ODZNAKA GOPR – ALTERNATYWNE ROZTERKI

ODZNAKA GOPR - ALTERNATYWNE ROZTERKI
© RATOWNICTWO GÓRSKIE - ARCHIWUM

ODZNAKA GOPR – ALTERNATYWNE ROZTERKI

W środowisku zawrzało, w środowisku „pogotowia góralskiego”, oczywiście. Wrzenie przeniosło się nawet poza środowisko, z apelem o ratowanie odznaki, która dla każdego ratownika jest świętością. Co jest zrozumiałe.

ODZNAKA GOPR - ALTERNATYWNE ROZTERKI
© RATOWNICTWO GÓRSKIE – ARCHIWUM

Pamiętam moje pyskowanie kiedy zmieniano pierwszą odznakę GOPR-u na dzisiejszą. Ta pierwsza była skażona napisem PTTK. GOPR stał się samodzielnym Stowarzyszeniem i to PTTK nie pasowało. Wystarczyło napis usunąć. Zdecydowano inaczej. Dzisiejszą, kilka pokoleń ratowników nosi z dumą. Moja, ta pierwsza, wisi na honorowym miejscu i szkoda, że jest tylko historyczną pamiątką.

O co zatem chodzi w aktualnym zamieszaniu związanym z odznaką  naszego Stowarzyszenia? Nikt przecie tej odznaki nie chce zmienić, ani nikomu jej zabrać. Odznaka ta jest i będzie. GOPR dzisiaj, u progu swojego 70-lecia,  jest potęgą mocno osadzoną w przestrzeni publicznej. Zawdzięcza to pracy pokoleniom naczelników i działaczy kierujących naszym Stowarzyszeniem. Ratowanie ludzi w górach jest naszym głównym zadaniem, realizacja którego wymaga niestety środków finansowych. A te są coraz trudniejsze do zdobycia.

Zdobywanie pieniędzy to godziny rozmów, spotkań, redagowania pism, umów, zdobywanie zaufania i umiejętności poruszania się w dzisiejszym świecie biznesowym. Trzeba to umieć. Sama odznaka i prestiż GOPR-u nie wystarczą.

Dlatego w gronie ludzi „walczących  o pieniądze” powstała inicjatywa stworzenia loga GOPR-u, które będzie w swoim uproszczeniu bardziej czytelne, przydatne do celów biznesowych i informacyjnych. Odciąży naszą odznakę, która czasami jest “włóczona” po różnych urzędach.

Przecież nasz narodowy symbol, czyli orzeł, też przedstawiany jest w różnych formach graficznych. Fakt, że przedstawione przez pomysłodawców grafiki są nie do przyjęcia, ale jak na razie nikt lepszych nie zaproponował.

Poza tym, nikt tych grafik nam nie narzuca ani nie wprowadza. Nie ma też ataku na ODZNAKĘ.

Grafiki są do konsultacji społeczności goprowskiej. Wystawianie więc petycji do Zarządu Głównego w mediach społecznościowych, na FB, jest nie tylko nieporozumieniem, ale też nadużyciem i szkodą wizerunkową naszego Stowarzyszenia.

O Marian Sajnog 241 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR

4 Komentarze

 1. Nie rozumiem – co może być “bardziej czytelne” niż powszechnie kojarzona z GOPR odznaka z błękitnym krzyżem? “Włóczona po urzędach” – co to w ogóle znaczy? Jakiś kolejny pomysł kompletnie bez sensu…

 2. Do właściwego postrzegania krzyża w przestrzeni publicznej chciałbym odnieść się do przedmówcy i symboliki znaku określającego; cztery strony świata, symbol śmierci, bólu i cierpienia, poświecenia, oddania czci wszystkim, którzy walczyli i polegli za wolność i niepodległość jak również krzyż stal się symbolem w emblemacie wszystkich służb ratunkowych na świecie. Kościół zawsze wykorzystywał wierzenia ludzi np. uzdrawiające źródła wód nadawał im nazw i znaczenie świętości a dziś próbuje zawładnąć prawne eksponowanie krzyża jako historyczne prawo.
  PS. Goryczka trojeściwa występuje w Karkonoszach ale nie jest symbolem wszystkich gór.

 3. No cóż, pokrętne to tłumaczenie, bo już sama nazwa GOPR lub TOPR jest marką marketingową, a emblemat (logo) jest uzupełnieniem, ważnym lecz nie wyłącznym. Myślę, że jest to działanie prowadzące do wyeliminowania z emblematu krzyża, symbolu chrześcijaństwa. Krzyż był i jest symbolem kultu religijnego, inne jego użycie, nawet historyczne, jest od jakiegoś czasu niewłaściwe i źle postrzegane. I tyle!
  PS.
  Jeśli już będziemy musieli wprowadzić zmianę, proponuję zastąpić krzyż błękitnym kwiatem goryczki trojeściowej, która występuje w tylko w górach

  • Szanowny Panie,
   prosimy o ponowne, dokładne przeczytanie zamieszczonego tu artykułu.

Komentowanie jest wyłączone.