NIE RYZYKUJ I ZAWRÓĆ

Foto z 29 maja 2019 r. Gasteiner Tal - Land Salzburg | źródło: https://www.facebook.com/oebrd/photos

Nie ryzykuj i zawróć

W ciągu ostatnich dni, a zwłaszcza w weekendy, wielu turystów i wspinaczy uległo w austriackich Alpach poważnym wypadkom, w tym – niestety – również śmiertelnym. Główną przyczyną większości wypadków były poślizgnięcia na polach śnieżnych.

W porównaniu z ubiegłymi latami, pokrywa śnieżna jest wysoka. W wielu regionach powyżej 1500 metrów zalegają pola śnieżne. Powyżej 2000 metrów leży 50-100 cm śniegu więcej niż zazwyczaj w maju.

Jeśli idziesz na piesze wycieczki, „powinieneś zachować szczególną ostrożność, ponieważ pola śnieżne mogą być bardzo twarde. Jeśli się poślizgniesz, nie będziesz mógł się dłużej utrzymać i osiągasz tempo porównywalne do prędkości swobodnego spadania” – ostrzegają ratownicy.

Zawrócenie z trasy

Alpiniści mają jeden cel: chcą dotrzeć do schroniska, chcą wejść na szczyt. „Jeśli trasa dochodzi nagle do pola śnieżnego, z którym nie możesz sobie poradzić, powinieneś zawrócić, nawet jeśli jest to trudne”, apelują ratownicy. Wiele osób ignoruje niestety „jakieś tam parę metrów śniegu”. Ale na przykład rynna śnieżna o szerokości trzech metrów jest wystarczająca, aby wydarzył się poważny wypadek. Nawet jeśli uważasz, że łatwo po tym przejdziesz, taki osąd jest błędny.

Ważne: Aby bezpiecznie przejść przez najmniejsze nawet pola śnieżne, wymagany jest odpowiedni sprzęt – raki, czekan i kask.

Śnieg pokrywa również wiele zabezpieczeń na szlakach turystycznych, a nawet trasach wspinaczkowych. Tylko w górach Raxu było w tym roku już pięć akcji ratunkowych, ponieważ turyści nie mogli znaleźć zabezpieczenia.

Ratownicy radzą pieszym, aby przed wycieczką sprawdzili, czy na wybranej trasie leży śnieg. Jeśli tak jest, trzeba zmienić plany, zrezygnować lub zawrócić. Nawet jeśli taka decyzja nie przychodzi łatwo, bo przecież wzięło się na tę wycieczkę „dodatkowe wolne”.

Od wczoraj, w Wysokich Taurach, i innych regionach austriackich Alp, na duże ilości starego śniegu spadło ca 50 cm nowego śniegu.

Austriackie Górskie Pogotowie Ratunkowe zaleca: zawczasu zawrócić, zamiast wypad w góry przypłacić zdrowiem lub życiem. Nie lekceważyć zagrożenia lawinowego oraz wzrostu ryzyka, które nastanie podczas nadchodzących, cieplejszych dni.

źródło informacji: Tiroler Tageszeitung

 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR