ROK 2017 ROKIEM GEN. MARIUSZA ZARUSKIEGO

ROK 2017 ROKIEM GEN. MARIUSZA ZARUSKIEGO

Polski Związek Żeglarski,  w 150-lecie urodzin Mariusza Zaruskiego, ogłosił rok 2017 rokiem generała. Inicjatywie Żeglarzy należy nie tylko przyklasnąć, ale też bardzo mocno ją wspierać. Bo Postać to w historii Polski niezwykła.

Urodził się 31 stycznia 1867 roku w Dumanowie na Podolu. Zginął w Chersoniu, w 1941 roku, w więzieniu NKWD.  Życiorys generała i Jego dokonania są powszechnie znane. Jak nikt inny, umiał połączyć  ze sobą tak dwa odległe od siebie środowiska – góry i morze, a właściwie to morze i góry, bo zaczął od morza. Być może w góry trafił przypadkowo, do wyjazdu w Tatry zobligowała Go choroba  żony. Osiadłszy w Zakopanem miał już za sobą bogate przeżycia morskie; absolwent Szkoły Szturmanów-nawigatorów, podróże morskie po Dalekim  Wschodzie, dowodzenie szkunerem „Nadzieja”.

Nic więc dziwnego, że tworząc TOPR, a przy okazji dając początek ratownictwu górskiemu w Polsce, do technik ratowniczych górskich wprowadził wiele elementów stosowanych w  żeglarstwie.

Tak naprawdę, góry i TOPR były tylko epizodem w życiorysie generała, ale jakże znacznym dla ratownictwa! Potem, już do końca, związany był tylko z morzem.

O generale Zaruskim usłyszałem po raz pierwszy na kursie żeglarskim Ligi Morskiej w Giżycku. Szkolący nas instruktorzy przeszli szkołę Zaruskiego, o czym na każdych zajęciach bosmańskich nas informowali: „Zaruski to by wam dał !”
Nie miałem więc sympatycznych skojarzeń o generale, piorąc foka od DZ-ty, bo powiedziałem na żagiel: szmata.  „A szmata musi być czysta. Ot! Co!”– powiedział zaciągając instruktor. Po wielu latach wróciłem do Zaruskiego na kursie pierwszego stopnia  GOPR-u, gdzie kolejny instruktor, tym razem góral, zamęczał nas życiorysem generała.

Generał  jest  zawsze z nami. Jego portret wisi w wielu stacjach GOPR-u, jest we wszystkich naszych wydawnictwach. O nim musi wiedzieć każdy ratownik górski, nie tylko  tatrzański. Szczerze gratulowaliśmy Władzom  Gdańska  za znalezienie  i wyremontowanie jachtu – „Generał Zaruski”. A ogłoszenie tego roku za rok generała uważamy za pomysł, który należy wspierać i w jego realizacji czynnie uczestniczyć. Bo życiorys tego niezwykłego człowieka był nie tylko „morzem pisany”.


KONFERENCJA „GENERAŁ ZARUSKI – ŻYCIORYS MORZEM PISANY”

W sobotę, 8 kwietnia, w 76. rocznicę śmierci generała, w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku – w sali audytoryjnej w Spichlerzach na Ołowiance, odbędzie się konferencja „Generał Zaruski – życiorys morzem pisany”.

Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Zgłaszać się można telefonicznie (506 859 345) lub e-mailowo (jedrzej.szerle@zeglarski.info). Ponieważ, jak wynika z treści załączonego plakatu, zgłoszenia przyjmowano do 28 lutego – uprzejmie prosimy o skorzystanie z podanego kontaktu dla upewnienia się czy Muzeum dysponuje jeszcze wolnymi miejscami.

Organizatorem konferencji jest Pomorski Związek Żeglarski, a współorganizatorem Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

http://www.nmm.pl/spichlerze-na-olowiance/wydarzenia/konferencja-general-zaruski-zyciorys-morzem-pisany

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/rok-zaruskiego/

 
 
Avatar photo
O Marian Sajnog 293 artykuły
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR