RATUNEK – NA WYPADEK W GÓRACH

RATUNEK - NA WYPADEK W GÓRACH
© ZARZĄD GOPR | RATOWNICTWO GÓRSKIE

RATUNEK – NA WYPADEK W GÓRACH

Najnowsze technologie służą nie tylko pracy czy rozrywce, ale także bezpieczeństwu. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy choć raz byli w górach – musieli bowiem zetknąć się z numerem ratunkowymi 601 100 300, który stworzony został przez Operatora Sieci Plus we współpracy z górskimi służbami ratowniczymi i umożliwia telefoniczne wezwanie ratowników. W miarę rozwoju technologii wprowadza się kolejne rozwiązania promujące bezpieczny wypoczynek i ułatwiające niesienie pomocy.

Aplikacja „RATUNEK” na urządzenia typu smartfon, została stworzona wspólnie z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Operatorem Sieci Plus i Paga Solutions. Aplikacja w razie wypadku lub zagrożenia w górach pozwoli zlokalizować miejsce z którego zgłaszany jest wypadek, z dokładnością nawet do trzech metrów.

Dzięki „RATUNKOWI” służby ratownicze jeszcze szybciej docierają do potrzebujących pomocy w górach.

Od 2014 roku aplikacja jest dostępna w sklepie Google, skąd mogą ją pobrać właściciele smartfonów działających w systemie operacyjnym Android (od wersji 4.0). Od niedawna także użytkownicy sprzętów z logo Apple mogą czuć się usatysfakcjonowani. Po serii wymagających testów aplikacja Ratunek pojawiła się w AppStore (aby pobrać i skorzystać z usług zapisanych w aplikacji, należy posiadać urządzenie z wersją iOS 7.1 lub nowszą). Wezwanie pomocy w górach i nad wodą jest jeszcze prostsze!

Ratownicy górscy bardzo wysoko oceniają „RATUNEK”.

Wysłana do Centrum Ratownictwa lokalizacja z dokładnością do 3 metrów sprawia, że nie tracą już cennego czasu na poszukiwania i ograniczają liczbę ludzi uczestniczących w akcji ratunkowej. W ciągu 2 lat uratowano przy pomocy aplikacji kilkadziesiąt osób, a wielu turystów dzięki lokalizacji położenia zostało wyprowadzonych przez ratowników z tarapatów.

Jak działa aplikacja?

Mechanizm jest prosty. Osoba potrzebująca pomocy musi uruchomić „RATUNEK” na smartfonie i wykonać polecenie, które pojawi się pod przyciskiem ratunkowym – „Dotknij”. Trzykrotne naciśnięcie przycisku skutkuje nawiązaniem połączenia z centrum dyspozytorskim górskiej służby ratowniczej (numer ratunkowy jest zintegrowany w aplikacji). W trakcie rozmowy aplikacja wysyła lokalizację osoby poszkodowanej lub przygotowuje wiadomość z potrzebnymi danymi do wysłania, zależy to od systemu zainstalowanego w telefonie.

Z rozmowy, którą przeprowadza ratownik dyżurny z osobą zgłaszającą wiadomo w jakim stanie jest poszkodowany. Dyspozytor na tej podstawie wie czy w teren wysłać np. dwóch czy dwudziestu ludzi. W sezonie, kiedy jest po kilka akcji dziennie to bardzo istotne.

„RATUNEK” jest bardzo lekką aplikacją (waży od 700 KB do 5MB zależy od sytemu), dlatego instalacja w smartfonie przebiega błyskawicznie. Turyści bardzo chwalą opcję śledzenia, którą ratownik może samodzielnie uruchomić, jeśli pozwala na to model smartfona, a także kontrola stanu baterii telefonu. Fakt, że ratownik widzi gdzie jesteśmy, może do nas zadzwonić i wysłać pomoc, jest wielkim wsparciem.

Do tej pory aplikację pobrano na 50 000 urządzeń.

W ciągu każdego miesiąca zgłoszeń wysyłanych do GOPR i TOPR jest kilkadziesiąt. Nie wszystkie są prawdziwymi wezwaniami. Na szczęście ratownicy są tak przeszkoleni, aby zorientować się czy mają do czynienia ze zgłoszeniem realnego wypadku, zabłądzenia czy niemądrymi żartami.

W ciągu każdego miesiąca zgłoszeń wysyłanych do GOPR i TOPR jest kilkadziesiąt. Nie wszystkie są prawdziwymi wezwaniami. Na szczęście ratownicy bez większych problemów mogą zorientować się czy mają do czynienia ze zgłoszeniem realnego wypadku czy niemądrymi żartami.

Operator Sieci Plus od szesnastu lat współpracuje z górskimi i wodnymi służbami ratowniczymi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii Plus stworzył i uruchomił system powiadamiania ratowniczego obsługujący specjalne numery ratunkowe. W górach jest to numer 601 100 300, natomiast nad wodą 601 100 100. Uruchomiona dwa lata temu aplikacja „RATUNEK”, obecnie rozszerzona o wersję iOS jest kolejnym krokiem zwiększającym bezpieczeństwo w górach i na wodzie.

601 100 300 w górach i 601 100 100 nad wodą.

Avatar photo
O Jacek Dębicki 4 artykuły
Naczelnik GOPR w latach 1998-2019