II Memoriał Olka Ostrowskiego w narciarstwie wysokogórskim.
II MEMORIAŁ OLKA OSTROWSKIEGO – IMPRESJE
Już po raz drugi, w dniach 02 – 04.02.20018 roku Zarząd Główny GOPR i Grupa Bieszczadzka zorganizowały, przy wsparciu Rodziny i Przyjaciół Olka Ostrowskiego Memoriał, w którym wzięły udział zespoły ratowników ze wszystkich grup regionalnych Polski.
Olek był ratownikiem Grupy Bieszczadzkiej GOPR i pochodził z Wetliny, od najmłodszych lat związany był z narciarstwem. Połączył wspinaczkę wysokogórską z narciarstwem ( skialpinizmem) zdobywając szczyty i dokonując z nich zjazdów na nartach.
W 2014 jako pierwszy Polak w historii dokonał zjazdu na nartach ze szczytu Czo Oju (8201 m n.p.m. – szósty najwyższy szczyt Ziemi) bez użycia tlenu i ustanawiając rekord Polski w zjeździe na nartach ze szczytu o najwyższej wysokości. Zginął w trakcie załamania pogody zjeżdżając na nartach wraz z partnerem ze stoku Gaszerbrum II do bazy.
Trasa Memoriału przebiegała szlakami turystycznymi na terenie Parku Narodowego przez Połoniny Wetlińską i Caryńską.
Start odbył się w rodzinnej miejscowości Olka, a meta trasy liczącej ponad 20 km, w których podejścia liczyły 1273 metry znajdowała się w Ustrzykach Górnych przy Hotelu Górskim PTTK.
Warunki atmosferyczne, jakie panowały na trasie, nie rozpieszczały uczestników, były takie, w jakich zazwyczaj przychodzi ratownikom nieść pomoc potrzebującym. Padał gęsty, mokry śnieg, wiatr przekraczał momentami w górnych partiach 80 km/h, zasypując ślady i niszcząc oznakowanie trasy, a widoczność miejscami była ograniczona do kilkunastu metrów. Jednak nie zniechęciło to uczestników przejścia, w którym wzięło udział 45 ratowników, warunki atmosferyczne były na tyle ekstremalne, że jeden z zespołów wycofał się w trakcie przejścia z rejonu Połoniny Caryńskiej, a jednemu z uczestników z powodu wychłodzenia trzeba było udzielić pomocy.
Mimo, że Memoriał nie był rozgrywany w formie zawodów, to pierwsze dwa zespoły osiągnęły czas 3 godz. 3 minuty, a ostatni uczestnicy zakończyli to trudne przejście czasem 5 godz. 50 minut. Dwa zespoły Szymon Zachwieja i Piotr Stolarczyk oraz Jakub Przystaś i Piotr Kożuch, jako pierwsi zakończyli przejście poświęcone Olkowi.
Na zmęczonych, pokrytych śniegiem i lodem zawodników na mecie czekał nie tylko ciepły posiłek przygotowany przez super kucharzy ratowników Bieszczadzkiej Grupy w kuchni polowej, ale również pamiątkowy medal wręczany przez Prezesa ZG GOPR Jana Łuszczewskiego i Naczelnika Jacka Dębickiego.
Uroczystą kolację po Memoriale zaszczycił Marszałek Sejmu RP Pan Marek Kuchciński, który jest również miłośnikiem skiturów.
W podziękowaniu za wsparcie i zrozumienie trudnej służby ratowników otrzymał z rąk Jacka Dębickiego i Jana Łuszczewskiego pamiątkową statuetkę.
Wszyscy uczestnicy zostali zwycięzcami, dlatego też organizator postanowił, że dla uczestników odbędzie się losowanie nagród ufundowanych przez naszych niezastąpionych sponsorów, firmy Tatra, PZU, Plus, Mercedes-Benz, Satel, LG, Salewa.
Tradycyjnie też, Rodzina Olka ufundowała dwie zabytkowe narty dla pierwszego zespołu na mecie.
Organizatorzy serdecznie dziękują Dyrekcji Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Hotelowi Górskiemu PTTK, a ja dziękuję za serdeczne przyjęcie i pyszny sernik Rodzicom Olka, Pani Grażynie i Piotrowi Ostrowskim – gospodarzom Schroniska Pod Wysoką Połoniną.