NIEBEZPIECZNA AKCJA POSZUKIWAWCZA PRZERWANA

NIEBEZPIECZNA AKCJA POSZUKIWAWCZA PRZERWANA

Prowadzona przez 47 ratowników Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (Bergrettung Salzburg) akcja poszukiwawcza w regionie Genneralm (Hintersee), została właśnie przerwana. Akcja trwała od wczoraj wieczór do późnych godzin nocnych i wznowiona dziś rano, a poszukiwanymi są dwaj skiturowcy. Obaj mężczyźni wyposażeni w splitboards:

foto: Von Photo-cyrilduval – Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10295900

(deski snowboardowe dzielone na dwie narty do podchodzenia w górę i składane ponownie w jedną do zjazdu ) wyszli w trasę wczoraj, 4 stycznia, rano. Mieli ze sobą psa.

Ze względu na warunki pogodowe, włączenie do akcji helikoptera było niemożliwe. Ratownicy przeszukali okolicę, w tym również wszystkie schroniska, użyto także lokalizatora GPS dla telefonów komórkowych. Bez rezultatu.W jednym ze schronisk ratownicy przenocowali i od rana prowadzili akcję dalej.

Ponieważ w górach panują w tej chwili warunki niebezpieczne dla ratowników (masy świeżego śniegu, brak widoczności i zagrożenie lawinowe), akcja została przerwana i zostanie wznowiona jutro rano.

Samochód poszukiwanych skiturowców w dalszym ciągu stoi na parkingu…

źródło informacji: https://salzburg.orf.at/v2/news/stories/2818296/


6 stycznia 2017 – aktualizacja:

Dziś rano akcja poszukiwawcza została wznowiona, tym razem przy użyciu helikoptera. Już po niedługim czasie w rejonie Gotthardhütte ( chaty, szałasu) zauważono obu poszukiwanych.
Był to właśnie ten rejon, który ze względu na wysoki stopień zagrożenia lawinowego nie mógł być wcześniej spenetrowany przez ratowników.
Obaj poszukiwani mieli niezwykłe szczęście. Jak się okazało, jeszcze w środę zjeżdżali już w dół, ale we wzmagającej się zamieci stracili kompletnie orientację. Trafili na wspomnianą wyżej chatę i tam się schronili. W chacie znajdował się funkcjonujący piec i to uratowało im życie. Niestety, telefony komórkowe przestały działać.
Ratownicy odnaleźli obu skiturowców w niezłej kondycji i akcja poszukiwawcza zakończyła się pomyślnie.

Nie wszyscy i nie zawsze wychodzą z podobnej opresji zdrowo i cało.

źródło informacji: https://salzburg.orf.at/v2/news/stories/2818428/