RATUNEK – NOTFALL – UEPAA – APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH

RATUNEK – NOTFALL – UEPAA – APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH

RATUNEK – NOTFALL – UEPAA – APLIKACJE RATUNKOWE W GÓRACH

Żyjemy w epoce nieustannego i bardzo szybkiego rozwoju w dziedzinie medycyny, komunikacji i informatyki.
I całe szczęście.
Kiedy jako małe dziecko bardzo zachorowałam, lekarz wezwany do mnie – przy pomocy telefonu na korbkę i panienki z centrali – przyjechał dorożką, a potem przez extra znajomości ściągano dla mnie penicylinę.
W czasach mniej odległych; pierwszy computer zajmował „3 pokoje z kuchnią”, a pierwszy PC marki IBM pojawił się 33 lata temu i imponował 64 KB pamięci ROM i 64 KB pamięci RAM (!). Dane te wywołują obecnie uśmiech politowania, no ale od czegoś trzeba było zacząć.
Gigantyczny skok w technologii spowodował, że komputery, internet i telefony komórkowe zajęły w naszym życiu czołowe miejsce. Jak prognozuje firma Ericsson; przed rokiem 2020, 90% światowej populacji będzie posiadało telefon komórkowy.
Telefony komórkowe to w tej chwili małe computery oferujące całą gamę opcji. Rozwój sieci, oraz tzw. mobilne aplikacje umożliwiają nam m.in. dokonywanie operacji bankowych, łączenie z Facebookiem, czytanie wybranej prasy,itp.

POLSKA

W sierpniu 2014 roku uruchomiona została aplikacja RATUNEK, dzięki której ratownicy w Polsce mogą precyzyjnie namierzyć osobę wzywającą pomocy w górach. Aplikacja pozwala na kontakt z GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Działa w w systemie Android

AplikacjaRatunek

Dodatkowo, z końcem roku 2015, ratownicy beskidzcy wprowadzili nową aplikację POMOC W GÓRACH.

Aplikacja działa w systemach Android oraz iOS . POMOC W GÓRACH – link: http://www.pomocwgorach.tt.com.pl/

SŁOWACJA

Ratownicy słowaccy polecają aplikację Horská záchranná služba  , umożliwiającą dzwonienie pod numer alarmowy 18300 słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (Horská záchranná služba):

Aplikacja Zachrannej Sluzby

Aplikacja działa w systemach Android oraz iOS

AUSTRIA – TYROL

Wybierającym się na urlopy w Tyrolu, tamtejszy oddział Pogotowia Górskiego proponuje zainstalowanie aplikacji NOTFALL. Aplikacja działa w systemie Android i iOS. Ze względu na dużą ilość odwiedzających ten region turystów z Polski, jest to aplikacja szczególnie godna polecenia.

SZWAJCARIA

Dla planujących urlopy w Alpach szwajcarskich przeznaczona jest aplikacja UEPAA działająca w systemach Android i iOS:

Wspaniałych górskich urlopów (bez konieczności używania zainstalowanych aplikacji ratunkowych) życzy

Anna Kokesch „Antenka”