MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA

By w:User:Julius.kusuma - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA

Nie informują  o tym media, nie ma nic w Internecie, a chodzi o organizację, która w historii ludzkości zapisała się „ złotymi zgłoskami”. Pomogła i pomaga milionom nie tylko w czasie wojny, ale też w czasie pokoju.

W wielu krajach górskich zajmuje się też ratownictwem górskim.

Swoją działalnością Czerwony Krzyż objął praktycznie większość krajów naszego Globu.

A wszystko zaczęło się w połowie XIX wieku po bitwie pod Solferino, kiedy to szwajcarski kupiec, Henri Dunant jadąc  w sprawach handlowych trafił na bitwę austriacko-włoską. Był rok 1859.

Cztery lata później,  dzięki jego inicjatywie, komitet pomocy rannym w czasie wojny przekształcony został w następnych latach w Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.

Dzisiaj jest to ruch ludzi dobrej woli. Zrzesza około 100 milionów wolontariuszy, działających w wielu organizacjach wchodzących w skład nie tylko Czerwonego Krzyża, ale też Czerwonego Półksiężyca.

Przypomnijmy – głównymi celami działania Ruchu są; opieka nad rannymi, chorymi i jeńcami w czasie wojny, pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, wypadków i epidemii w okresie pokoju. Czerwony Krzyż wizytuje obozy dla uchodźców i internowanych. Organizuje kursy ratownicze i szkoli sanitariuszy, szerzy oświatę zdrowotną, organizuje krwiodawstwo.

Wielkie zasługi ma również Polski Czerwony Krzyż, o których w stulecie odzyskania niepodległości Polski powinno zacząć się mówić.

Bo jak na razie, ta wielce zasłużona organizacja gdzieś tam egzystuje i nie wiadomo dlaczego, nawet w taki dzień jak dzisiaj, nikt o niej nie wspomniał.

 
 
Avatar photo
O Marian Sajnog 293 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR