JUBILEUSZ 65-LECIA POWSTANIA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR
Jakoś tak przyjęło się w naszym Stowarzyszeniu, że jubileusze powstania poszczególnych Grup Regionalnych, a nawet założenia GOPR, ograniczają się zazwyczaj do uroczystej akademii. Zaproszeni ważni goście wygłaszają wtedy krótkie przemówienia, wręczane są odznaczenia oraz wyższe stopnie ratownicze, a kulminacyjnym momentem jest uroczyste złożenie na ręce Naczelnika roty przyrzeczenia. Czasami zdarzało się też, że w ramach jubileuszu organizowane były zawody sportowe, zazwyczaj narciarskie, podczas których rywalizowali ze sobą ratownicy. Są to oczywiście wydarzenia, które uczestnikom zapadają w pamięć i bardzo dobrze, że są organizowane.
W tym roku jednak, w związku z jubileuszem 65. Lecia powstania Grupy Podhalańskiej GOPR, postanowiliśmy z naszym jubileuszem wyjść na zewnątrz i dotrzeć do osób spoza GOPR. Zorganizowaliśmy również kilka inicjatyw, których adresatami byli nasi ratownicy. Wydaje się, że warto napisać o tym na tej stronie.
Szczególnie zadowoleni jesteśmy ze zorganizowania serii warsztatów dla osób działających w górach poza strukturami GOPR. Ich ideą przewodnią była nauka autoratownictwa, czyli umiejętności udzielenia pomocy sobie oraz współuczestnikom wyjścia w góry, zanim na miejsce wypadku dotrą profesjonalne służby ratownictwa górskiego. W ramach cyklu zorganizowano sześć warsztatów o różnej tematyce.
Jeszcze zimą, w pobliżu schroniska PTTK na Turbaczu, szkoliliśmy z zakresu posługiwania się tzw. ABC lawinowym (prowadzący: st. instr. Jakub Radliński, instr. Tomasz Chrustek) oraz udzielania I pomocy medycznej w warunkach zimowych (prowadzący: ratownicy GOPR i jednocześnie ratownicy medyczni: Szymon Dyrcz, Dominika Rayska-Chabrzyk i Szymon Trybowski).
Warsztaty wiosenne, które odbyły się w kamieniołomie w Kluszkowcach, miały charakter bardziej techniczny. Jeden z nich dotyczył autoratownictwa wspinaczkowego (prowadzący: st. instr. Mateusz Nawara, instr. Rafał Zmarz, st. rat. Jarek Jurczakiewicz, st. rat. Kamil Kubik), natomiast drugi autoratownictwa jaskiniowego (prowadzący: instr. Michał Zmarz, instr. Jarek Matras, st. rat. Paweł Konieczny, st. rat. Andrzej Michalski).
Latem natomiast szkoliliśmy w rejonie schroniska PTTK na Hali Krupowej. Odbyły się wtedy warsztaty z nawigacji i orientacji w terenie (prowadzący: st. instr. Rafał Chrustek, st. rat. Andrzej Michalski) oraz improwizacji w górach (prowadzący: st. instr. Grzegorz Niżnik, st. rat. Stanisław Chabrzyk, st. rat. Jarek Jurczakiewicz).
W sumie w warsztatach wzięło udział około 120 osób aktywnie chodzących po górach. Wydaje się, że jako Stowarzyszenie właśnie na akcjach profilaktycznych tego typu powinniśmy się skoncentrować zamiast tzw. festyniarstwa.
Naszym celem jest przecież dotarcie głównie do ludzi czynnych w górach. Zazwyczaj to oni będą potrzebowali naszej pomocy lub też będą mogli nam pomóc, gdy zajdzie taka potrzeba.
Na koniec tego wątku warto też wspomnieć o Partnerach, dzięki którym udało się zorganizować jubileuszowe warsztaty, a ich uczestnikom wręczyć upominki. W tej inicjatywie wsparli nas PZU, Sklep PolarSport, Petzl oraz Aplikacja Ratunek.
Kolejną jubileuszową inicjatywą była organizacja cyklu wystaw poświęconych ratownictwu górskiemu – głównie jego historii, ale i teraźniejszości – na obszarze naszego działania.
