REGRES ILOŚCI WYPADKÓW ALPEJSKICH

REGRES ILOŚCI WYPADKÓW ALPEJSKICH
źródło: Bild von Simon Steinberger auf Pixabay

REGRES ILOŚCI WYPADKÓW ALPEJSKICH

REGRES ILOŚCI WYPADKÓW ALPEJSKICH

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 kwietnia b.r., Prof. Dr Karl Gabl – Prezes Austriackiego Kuratorium Bezpieczeństwa Alpejskiego, Hermann Spiegl – Szef Tyrolskiej Grupy Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Major Viktor Horvath – Szef Policji Alpejskiej w Tyrolu, przedstawili raport dotyczący wypadków alpejskich w sezonie zimowym 2018/2019.

Raport został opracowany na podstawie danych zanotowanych w czasie 11 listopada 2018 do 24 marca 2019.

Policja alpejska zarejestrowała 4021 wypadków, które wydarzyły się w górach Austrii minionej zimy. To o osiem procent mniej niż w poprzednim roku. W sezonie zimowym 2017/18 w wypadkach alpejskich zginęły 102 osoby, ostatniej zimy już „tylko” 93.

Zdaniem prezesa Kuratorium Bezpieczeństwa Alpejskiego „Śnieżne zimy, takie jak w roku obecnym, są zwykle zimami bezpiecznymi”.  „Gdy jest dużo śniegu, wszystkie niestabilne stoki rozładowywują się same, a jeden metr świeżego śniegu odpowiada wadze jednego narciarza”.  

Po obfitych opadach śniegu trzeba jednak odczekać kilka dni przed powrotem na stok.

Ilość śmiertelnych wypadków w Tyrolu zmniejszyła się o 1/3

W czasie zimy 2017/18 w górach Tyrolu śmierć poniosły 42 osoby. W sezonie 2018/19, oraz czasie od 11 listopada do 24 marca, życie straciło 28 osób, czyli o 1/3 mniej.

Siedem (z 28) osób poniosło śmierć na zabezpieczonych trasach. W sumie jednak nastąpił znaczny spadek liczby zgonów na trasach narciarskich. Zawdzięcza się to idealnie przygotowanym nartostradom, a duża ilość śniegu sprawiła, że upadki na poboczach tras były mniej niebezpieczne.

19 osób zginęło w lawinach. Inaczej niż dotychczas, w minionym sezonie najwięcej osób zginęło w Vorarlbergu, a nie w Tyrolu.

Wszystkie te wypadki oznaczają również wysoki stopień aktywności ratowników górskich i ilość przeprowadzanych przez nich akcji ratunkowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że obowiązują jasne wytyczne i ograniczenia dotyczące tego kiedy, i w jaki sposób akcja ratunkowa może zostać przeprowadzona, a kiedy nie.

Jak podkreślił szef Tyrolskiej Grupy Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego , Hermann Spiegl:

bezpieczeństwo ratowników jest priorytetem. Akcja ratunkowa? Oczywiście tak! Ale nie za wszelką cenę.


źródło informacji: https://tirol.orf.at/news

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR