KONGRES ICAR 2017 – IMPRESJE
Kongres ICAR 2017 – Impresje
Kolejny Kongres ICAR już za nami. Zapewne kolejny raz było to wyjątkowe wydarzenie, a powodów takiej oceny jest niemało… To już po raz 69 ratownicy górscy z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Australii spotkali się wokół problematyki jaką jest ratownictwo górskie.
Ta ogromna różnorodność doświadczeń, umiejętności i dorobku intelektualnego z zakresu ratownictwa górskiego, jaką przywieźli wszyscy uczestnicy, zebrana została w jednym z najmniejszych państw w Europie, w Andorze. Jednocześnie był to już trzeci kongres anglojęzyczny w oprawie jednojęzykowej i jednolitej nazwy: International Commission for Alpine Rescue. Ciekawym polskim akcentem tegorocznego ICAR’u była firma AEROSIZE, prezentująca hybrydowe poduszki lawinowe.
Tradycyjnie, kongres rozpoczął się od dnia technicznego, który przeprowadzony został w oparciu o osiem stanowisk, dotykających różnych zagadnień z zakresu ratownictwa górskiego.
Na terenie ośrodka narciarskiego Grandvalira, w masywie Tosa Deles Espiolets, organizatorzy przygotowali cztery punkty tematyczne.
Na wysokości 2250 m n.p.m. uczestnicy ICAR’u zapoznali się z nową, norweską koncepcją ratownictwa z powietrza, przy użyciu długiej liny. Na kolejnych dwóch stanowiskach przedstawiono zagadnienia związane z zaopatrywaniem i ewakuacją osoby ratowanej. Czwarte stanowisko, zorganizowane przez gospodarzy, ratowników Bombers z Andorry, dotyczyło wykorzystania psów w ratownictwie.
Kolejne cztery stanowiska zorganizowane zostały w samej miejscowości Soldeu, która na pięć dni stała się tegoroczną stolicą ICAR’u. Te kolejne cztery stanowiska techniczne dotyczyły użycia technik linowych w ratownictwie górskim. Ratownicy z Słowenii, Francji, Włoch i Stanów Zjednoczonych zaprezentowali właściwą dla swojej służby i wykorzystywaną na swoim terenie technikę działań ratowniczych.
Pierwszy dzień kongresu, środa 18 października 2017 roku, to także oficjalne otwarcie 69 Kongresu ICAR.
Kolejne dni kongresu przebiegały głównie na pracy w komisjach: terenowej, lawinowej, medycznej, ratownictwa z powietrza oraz psów ratowniczych. Przedstawiciele służb ratowniczych, odpowiednich dla danych komisji, dzielili się swoimi doświadczeniami i nowymi rozwiązaniami. Nie zabrakło międzynarodowych dyskusji, a w konsekwencji unifikacji wiedzy, rozwiązań, nowych procedur i nazewnictwa poszczególnych działań i elementów stosowanych w ratownictwie górskim.
Nie zabrakło stoisk firm produkujących sprzęt górski, a także wyspecjalizowany sprzęt ratowniczy. Zapewne warto przywołać na myśl, raz jeszcze, polską firmę AEROSIZE, która to zaprezentowała, swojego autorstwa, lawinowy sprzęt asekuracyjny. Bezdyskusyjnie poduszka asekuracyjna AEROSIZE wyróżnia się swoją wagą, a także ciekawą koncepcją urządzenia niezależnego od plecaka w formie kamizelki.
Ostatni dzień kongresu poświęcony był usystematyzowaniu rekomendacji, wypracowanych przez poszczególne komisje. Ponadto w sobotę, jak co roku, miały miejsce obrady delegatów ICAR’u, podczas których procedowano bieżące zadania kongresu.
Ostatecznie i oficjalnie wieczorną uroczystością, a także wystąpieniem prezydenta ICAR’u Franza Stämpfli zakończony został tegoroczny kongres.