IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

XXIII PRZEGLĄD FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH

Trzy dni Przeglądu Filmów alpinistycznych minęły w oka mgnieniu. W mieszczącej 300 osób sali kinowej Muzeum Sportu i Turystyki odbywały się prelekcje, spotkania ze znanymi himalaistami, no a przede wszystkim projekcje filmów. Zainteresowanie Przeglądem było imponujące, a sala kinowa każdego dnia niemal kompletnie pełna.

Pierwszego dnia, tuż po uroczystym otwarciu Przeglądu, wyświetlono film “Z Wandą w Komarnie” – archiwalny dokument Zbigniewa Dygdałowicza oraz naszego Kolegi i Redaktora Naczelnego, Mariana Sajnoga. Mimo technicznych niedociągnięć i widocznej “wiekowości ” prezentowanego materiału, film zrobił na widzach duże wrażenie.

Prowadzony z Wandą Rutkiewicz wywiad, rzeczowe odpowiedzi Wandy formułowane w pięknym języku, przedstawiły widzom nie tylko wyjątkowej urody inteligentną kobietę, ale przede wszystkim mocnego i zdecydowanego w podejmowaniu decyzji człowieka.

Po projekcji, Marian Sajnog opowiedział widzom historię powstania filmu. Do tej opowieści dodał swe wspomnienia Aleksander Lwow, który odniósł się również do – kontrowersyjnej dla wielu – swej wypowiedzi w książce “Zwyciężyć znaczy przeżyć”.

“Każdy himalaista musi się w końcu zabić w górach, jeśli konsekwentnie będzie rzucał wyzwanie śmierci przez udział w kolejnych wyprawach”.

Mocne to słowa, ale trudno nie przyznać Autorowi racji.

IMPRESJE Z PRZEGLĄDU FILMÓW ALPINISTYCZNYCH
Marian Sajnog i Aleksander Lwow – Źródło: http://www.muzeumsportu.waw.pl/wystawy/

Zarówno wyświetlony film, jak i komentarze Mariana Sajnoga i Aleksandra Lwowa zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Otrzymaliśmy rownież podziękowania od Dyrekcji Muzeum za urządzoną przez nas wystawę pięknych fotografii, które były prezentowane w hallu Muzeum i budziły wielkie zainteresowanie publiczności. Wystawa dotyczyła bezpieczeństwa w górach i przedstawiała ratowników górskich podczas akcji ratunkowych.

Jerzemu Siodłakowi, Naczelnikowi Grupy Beskidzkiej GOPR należą się tu słowa podziękowania za udostępnienie zdjeć, a ratownikom Grupy za transport i aranżację wystawy.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 245 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR