KREMY MANASLU OUTDOOR OCHRONĄ TWEJ SKÓRY!
KREMY MANASLU OUTDOOR OCHRONĄ TWEJ SKÓRY!
Dziś poruszymy temat ochrony… skóry. Wybierając się w góry na trekking lub narty starannie dobieramy sprzęt i odzież, aby czuć się komfortowo w danej aurze pogodowej, a jednocześnie być odpowiednio i maksymalnie chronionym.
A jak jest z ochroną skóry? Czy jest ona ważna? Jak dbać i zabezpieczać skórę w warunkach zimowych?
Skóra stanowi pierwszą barierową warstwę ochrony naszego organizmu. Minusowe temperatury, chłodny wiatr, śnieg nie mają dobrego wpływu na nią. Czynniki te powodują utratę wody własnej i nadmierne wysuszanie naskórka. Zimą szczególnie należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry, ponieważ brak zabezpieczenia może powodować piekący ból, zaczerwienianie i nadwrażliwość. Należy nie dopuszczać do przemrożenia skóry, ponieważ jego skutki są trudno odwracalne. Gospodarka wodna przemrożonej skóry staje się rozregulowana, skóra może się łuszczyć, piec, a naczynka krwionośne ulegają popękaniu.
Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kremu na zimę?
Wybierając kosmetyk należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim należy pamiętać, aby krem w swoim składzie miał naturalne składniki natłuszczające, które wzmacniają płaszcz hydrolipidowy i zabezpieczają skórę przed nadmierną utratą wody. Takimi składnikami jest np. mało kokum, które bogate jest w witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie tylko odpowiednio natłuszcza skórę oraz wzmacnia płaszcz hydrolipidowy, ale również nawilża ją, zapobiega utracie wody i co ważne wspomaga regenerację naskórka.
Ważne jest, aby krem również pielęgnował skórę oraz jednocześnie regenerował ją. Dlatego dobrze jest zwrócić uwagę czy dany krem posiada aktywne składniki pielęgnujące, które zadbają o odpowiednie nawilżenie oraz dotlenienie skóry. Dobrze jest, aby krem zawierał w swoim składzie również witaminę E, która jest silnym antyoksydantem o działaniu przeciwrodnikowym, hamuje procesy starzenia się skóry wywołane m.in. promieniowaniem słonecznym oraz wzmacnia barierę naskórkową ograniczając TEWL (Transepidermal Water Loss = przeznaskórkową utratę wody).
Krem powinien działać jak membrana, chronić skórę, jednocześnie pielęgnować ją, aby była zdrowa i pełna blasku.
Czy kremy na każdą pogodę to dobry wybór?
Kremy typu „ na każdą pogodę” tworzą tylko warstwę ochronną na skórze, aby zabezpieczać ją przed działaniem czynników pogodowych. Zazwyczaj są one bardzo tłuste, często nie zawierają wody, zatykają pory oraz tworzą warstwę przez którą skóra nie oddycha. Ich zadaniem jest tylko i wyłącznie ochrona przed zimnem i wiatrem, a to trochę za mało. Często należy je zmyć po powrocie i nałożyć na skórę kremy odżywcze, aby skóra wróciła do formy. Kremy typu „na każdą pogodę” nie zawierają naturalnych substancji aktywnych, które są ważnym składnikiem, ponieważ dbają o naszą skórę. Specyfiki te zawierają oleje – często syntetyczne, które mogą spływać wraz z potem, są mechanicznie ścierane i często brudzą ubrania, tworząc tłuste plamy i nie ukrywajmy nie działają pozytywnie na kondycję naszej skóry.
Czy woda w kremie na zimę nie spowoduje odmrożeń skóry?
Wśród wielu osób krąży opinia, że woda w kremie, który stosujemy w niskich i ujemnych temperaturach to nic dobrego, ponieważ może ona zamarznąć i doprowadzić do uszkodzenia naskórka… Otóż jest to jeden z popularniejszych mitów w branży kosmetycznej.
