KONSEKWENCJE SPOWODOWANIA KOLIZJI NA STOKU

KONSEKWENCJE SPOWODOWANIA KOLIZJI NA STOKU
Bild von cocoparisienne auf Pixabay

KONSEKWENCJE SPOWODOWANIA KOLIZJI NA ALPEJSKIM STOKU

KONSEKWENCJE SPOWODOWANIA KOLIZJI NA STOKU

Piękna pogoda w Alpach przyciąga tysiące turystów i narciarzy, do wyciągów i kolei linowych ustawiają się długie kolejki, zapełniają się narciarskie stoki. Nie wszystko jednak przedstawia się idyllicznie.

Coraz częściej bowiem dochodzi do wypadków będących wynikiem kolizji na stoku i coraz częściej osoby które tę kolizję spowodowały reagują w trudny do zrozumienia sposób: zostawiają swą – niejednokrotnie ciężko ranną – ofiarę na stoku i zjeżdżają w dół. Jak podają statystyki, w ten sposób reaguje co piąta osoba!!
Najbardziej poruszył wszystkich w Austrii wypadek, który zdarzył się 14 lutego w regionie narciarskim Großglockner-Heiligenblut.
Ofiarą jest 7-letni chłopiec, któremu – po jego upadku – jadąca za nim narciarka przejechała przez twarz i…pojechała dalej. Ciężko ranne dziecko, z ranami twarzy i złamaną szczęką, zostało helikopterem odtransportowane do szpitala.

NAWET jeśli narciarka nie miała najmniejszej szansy wyminąć leżącego chłopca, NAWET jeśli pojechała dalej w szoku – jej obowiązkiem było przynajmniej zgłoszenie wypadku.
Nadto: była z nią druga osoba, która również nie zareagowała.
W międzyczasie, na podstawie wydawanych skipassów austriacka policja doszła już, że obie osoby były członkami słoweńskiej grupy turystycznej z Ljubljany.
Finalna identyfikacja nie będzie już trudna, a jak podała austriacka TV, narciarce grozi rok więzienia (sic!), że o konsekwencjach natury finansowej nie wspomnę.

Ucieczka z miejsca wypadku na nartostradzie jest traktowana tak samo jak ucieczka z miejsca wypadku w ruchu drogowym!

Co warto wiedzieć przy zakupie ubezpieczenia OC na narty lub snowboard:

  1. Bardzo ważnym jest upewnienie się czy w ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej nie ma wyłączenia szkód wyrządzonych na stoku. Nawet jeśli wykupowana jest polisa z rozszerzeniem o uprawianie sportów zimowych, może się okazać, że główne OC nie działa na stoku, a zamiast niego do polisy jest dołączone coś o nazwie OC sportowe/ OC narty/ pakiet SKI, który owszem, posiada OC właśnie dla narciarzy, ale na śmiesznie niskie kwoty, np. 10.000 – 20.000 złotych.
  2.  Należy sprawdzić jak ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) definiują kwotę na OC za szkody rzeczowe. W niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych jest to 10% kwoty OC za szkody na osobie. Jeśli mamy ubezpieczenie na przykład na 50.000 zł, OC na mieniu wyniesie tylko 5.000 zł.
  3. Ubezpieczenie OC nie może być niższe niż 100.000 zł / 25.000 euro, co jest absolutnym minimum.

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR