ROK 1974 – HELIKOPTER GRUPY SUDECKIEJ GOPR

ROK 1974 - HELIKOPTER GRUPY SUDECKIEJ GOPR
© RATOWNICTWO GÓRSKIE-ARCHIWUM

ROK 1974 – HELIKOPTER GRUPY SUDECKIEJ GOPR

ROK 1974 – HELIKOPTER GRUPY SUDECKIEJ GOPR

Publikowana tu ilustracja jest graficzną próbą rekonstrukcji sylwetki pierwszego helikoptera w służbie Grupy Sudeckiej GOPR.  Oryginał nie został prawdopodobnie nigdy sfotografowany.


Z ratownictwem z powietrza ratownicy Grupy Sudeckiej zetknęli się po raz pierwszy na kursach II stopnia w Tatrach. Pilotowany przez Tadeusza Augustyniaka śmigłowiec SM 1 wykonał lądowanie na Hali Gąsienicowej. Wykonano w czasie tego ćwiczenia przyjmowanie – pełne zresztą koszmarnych błędów – śmigłowca. Na początku lat 70 nawiązano współpracę z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, z bardzo nam przychylnym jej ówczesnym kierownikiem Janem Malinowskim.
Pan Jan, pilot 8-ej eskadry myśliwskiej w Anglii, był założycielem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego we Wrocławiu.

Do działań w górach został wydelegowany major pilot Krzysztof Kaczanowski – pilot Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, wicemistrz Świata w lotach helikopterowych, trzykrotny mistrz Polski. Jako pierwszy, wspólnie z Marianem Sajnogiem i Wiesławem Marcinkowskim wyznaczył lądowiska w Karkonoszach. Po raz pierwszy w Karkonoszach, śmigłowiec został użyty do obstawy IV międzynarodowych zawodów w ratownictwie górskim pod Łabskim Szczytem. Po raz pierwszy w akcji ratunkowej; pod Śnieżką, w roku 1975 ( wypadek ratowników czeskich ).

W roku 1974, z Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku zakupiono śmigłowiec MI 2 dla potrzeb ratownictwa w Sudetach.

Jednak na skutek niezrozumiałych dzisiaj zabiegów politycznych, śmigłowiec został Grupie odebrany i, co jeszcze bardziej niezrozumiałe, przeniesiony do Koszalina, gdzie po pewnym czasie został przemalowany.

Ostanie lata zaowocowały współpracą szefa szkolenia Jacka Kieżunia z wojskiem. Wynikiem tej współpracy było wyszkolenie ratowników Grupy Karkonoskiej, oraz kilka spektakularnych akcji ratunkowych w górach.

 
 
 
 
 
Avatar photo
O Marian Sajnog 291 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR