ODZIEŻ OUTDOOR ZANIECZYSZCZA ŚRODOWISKO

ODZIEŻ OUTDOOR ZANIECZYSZCZA ŚRODOWISKO
© ANNA KOKESCH | RATOWNICTWO GÓRSKIE

ODZIEŻ OUTDOOR ZANIECZYSZCZA ŚRODOWISKO

ODZIEŻ OUTDOOR ZANIECZYSZCZA ŚRODOWISKO

Malownicze górskie jeziora i ośnieżone szczyty – na takim tle wielu producentów odzieży outdoorowej promuje swoje produkty.
Prawda jest jednak taka, że substancje chemiczne, które są stosowane w produkcji wodoodpornej odzieży, zanieczyszczają te właśnie dziewicze krajobrazy. Do takiego wniosku prowadzą ostatnie badania Greenpeace.
Co wspólnego mają skafandry astronautów, powlekane patelnie i wodoodporne kurtki? Otóż, bardzo często do ich produkcji stosuje się perfluorowęglowodory (w skrócie PFC).
Te właśnie substancje chemiczne, odporne na wodę, brud i tłuszcz, są szczególnie atrakcyjne dla przemysłu.
Owe chemiczne cuda mają niestety również negatywne strony: w dużej dawce PFC są toksyczne dla ludzi i zwierząt i podejrzewa się, że powodują raka.
Ponadto: PFC są bardzo trwałe, a czas ich połowicznego rozpadu wynosi do 2000 lat.

Organizm ludzki usuwa te związki również bardzo powoli. Przy długim kontakcie z odzieżą zawierającą PFC, substancja gromadzi się w organizmie.

Obecność tych chemikalii została wykryta we wszystkich miejscach testowych: od płaskowyżu tybetańskiego w Chinach po Park Narodowy Torres-del-Paine w chilijskiej Patagonii.
Najwyższe wartości naukowcy Greenpeace zanotowali: w Tatrach Wysokich na Słowacji, w Parku Narodowym Monti Sibillini we włoskich Apeninach i przy jeziorach Macun (Macun-Seen) w szwajcarskim rezerwacie przyrody w Dolnej Engadynie.
Rozprzestrzenianie związków PFC spowodowane jest zarówno produkcją impregnowanej odzieży, jak i jej noszeniem. Wszyscy używający tego rodzaju odzieży są więc nieświadomymi roznosicielami chemicznego zanieczyszczenia.
W sumie prowadzi to do wykrywalnego odkładania się PFC w środowisku.

Greenpeace apeluje więc do konsumentów i producentów odzieży zawierającej PFC, aby świadomie rezygnowali z trwałych środków impregnacji.

Przyjazne dla środowiska alternatywy już istnieją.

Marki takie jak Paramo, Pyua, Rotauf, Fjällräven i R’adys produkują wodoodporną odzież całkowicie bez użycia PFC.

 

Anna Kokesch „Antenka”
na podstawie artykułu opublikowanego przez austriackie radio i TV
http://science.orf.at/stories/1762706/ 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR