem Sklepowiczem.
2003
- 9 kwiecień – w Krakowie odbyła się promocja książki „ Na każde wezwanie…” wydanej z okazji 50 lecia GOPR. Autorem „części bieszczadzkiej” był Jan Jarosiński.
- 1 maj – Grzegorz Chudzik, po wygraniu konkursu, został mianowany naczelnikiem Grupy.
- wrzesień – dzięki mocnemu zaangażowaniu członków sekcji Krosno oraz dofinansowaniu przez UMiG w Dukli, został wyremontowany i oddany do użytku punkt ratunkowy w Chyrowej.
2004
- 28 maj – zmarł prezes Grupy Adam Sklepowicz.
- październik – Nadzwyczajny Zjazd Grupy powierzył funkcję prezesa Pawłowi Sikorze.
2005
- luty – w dniach 24-26 odbyły się w Ustrzykach Dolnych Zimowe Zawody w Ratownictwie Górskim, z udziałem ekip zagranicznych z Czech i Ukrainy, po raz pierwszy organizowane przez Grupę Bieszczadzką.
- grudzień – po kapitalnym remoncie oddano do użytku budynek Stacji Centralnej Grupy w Sanoku.
2006
- 2 luty – w budynku Bazy Ratownictwa Ogólnego w Dukli oddane zostało pomieszczenie do dyspozycji ratowników Grupy.
- 22 kwiecień – w Warszawie, 8 maja w Sanoku oraz 26 lipca w Krośnie, odbyły się promocje książki „Wołanie z Połonin”, w której pod redakcją Edwarda Marszałka, w której 52 ratowników Grupy opisało swoje „życiowe” akcje.
- 14 październik – z okazji 45-lecia Grupy w Ustrzykach Dolnych odbyły się uroczystości Dnia Ratownika. Marszałek województwa L. Deptuła odznaczył sztandar Grupy odznaką „Za Zasługi dla Podkarpacia”.
- 21 październik – Zjazd Delegatów powierzył funkcję prezesa Grupy Pawłowi Sikorze.
- 22 październik – podczas akcji ratunkowej na stoku Połoniny Caryńskiej do reanimacj poszkodowanego turysty został skutecznie użyty defibrylator, podarowany Grupie przez fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy J. Owsiaka.
- 9 grudzień – VIII Zjazd GOPR, obradujący w Zakopanem, nadał godność Członka Honorowego Wilhelmowi Orsettiemu.
2007
- 1 lipiec – rozpoczęto sezonowe dyżury ratownicze w nowo otwartej stacji sekcji Cisna, w budynku byłego nadleśnictwa oraz w Bazie Ratownictwa Ogólnego w Dukli.
- 12 sierpień – w Rzeszowie, w wieku 72 lat zmarł Członek Honorowy GOPR, wieloletni prezes Grupy, Marian Hadło.
- 24 listopad – podczas uroczystości 55-lecia Grupy Krynickiej, wojewoda małopolski odznaczył Jacka Dębickiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym przez prezydenta RP.
2008
25 październik – podczas uroczystości Dnia Ratownika w Myczkowcach koledzy: Jan Jarosiński, Wilhelm Orsetti oraz Jan Seredyński zostali odznaczeni przyznanymi w listopadzie 2007 roku przez Prezydenta RP Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.
2009
- 1 styczeń – w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra spraw Wewnętrznych i Administracji o nadaniu obiektowi fizjograficznemu pomiędzy Tarnicą a Krzemieniem nazwy „Przełęcz Goprowska”.
- czerwiec – podczas Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym reprezentanci naszej Grupy: P. Barczentewicz, E. Gorczyca, R. Jakubowicz oraz H. Marek zajęli pierwsze miejsce wśród 56 załóg w kategorii ALS i punktacji open
2010
16 październik – Zjazd Delegatów wybrał nowy Zarząd Grupy, którego prezesem został Andrzej Czech. Funkcja naczelnika została powierzona nadal Grzegorzowi Chudzikowi.