Pierwsza z wystaw została zorganizowana w mieszczącym się na nowotarskim rynku Muzeum Regionalnym im. Czesława Pajerskiego. Na jej wernisaż przebyli również ratownicy seniorzy z Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którzy wspólnie z kolegami z naszej Grupy wspominali dawne lata bliskiej współpracy pomiędzy Grupą Podhalańską (w pierwszych latach funkcjonującą jako Grupa Rabczańska), a sąsiednią Grupą Tatrzańską.
Wystawę można oglądać od 10 lipca do połowy października, a za jej przygotowanie odpowiedzialni byli głównie ratownicy Sekcji Operacyjnej Nowy Targ.
Jako kolejna zorganizowana została wystawa w Pijalni Wód Mineralnych w gorczańskiej Szczawie. Tutaj zwiedzali ją głównie kuracjusze, którzy w ostatnich latach coraz liczniej odwiedzają tę urokliwą miejscowość. Wystawę w Szczawie przygotowali ratownicy Sekcji Operacyjnej Kamienica. Wreszcie w dniu 14 września w Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy otworzono kolejną jubileuszową wystawę, która czynna będzie do końca października.
Za jej organizację odpowiadali ratownicy Sekcji Operacyjnej Szczawnica, a podczas wernisażu wystawy padła z ust przybyłych parlamentarzystów propozycja, aby kolejną wystawę prezentującą historię oraz funkcjonowanie naszej Grupy zorganizować jeszcze w tym roku w siedzibie Sejmu. Do tematu bez wątpienia wrócimy po zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Poza inicjatywami jubileuszowymi skierowanymi na zewnątrz, w ostatnich miesiącach w naszej Grupie podjęte zostały również działania, których adresatami byli ratownicy naszej Grupy. Warto wspomnieć tutaj przede wszystkim lipcową uroczystą Mszę Świętą, która odbyła się w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej pod Turbaczem w Gorcach.
Zależało nam, aby miała ona w pewnym stopniu charakter regionalny, nawiązujący do obszaru, z jakiego pochodzimy. Dlatego też część ratowników przybyła na nią w strojach regionalnych, a inni w ubraniach ratowników z dawnych lat. Ponieważ w Grupie Podhalańskiej rodzinne kultywowanie tradycji ratowniczych przez kolejne pokolenia nie jest rzadkie, często ubrania te wyciągnięto z szaf dziadków lub ojców.
Kolejnym jubileuszowym wydarzeniem zorganizowanym dla podhalańskich ratowników oraz ich najbliższych była uroczysta pielgrzymka na Jasną Górę, która odbyła się w dniu 21 września 2019 roku.
Wzięło w niej udział około pięćdziesięciu osób z niemal wszystkich sekcji operacyjnych Grupy Podhalańskiej. Byli wśród nich zarówno nestorzy naszej Grupy, jak i wciąż czynni ratownicy, a nad całością czuwał Naczelnik Grupy Podhalańskiej Marek Ciaś.
Poza organizacją wydarzeń, Zarządowi oraz Naczelnikowi Grupy Podhalańskiej GOPR zależało również na docenieniu osób, które przez lata tworzyły – oraz tworzą nadal – naszą Grupę. Dlatego też podjęto decyzję o zakupie z wypracowanych przez Grupę środków kurtek reprezentacyjnych wszystkim ratownikom zrzeszonym w Klubie Seniora przy Grupie Podhalańskiej GOPR.
Przygotowana została również lista czynnych ratowników, których uszeregowano w zależności od ich zaangażowania w działalność w GOPR w ostatnich trzech latach, biorąc również pod uwagę posiadany stopień ratowniczy oraz charakter funkcjonowania w GOPR (ochotniczy lub zawodowy). Na jej podstawie 50 ratowników otrzymało element ekwipunku osobistego (do wyboru: kurtka hybrydowa, kurtka techniczna, spodnie ski-turowe lub spodnie techniczne), 100 ratowników otrzymało letnie buty podejściowe, a każdy czynny ratownik spełniający podstawowe wymogi statutowe, a także seniorzy oraz wyróżniający się kandydaci, otrzymali tzw. letni zestaw, tj. krótkie spodenki oraz koszulkę termoaktywną.