Woda stanowi naturalny składnik skóry – w jej zewnętrznych warstwach jest jej nawet do 15%. Czy podczas ekspozycji skóry twarzy na niskie temperatury, bez użycia żadnego kosmetyku, zostaje ona uszkodzona w wyniku zamarznięcia tejże wody? Odpowiedź brzmi przecząco. Natomiast w takiej sytuacji woda obecna w naskórku, jest narażona na parowanie, któremu można zapobiec stosując produkt tworzący na powierzchni skóry warstwę lipidową
Należy wziąć pod uwagę również fakt, że w naszej skórze znajdują się naczynia krwionośne, którymi płynie krew roznosząc ciepło po organizmie. Dzięki czemu temperatura naszej skóry nigdy nie spada poniżej 30 st.C ( wykluczamy tu ekstremalne wychłodzenie organizmu w wyniku wypadku czy innych zdarzeń – ale w tym przypadku najmniejszym problemem jest krem…).
Krem z filtrem SPF w zimie?
Oprócz takich czynników jak zimny wiatr czy mróz, pamiętajmy, aby również w zimie zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem słonecznym, które działa na naszą skórę przez cały rok, nawet w dni pochmurne. Dlatego ważne jest, aby krem na zimę zawierał również filtry przeciwsłoneczne. Wybierajmy kremy z wysokim filtrem – najlepiej mieszanką filtrów mineralnych i syntetycznych. Filtry mineralne takie jak np. tlenek cynku, tworzą na powierzchni skóry film ochronny, który odbija promieniowanie słoneczne. Filtry syntetyczne pochłaniają promieniowanie i rozkładają je na ciepło. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest mieszanka filtrów, których działanie uzupełnia się i daje nam gwarancję, że skóra nie zostanie poparzona.
KREMY MANASLU OUTDOOR OCHRONĄ TWEJ SKÓRY!
Nowość na rynku
Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom osób aktywnych i świadomych odpowiedniej pielęgnacji i ochrony skóry wyszła firma Manaslu Outdoor. Wprowadziła na rynek outdoorową i kosmetyczną nowość: techniczne kremy outdoorowe.
Osoby, które narażone są na długą ekspozycję i działanie czynników zewnętrznych potrzebują maksymalnej ochrony.
Firma Manaslu Outdoor proponuje krem EXTREME OUTDOOR SPF 50 – to kompleksowa ochrona nawet w ekstremalnych warunkach. Krem tworzy na skórze ochronną membranę, pozwalającą skórze oddychać, jednocześnie tworząc barierę chroniącą przed wpływem czynników zewnętrznych jak wiatr, słońce, wilgoć. Użyta technologia produkcji i odpowiednio dobrane naturalne składniki powodują, że krem nie zamarza w niskich temperaturach, nie prowadzi do mikro odmrożeń skóry, nie spływa razem z potem i utrzymuje się na skórze nawet do 12 godzin, co potwierdzają badania laboratoryjne. Składniki aktywne dbają o to, aby skóra była pielęgnowana, stale nawilżona, dotleniona i odżywiona. Obecność zaawansowanych filtrów zarówno mineralnych, jak i syntetycznych dających wysoką ochronę SPF50 jest dopełnieniem kompleksowego działania ochronnego.
Kremy testowane były m. in. w Himalajach oraz uzyskały rekomendacje Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera.
Dlaczego są to kremy techniczne?
Opracowując recepturę wzięto pod uwagę czynniki występujące podczas aktywności: pocenie się, mechaniczne ścieranie/ spływanie kremu, ekspozycja na warunki zewnętrzne, długość utrzymywania się bariery ochronnej. Na tej podstawie stworzono taką recepturę, aby kremy jednocześnie chroniły i pielęgnowały skórę. Zadbano również o to, aby kremy nie brudziły ubrań i były zapakowane w małe poręczne tuby.
Kremy mają przyjemny zapach, łatwo się rozprowadzają i są odpowiednie zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o ich właściwościach to polecam stronę www.manasluoutdoor.pl, nie zapomnijcie również polubić Manaslu Outdoor na FB https://www.facebook.com/manasluoutdoor
Autor: Dorota Tawkin
© Manaslu Outdoor
Za udostępnienie artykułu, który z pewnością zainteresuje wielu naszych Czytelników – bardzo dziękujemy!