2011
- 26 sierpień – na przełęczy Wyżnej odsłonięty został pomnik „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc” ufundowany przez społeczeństwo Bieszczadzkie. Projektantem i wykonawcą monumentu jest Roman Dawidziak.
- 12 wrzesień – w świetlicy stacji centralnej w Sanoku odsłonięta została tablica upamiętniająca postać prezesa Grupy Andrzeja Kurka. Towarzyszyła jej prezentacja monografii Grupy „Błękitny Krzyż na Połoninach” autorstwa Jana Jarosińskiego.
- 17 wrzesień – o godz. 15 w Miejskim Domu Kultury rozpoczęła się uroczysta akademia. W czasie jej trwania naczelnik Grzegorz Chudzik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a 14 kolegom zostały wręczone Krzyże Zasługi.
- 11 listopad – w centrum kultury w Cisnej zespół SDM wystąpił z koncertem dedykowanym ratownikom naszej Grupy.
2012
- 22 czerwiec – w obiekcie nr.13 na terenie Rynku Galicyjskiego MBL w Sanoku została otwarta stała wystawa prezentująca działalność Grupy Bieszczadzkiej GOPR.
- 23 lipiec – LPR w Sanoku oraz ratownicy Grupy zgłosili oficjalną gotowość prowadzenia akcji ratunkowych z wykorzystaniem technik linowych. Umowa z LPR została podpisana 17 września 2011 roku w Sanoku.
- 24 listopad – podczas centralnych uroczystości 60-lecia GOPR w Krynicy Jacek Dębicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a Mieczysław Wójcik i Jerzy Żak Krzyżami Kawalerskimi.
2014
- 21 listopad – Został podpisany dokument własnościowy przekazania obiektu byłego nadleśnictwa w Cisnej na dyżurkę ratowniczą. W imieniu Skarbu Państwa obiekt przekazał starosta leski Marek Pańko.
- 6 grudzień – X Zjazd Delegatów GOPR podczas swych obrad w Zakopanem nadał godność Honorowego członka GOPR kolegom: Janowi Jarosińskiemu i Kazimierzowi Osieckiemu.
2015
- 10 lipiec – po rezygnacji z funkcji naczelnika przez G. Chudzika, nowym szefem Grupy został mianowany dotychczasowy zastępca Krzysztof Szczurek.
- 25 lipiec – podczas zjazdu do obozu 2 w czasie wyprawy na Gasherbrum II zaginął w szczelinie lodowcowej ratownik młodego pokolenia Aleksander Ostrowski.
2018
- luty – Odbył się I Memoriał Olka Ostrowskiego w narciarstwie tourowym. Zawody były rozegrane w kategorii open ratowników górskich.
- wrzesień – Zjazd delegatów Grupy wybrał nowy Zarząd, którego prezesem został kol. Przemysław Barczentewicz. Naczelnikiem Grupy pozostał nadal Krzysztof Szczurek.
- grudzień – XI Zjazd Delegatów GOPR podczas obrad w Zakopanem nadał godność Honorowego Członka GOPR kolegom: Janowi Jabłkowskiemu, Zbigniewowi Kamieńskiemu i Ludwikowi Pińczukowi. Na członka Zarządu Głównego GOPR został wybrany z Grupy Bieszczadzkiej kol. Witold Tomaka – i pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego. Podczas II tury zjazdu Prezesem GOPR został W. Tomaka.
2020
- luty – zmarł członek Honorowy GOPR kolega Kazimierz Osiecki. Należał do założycieli Grupy Bieszczadzkiej GOPR, był długoletnim kierownikiem sekcji Lutowiska.
Opracował: Jan Jarosiński
st .rat. senior
Informacja: poza fotografią z rodzinnych zbiorów Pana Antoniego Dziubana, wszystkie opublikowane we wpisie zdjęcia pochodzą z © archiwum Grupy Bieszczadzkiej GOPR