INICJATYWY NASZYCH RATOWNIKÓW
W latach okrutnej II-ej wojny światowej Dolny Śląsk był centrum III Rzeszy, był też enklawą w miarę spokojną. Może dlatego zwożono i chowano w licznych naturalnych skrytkach Sudetów zrabowane dobra z terenów okupowanych. A były tego ogromne ilości.
Dla przykładu: poszukująca dzieł sztuki, zaraz po wojnie, Grupa prof. Lorentza odzyskała i wywiozła z terenów Sudetów – 28 pociągów i 118 samochodów ciężarowych muzealiów zrabowanych w Polsce.
Jednym z takich miejsc gdzie ukryto muzealia była dzisiejsza Przesieka – typowa karkonoska wioska. W 1945 roku, Mama naszego Kolegi ratownika, Mariusza Czerskiego, znalazła skrzynie z napisem: „MUSEUM WARSCHAU”. W skrzyniach tych były trzy bezcenne dla polskiej kultury obrazy Jana Matejki. Na tę okoliczność nowi osadnicy nazwali niemiecką wioskę Hain – Matejkowicami. Nazwą cieszyli się tylko rok. Matejkowice przeszły w Przesiekę i tak jest do dzisiaj. Co ciekawe, odnalezienie obrazów przypisano prof. Lorentzowi.
Mariusz, karkonoski góral w pierwszym pokoleniu, przez lata walczył o upamiętnianie tego wydarzenia oraz sprostowanie faktów odzyskania obrazów. Wreszcie się udało. W sobotę 28 września, przy pięknej pogodzie, odsłonięto skromny obelisk upamiętniający tamte wydarzenia.
Ciekawą częścią spotkania było seminarium poświęcone Janowi Matejce, które uświadomiło słuchaczom, że stłamszeni wojną osadnicy, borykający się z problemami paskudnej powojennej rzeczywistości zawsze pamiętali, że są POLAKAMI.