LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU

LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU
© FILIP GRACKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU

LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU

Kino „Sokół” w Zakopanem, niedziela – 2 września b.r., godzina 10:15. Premiera filmu „Legenda Klimka”.

Wydarzenie odbywało się w ramach 14. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem. Wydarzenie, którego zapowiedź była opublikowana w Nr 2/2018 „Taternika”, na stronie internetowej http://spotkania.zakopane.pl/, na naszym blogu i Facebooku.

Film w reżyserii Julii Kaczorowskiej (wnuczki Wojciecha Nietykszy) i Filipa Grackiego, to nie tylko wspaniały prezent Wnuczki dla Dziadka, ale niezwykle cenny dokument. Jak wiele pracy musiało zostać włożone do realizacji tego filmu wiedzą tylko jego Twórcy, a ja mogę sobie wyobrazić.

Celowo nie nawiązuję tu do fabuły filmu. Liczę bowiem na to, że film spotka się z należnym zainteresowaniem podczas XXIII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju, i że tam zostanie przez wiele osób obejrzany.

Godnym polecenia byłoby również zaprezentowanie filmu „Legenda Klimka” w Grupach Regionalnych GOPR, i to nie tylko ze względu na temat główny. Młodzi ratownicy mogliby zobaczyć „jak kiedyś ratowano”, a starsi przypomnieć sobie dawne czasy.

Obszerna i wspaniale odnowiona sala dawnego kina „Giewont” zgromadziła niewielu widzów, ale z całą pewnością zainteresowanych tematem.

Przykre, że na sali nie było żadnego przedstawiciela TOPR. Grupa Tatrzańska GOPR była przecież pierwszą, którą Wojciech Nietyksza zradiofonizował. Czyżby zapomnieli?

Nie pofatygował się również nikt z pobliskiej Grupy Podhalańskiej GOPR.

Bardzo możliwe, że informacja o premierze „Legendy Klimka” nie do wszystkich dotarła, ale było mi nieco gorzko.

Jedynym obecnym podczas projekcji filmu ratownikiem górskim był Kolega Mariusz Czerski z Grupy Karkonoskiej GOPR. Przyjechał prywatnie, nie jako delegat Grupy, i bardzo serdecznie Mu za tę obecność dziękuję.

LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU
RYSZARD DULSKI & MARIUSZ CZERSKI © ANNA KOKESCH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Obecny był również Pan Dr inż. Ryszard Dulski – były Szef Służby Łączności GOPR. To właśnie Pan Dulski odrestaurował kilka lat temu zdobytego dla mnie „Klimka” i – poza samym konstruktorem Klimków i Waw – jest najlepszym znawcą tego sprzętu.

Przez dwa kraje, w ulewnym deszczu, mężnie pokonując dziesiątki prowadzonych na terenie Słowacji robót drogowych, przyjechała do słonecznego Zakopanego oczywiście i niżej podpisana, która – w towarzystwie Basi Kozak – mocno trzymała kciuki za powodzenie filmu.

LEGENDA KLIMKA – REFLEKSJE PO PREMIERZE FILMU
JADWIGA NIETYKSZA © ANNA KOKESCH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Film został nagrodzony brawami, po czym Julia została zaproszona na scenę w ramach tzw. „spotkania z reżyserem”. Towarzyszyła Jej Babcia, czyli Jadwiga Nietyksza, żona Wojciecha, który – ku rozczarowaniu Wielu – przybyć nie mógł.

Napisał jednak list, który na moją prośbę Julia przepisała z rękopisu Dziadka. Wielkie dzięki, Julio!!

A oto treść listu:

Do uczestniczek i uczestników zakopiańskiego spotkania z Filmem Górskim 2018.

Drodzy przyjaciele, członkowie TOPR i GOPR, alpinistki i alpiniści.

Kocham polskie góry, ale niestety zachwianie zdrowia nie pozwoliło mi dołączyć do Was. Niemniej choć zdalnie, bardzo pragnę dołączyć moje uczucia do Waszych, szczególnie jeśli w chwili ciszy oddajcie hołd pamięci tych Ludzi Gór, który odeszli na zawsze w minionym okresie.

Moja rola była de facto błaha, ale starałem się choć skromnie przyczynić do sprawniejszego ratownictwa oraz efektów w ekstremalnych sportach górskich, jak i jak największej ekspozycji biało-czerwonej flagi w odległych zakątkach świata.

Jest mi też przyjemnie, że mogłem swój minimalny wkład wnieść w badania glacjologiczne prof. Jaworowskiego IBJ wraz z Amerykańską Agencją Ochrony Środowiska.

Wojciech Nietyksza, 31.08.2018

PS: słowa pisane ręcznie, bo dobre wychowanie nie bardzo pozwala mi pisać maszynowo do osób szczególnie szanowanych.


 

© FILIP GRACKI | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Spotkanie prowadzone było przez Panią  Mirellę Kurkowską (Uniwersytet Warszawski) oraz Pana Macieja Kwaśniewskiego – Redaktora Naczelnego Magazynu „Taternik”.

„Rodzinnym foto” premiera filmu „Legenda Klimka” została zakończona.

© ANNA KOKESCH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

Po półgodzinnej przerwie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu filmowego i rozdanie nagród.

Grand Prix 14. SPOTKAŃ Z FILMEM GÓRSKIM otrzymał film GÓRA/MOUNTAIN, reż. Jennifer Peedom, prod. Dogwoof, Australia 2017, 75 min. – za wszechstronne spojrzenie na góry i stosunek człowieka do gór.

(Lista nagrodzonych: https://spotkania.zakopane.pl/2018/09/02/wyniki-konkursu-filmowego-14-szfg/ )

Julia Kaczorowska – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest profesjonalnym filmowcem i swoje dzieło określiła jako „amatorski film dokumentalny”. Być może zbytnio zasugerowała tym określeniem Wysokie Jury 14. Spotkań z Filmem Górskim?  Być może Jury pod przewodnictwem Krzysztofa Zanussiego miało zbyt mało czasu na bardziej wnikliwe spojrzenie i analizę filmu „Legenda Klimka”?

Przypuszczam, że nikogo, kto zna nasz blog oraz wpisy dotyczące historii łączności w polskim ratownictwie górskim, nie zdziwi, że mam do tego filmu stosunek szczególny. Że wzruszającym było ujrzenie na ekranie postaci Kolegów, których już nie ma. Ujrzenie siebie samej w wieku lat dwudziestu.

Nie jestem więc być może absolutnie obiektywna uznając ten film za dzieło doskonałe. Mam jednak nadzieję, że Jury XXIII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju spojrzy na ten film pod właściwym kątem, i doceni „Legendę Klimka” tak, jak praca Julii i Filipa na to zasługuje.

Projekcja filmu odbędzie się w 2 terminach:

20.09 – Godzina: 19.40 – Miejsce: Kinoteatr

22.09 – Godzina: 11.45 – Miejsce: Namiot Kinowy

(źródło: http://www.festiwalgorski.pl/lista-filmow-konkursowych-2018/)


W jednej z końcowych sekwencji filmu, Pan Ryszard Dulski mówi:

„Człowiek jest wart tyle, ile potrafi pozostawić dla innych. Nie krzyk, nie autoreklama, tylko konkrety. Co Ty dla ludzi zrobiłeś i co dla ludzi zostawiłeś”

Nic dodać, nic ująć.

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR