MIREK I SANIE ROGATE
W sobotę 2 marca, w Domu Hauptmanna w Jagniątkowie, nasz wieloletni prezes Grupy Karkonoskiej, Mirosław Górecki, otworzył wystawę swojego autorstwa i przy tym wygłosił prelekcję „Sanie rogate wczoraj i dzisiaj”.
Sanie rogate od stuleci nieodłącznie związane były z krajobrazem Karkonoszy. Początkowo były podstawą transportu zimowego; zwożono z gór siano, drewno czy inne potrzebne do egzystencji w górach przedmioty. Później, kiedy w Karkonoszach rozwinęła się masowa turystyka, sanie rogate stały się atrakcją. Specjalnie przygotowanymi saniami i torami zwożono ze schronisk turystów.
Dla nas, ratowników, ciekawostką jest też to, że sanie służyły ówczesnym ratownikom do transportu poszkodowanych narciarzy i nie tylko.
Kierowanie takimi saniami wymagało oczywiście sporych umiejętności. Kilkanaście lat temu grupa entuzjastów i miłośników Karkonoszy z Kowar – reaktywowała sanie. Odbywały się nawet zawody. Rzecz oczywista jednym z „prowodyrów” tych działań był Mirek, który pełnił wtedy obowiązki burmistrza Kowar.
Ciekawa wystawa, w bardziej niż interesującym miejscu jakim jest dom noblisty, poszerzona jest o widokówki karkonoskie z XIX wieku, kolekcjonerem których jest autor. Niektóre rewelacyjne. Jak ta z Duchem Gór – kiedy się ją podświetli – Liczyrzepa strzela piorunami.
Sanie rogate i imponujący zbiór widokówek zgromadzonych na wystawie jest przyczynkiem do zrozumienia historii tego ciekawego, o bardzo skomplikowanej historii Regionu, jaki wraz z Kotliną Jeleniogórską tworzą Karkonosze. Wystawa będzie czynna do 14 kwietnia.
W malowniczej scenerii położonym domu, zwanym dawniej „Łąkowym kamieniem”, przez lata mieszkał i tworzył Gerhart Hauptmann. Tu znajduje się Jego muzeum. Dlatego wystawę Mirka koniecznie trzeba zobaczyć.