JESTEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA, I CO DALEJ?

Foto - źródło: https://pixabay.com

JESTEŚ ŚWIADKIEM ZDARZENIA, I CO DALEJ?

Wędrówka po górskich ścieżkach, mająca przynieść radość przeżywania, z wielu powodów może zostać zakłócona np., zachowaniem innych, zmianą pogody lub zdarzającymi się wypadkami. Z powodów losowych zostajemy świadkami zdarzenia obok którego nie możemy przejść obojętnie.

Mamy obowiązek udzielenia pomocy. Nie tylko moralny, ale też prawny.

Pojawia wtedy znane w ratownictwie hasło: ”WIEM ŻE, I WIEM JAK”, a nasze w takim przypadku może być kluczowe i nie tylko pomocne, ale też ratujące życie.

Oczywiście, program pierwszej pomocy – zwanej też przedmedyczną – jest bardzo szeroki, a na opis którego nie ma tutaj miejsca. Zatem ograniczę się do kilku najważniejszych zasad działania w sytuacji zdarzeń nadzwyczajnych, a takimi są wypadki w górach.

  • Zasada pierwsza: w każdym przypadku wzywaj ratowników górskich najlepiej korzystając z aplikacji RATUNEK. W momencie uzyskania kontaktu, ratownik wie, gdzie jesteś, jaki jest stan energetyczny twojego telefonu. W trakcie rozmowy staraj się zachować spokój, odpowiadaj na każde pytanie, staraj się dostosować do poleceń ratownika. Jeżeli nie masz aplikacji, możesz w klika minut ją zainstalować i z niej korzystać.
  • Zasada druga: jeżeli znajdziesz się w sytuacji, bez możliwości kontaktu z ratownikami, i „wiesz jak”, przystąp do natychmiastowych działań ratunkowych. Jeżeli natomiast rozmiar wypadku przekracza twoje kompetencje, pozostań przy poszkodowanym, staraj się „podtrzymać go na duchu”, postaraj się zabezpieczyć go przed utratą ciepła, ułożyć go w wygodnej dla niego pozycji, itp.,
    Możesz wzywać pomocy głosowo lub znakami świetlnymi, czekaj na nadejście innych turystów.
  • Zasada trzecia: nigdy nie dawaj poszkodowanemu jakichkolwiek medykamentów; środków przeciwbólowych, wzmacniaczy, witamin, itp. W żadnym przypadku nie wolno poszkodowanym podawać napojów energetycznych, typu RED BULL. W wyjątkowych wypadkach poszkodowanemu można podać wodę do zwilżenia jamy ustnej.

Wypadki w górach zdarzają się rzadko, problemem jest ich ciężar gatunkowy, okoliczności i uwarunkowania środowiska górskiego. Współczesne ratownictwo górskie w Polsce jest na najwyższym światowym poziomie, nie tylko pod względem usprzętowienia, ale też wyszkolenia. Mimo tak znakomitych warunków, monitorowanie całych gór jest niemożliwe.

Nieocenioną pomoc niosą przypadkowi świadkowie zdarzenia. To oni właśnie jako pierwsi powiadamiają ratowników, udzielają pierwszej pomocy, ratują życie.

Dlatego wybierając się na górskie wędrówki, poza przygotowaniem merytorycznym warto również pamiętać o aplikacji RATUNEK w naszym telefonie. Aplikacja ta będzie pomocna nie tylko nam, ale też pomoże innym kiedy to staniemy się świadkami zdarzenia.

Warto też idąc w góry przypomnieć sobie podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Góry, jak powiedział poeta są …”poza złem i dobrem”. Nasze bezpieczeństwo jest w naszych rękach.

Dla przypomnienia: w razie wypadku w górach, poza numerami goprowskim takimi jak: 985, 601 100 300, można korzystać z ogólnokrajowego numeru alarmowego 112. O czym w momentach zagrożenia nie zawsze pamiętamy. 

 

Avatar photo
O Marian Sajnog 293 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR