PIES RATOWNICZY GOPR W AKCJI RATUNKOWEJ W KOPALNI ZOFIÓWKA

ZDJĘCIE PRZYKŁADOWE | ARCHIWUM © RATOWNICTWO GÓRSKIE

PIES RATOWNICZY GOPR W AKCJI RATUNKOWEJ W KOPALNI ZOFIÓWKA

PIES RATOWNICZY GOPR W AKCJI RATUNKOWEJ W KOPALNI ZOFIÓWKA

Na Każde Wezwanie Naczelnika…

…Informacja o potrzebie użycia psów podczas akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu Zdroju – dedykowanych do zaistniałej sytuacji przekazana przez v-ce Prezesa Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) p. Andrzeja Kleszcza – do Jacka Dutkiewicza – ratownika Grupy Beskidzkiej GOPR , członka Rady Nadzorczej Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i byłego ratownika-lekarza w/w…

Przysięga powtarzana przez każdego z ratowników górskich podczas mianowania na ratownika GOPR, w dniu  ósmego maja 2018 roku o  godz:  22.00 nabrała zupełnie innego wymiaru…

Troje ratowników GOPR z  psem ratowniczym, po krótkiej odprawie, przy asyście ratowników z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego ( CSRG ) zjeżdża szybem kopalnianym na głębokość zawalonego chodnika.

Tutaj, po raz pierwszy w historii GOPR, pies ratowniczy ma przeszukać wyrobiska kopalni w której doszło do katastrofy.

Działania rozpoczynają się  od pokonania odcinka chodnika kopalnianego. Po kilkusetmetrowej przeprawie, ratownicy często zmuszeni do czołgania i przenoszenia psa,  docierają do miejsca gdzie cały czas pracują ratownicy z CSRG .

W tym miejscu, po krótkiej naradzie między przewodnikami,  pies ratowniczy  rozpoczyna pracę. Po kilku minutach  oznacza pierwsze miejsce . Dalej intensywnie pracuje, przeszukuje metr po metrze zawalony chodnik. Oznacza jeszcze dwa miejsca, gdzie mogą znajdować się poszukiwani górnicy …

Dalej jest już tylko ściana …

Ratownicy GOPR po wykonanej przez psa pracy, tą samą drogą wycofują się do szybu. Na powierzchni podczas odprawy przekazują informacje o pracy psa.

Z uwagi na panujące na „dole” warunki tj. bardzo wysokie zagrożenie metanowe (możliwość zapłonu – wybuchu metanu), brali udział w akcji  najbardziej doświadczeni ratownicy CSRG oraz ratownicy GOPR wraz z psem, dla których było to niewątpliwie najniebezpieczniejsze wyzwanie w karierze ratowniczej.

Akcja zakończyła się o godzinie 6:15

W akcji brali udział:

Andrzej Górowski – ratownik GOPR, przewodnik psa Grupa Podhalańska

Krystian Faltyn      – ratownik GOPR, przewodnik psa Grupa Podhalańska

Jacek Dutkiewicz  – ratownik GOPR, przewodnik psa Grupa Beskidzka


Autor tekstu: Agnieszka Nowak – ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR, przewodnik psa


Po zakończonej akcji, Pan dr inż. Piotr Buchwald – Prezes Zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A., złożył na ręce Naczelnika GOPR Jacka Dębickiego, Naczelnika Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzego Siodłaka, Naczelnika Grupy Podhalańskiej GOPR Mariusza Zaróda, oraz dr Jacka Dutkiewicza – podziękowanie, fragment którego prezentujemy:

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR