INICJATYWY NASZYCH RATOWNIKÓW

WOJENNE LOSY OBRAZÓW JANA MATEJKI

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

INICJATYWY NASZYCH RATOWNIKÓW

W latach okrutnej  II-ej wojny światowej Dolny Śląsk był centrum III Rzeszy, był też enklawą w miarę spokojną. Może dlatego zwożono i chowano w licznych naturalnych skrytkach Sudetów zrabowane dobra z terenów okupowanych. A były tego ogromne ilości.

Dla przykładu: poszukująca dzieł sztuki, zaraz po wojnie, Grupa prof. Lorentza odzyskała i wywiozła z terenów Sudetów –  28 pociągów i 118 samochodów ciężarowych muzealiów zrabowanych w Polsce.

Jednym z takich miejsc gdzie ukryto muzealia była dzisiejsza Przesieka – typowa karkonoska wioska. W 1945 roku,  Mama naszego Kolegi ratownika, Mariusza Czerskiego, znalazła skrzynie z napisem: „MUSEUM WARSCHAU”. W skrzyniach tych były trzy bezcenne dla polskiej kultury obrazy Jana Matejki. Na tę okoliczność nowi osadnicy nazwali niemiecką wioskę Hain – Matejkowicami. Nazwą cieszyli się tylko rok. Matejkowice przeszły w Przesiekę i tak jest do dzisiaj. Co ciekawe, odnalezienie obrazów przypisano prof. Lorentzowi.

Mariusz, karkonoski góral w pierwszym pokoleniu, przez lata walczył o upamiętnianie tego wydarzenia oraz sprostowanie faktów odzyskania obrazów. Wreszcie się udało. W sobotę 28 września,  przy pięknej pogodzie, odsłonięto skromny obelisk upamiętniający tamte wydarzenia.

© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Ciekawą częścią spotkania było seminarium poświęcone Janowi Matejce, które uświadomiło słuchaczom, że stłamszeni wojną osadnicy, borykający się z problemami paskudnej powojennej rzeczywistości zawsze pamiętali, że są POLAKAMI.

Mariuszowi – gratulujemy!

Avatar photo
O Marian Sajnog 292 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR