IMPRESJE Z XXIV PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

IMPRESJE Z XXIV PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
© MARTYNA BIZDRA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

IMPRESJE Z XXIV PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

IMPRESJE Z XXIV PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

Zmuszeni do zmiany planów, na  XXIV Przeglądzie Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz, byliśmy godnie reprezentowani przez Panią Martynę Bizdrę, która w zamieszczonym poniżej artykule przedstawia festiwalowe impresje.


IMPRESJE Z XXIV PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

Warszawa, 13 maja 2017 roku

Dokładnie 13 maja mija 25 rocznica zaginięcia Wandy Rutkiewicz na Kanczendzondze w Himalajach. W Warszawie w dniach 12 – 14 maja trwa festiwal górski jej poświęcony. Nasz magazyn „Ratownictwo Górskie” jest jednym z promotorów medialnych owego wybitnego wydarzenia.

Wanda Rutkiewicz, najwybitniejsza Polska Himalaistka, zdobywczyni 8 ośmiotysięczników w Himalajach i Karakorum, pierwsza kobieta na K2, pierwsza Europejka i Polka na Mount Everest. Kobieta, wobec której nikt nie pozostawał obojętny. Jej życie, droga wspinaczkowa, osiąga swoje apogeum w latach osiemdziesiątych, zwanych „Złotą Dekadą” Himalaizmu. Znana w całym świecie wspinaczkowym, szanowana i podziwiana, niosła w sobie upór, determinację, głęboką miłość do aktywności górskiej i z wiekiem wzrastającą samotność.

Wanda Rutkiewicz – Górom poświęciła wszystko.

Kobieta, która odnalazła esencję światów, w których była z własnego wyboru: gór, a gdy z nich wracała: nizin i miast. Była niezłomna, skoncentrowana i silna, ale potrafiła być również delikatna, elegancka i kobieca.

O tych sprawach mówiły pokazywane podczas festiwalu górskiego filmy, spotkania z reżyserami, Himalaistami Polskimi. Festiwal jest imprezą niewielką, nawet… towarzyską, co ma wiele plusów. Wśród publiczności spotkać można było koleżanki i kolegów ze środowiska wspinaczkowego Wandy Rutkiewicz, z Polski i zagranicy. Z każdym z nich można było porozmawiać.

W tym roku obecni byli: Anna Milewska, Celina Kukuczka, Danuta Piotrowska, Hanna Wiktorowska, Andrzej Skoczylas, Paweł Kubalski, Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow, Wojtek Brański, Lutz Maurer, Paweł Wysoczański, i wielu innych fantastycznych ludzi.
Filmy które zobaczyliśmy:
Biografię Wandy Rutkiewicz oraz Jurka Kukuczki autorstwa Lutza Maurera, „Jurek” film Pawła Wysoczańskiego, „Górskie miary Jana Długosza” film Andrzeja Skoczylasa, biografię Wawrzyńca Żuławskiego, „Temperaturę Wrzenia” Andrzeja Zajączkowskiego i inne.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa ZNAKOMITYCH czarno-białych zdjęć autorstwa Wandy Rutkiewicz, a ze slajdów zeskanowanych i pięknie wydrukowanych do dużych formatów przez Jana Bortkiewicza.

W takiej oprawie, wokół zdjęć Wandy, rozmawiając z naszymi Polskimi Himalaistami, nie trudno zauważyć, że owo wydarzenie należy do jednych z najciekawszych festiwali górskich w Polsce.

Impreza organizowana jest przez Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, w absolutnie pięknym budynku, który warto zobaczyć jeśli jest się miłośnikiem dobrej architektury współczesnej. Dziękujemy organizatorom za stworzenie tego wyjątkowego wydarzenia.

Wanda Rutkiewicz wracając z gór mówiła:

„Czasami myślę, że wspinam się dlatego, aby przekonać się, jak droga jest mi nasza szara codzienność. Wracając poznaję, jak smakuje kubek gorącej herbaty po dniach pragnienia, sen po wielu nieprzespanych nocach, spotkanie z przyjaciółmi po długiej samotności, cisza po godzinach przeżytych w przeraźliwej wichurze.” (Źródło: Wierchy: rocznik poświęcony górom, rok 58, 1992).

Patrzymy na nią dziś, z innego czasu, zmienionego świata, widząc w niej drogę do wolności ponad podziałami, ograniczeniami.

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"