IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
XXIII PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
Trzy dni Przeglądu Filmów alpinistycznych minęły w oka mgnieniu. W mieszczącej 300 osób sali kinowej Muzeum Sportu i Turystyki odbywały się prelekcje, spotkania ze znanymi himalaistami, no a przede wszystkim projekcje filmów. Zainteresowanie Przeglądem było imponujące, a sala kinowa każdego dnia niemal kompletnie pełna.
Pierwszego dnia, tuż po uroczystym otwarciu Przeglądu, wyświetlono film „Z Wandą w Komarnie” – archiwalny dokument Zbigniewa Dygdałowicza oraz naszego Kolegi i Redaktora Naczelnego, Mariana Sajnoga. Mimo technicznych niedociągnięć i widocznej „wiekowości ” prezentowanego materiału, film zrobił na widzach duże wrażenie.
Prowadzony z Wandą Rutkiewicz wywiad, rzeczowe odpowiedzi Wandy formułowane w pięknym języku, przedstawiły widzom nie tylko wyjątkowej urody inteligentną kobietę, ale przede wszystkim mocnego i zdecydowanego w podejmowaniu decyzji człowieka.
Po projekcji, Marian Sajnog opowiedział widzom historię powstania filmu. Do tej opowieści dodał swe wspomnienia Aleksander Lwow, który odniósł się również do – kontrowersyjnej dla wielu – swej wypowiedzi w książce „Zwyciężyć znaczy przeżyć”.
„Każdy himalaista musi się w końcu zabić w górach, jeśli konsekwentnie będzie rzucał wyzwanie śmierci przez udział w kolejnych wyprawach”.
Mocne to słowa, ale trudno nie przyznać Autorowi racji.
Zarówno wyświetlony film, jak i komentarze Mariana Sajnoga i Aleksandra Lwowa zostały nagrodzone gromkimi brawami.
Otrzymaliśmy rownież podziękowania od Dyrekcji Muzeum za urządzoną przez nas wystawę pięknych fotografii, które były prezentowane w hallu Muzeum i budziły wielkie zainteresowanie publiczności. Wystawa dotyczyła bezpieczeństwa w górach i przedstawiała ratowników górskich podczas akcji ratunkowych.