ALPEJSCY RATOWNICY OSTRZEGAJĄ PRZED SZCZELINAMI

ALPEJSCY RATOWNICY OSTRZEGAJĄ PRZED SZCZELINAMI
zdjęcie przykładowe: Von McKay Savage from London, UK - Argentina - Mt Tronador Ascent - 33 - descending among the crevasses, CC BY 2.0, Link

ALPEJSCY RATOWNICY OSTRZEGAJĄ PRZED SZCZELINAMI

NIEBEZPIECZNE LODOWCOWE SZCZELINY

ALPEJSCY RATOWNICY OSTRZEGAJĄ PRZED SZCZELINAMI

Z początkiem nadchodzącego „szczytu” w sezonie skiturowym, ratownicy górscy we Wschodnim Tyrolu  ostrzegają przed bagatelizowaniem niebezpieczeństwa lodowcowych szczelin.

Chociaż obecnie jest dużo śniegu, wiele szczelin jest otwartych. Upadek w szczelinę może kosztować życie. Od 2012 roku na Großvenediger w szczeliny wpadło 14 osób. Cztery osoby zostały zabite. Dwie z nich zostały ciężko ranne.

Kilkanaście dni temu, na początku marca, w szczelinę na Großvenediger wpadł 26-letni narciarz. Mężczyzna nie był związany. Miał szczęście, że został tylko lekko ranny. Podczas tej akcji ratownicy mogli stwierdzić jak bardzo niebezpieczna stała się sytuacja na lodowcu wskutek wielu otwartych szczelin.

O szczęściu mogą mówić wszyscy, których z lodowcowych szczelin udało się uratować. Nie ma bowiem żadnej gwarancji, że ratownicy będą w stanie szybko dotrzeć z pomocą do delikwenta. Jeśli z powodu niekorzystnych warunków pogodowych helikopter nie może lecieć, ratownicy potrzebują czasem 6-8 godzin na dojście do czekającego na pomoc.

Wpadnięcie do szczeliny związane jest często z niezwykle groźnymi następstwami. Jeśli wychodzi się z wypadku wyłącznie ze złamaniami kości – można mówić o „szczęściu”.

A oto co mówi lekarz Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego we Wschodnim Tyrolu:

„Osoba wpadająca w świeżą, wąską szczelinę, spada ca 10-20 metrów w dół i zaklinowuje się. W tej sytuacji jest niejednokrotnie tak ciasno, że nie można oddychać. Lub jest tak zimno, że ciało szybko się wyziębia. Oznacza to, że im jest chłodniej, tym większe są zaburzenia krzepnięcia i ludzie wykrwawiają się wewnętrznie.”

Planowanie wycieczki skiturowej musi być dostosowane do warunków. Należy zbadać warunki lawinowe i warunki pogodowe. Ponadto, jak stale podkreślają ratownicy, należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, np. takich jak wiązanie się liną.

Przypominamy tu publikowane na naszym blogu wpisy:

oraz  znakomitą wypowiedź Andrzeja Maciaty – ratownika TOPR. 

Przeczytajcie, bo bardzo warto!

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR