ROZMOWA Z PREZESEM GOPR – NOWOŚCI

ROZMOWA Z PREZESEM GOPR – CIĄG DALSZY
© RATOWNICTWO GÓRSKIE - ARCHIWUM

ROZMOWA Z PREZESEM GOPR – NOWOŚCI

Ostatni raz rozmawialiśmy w połowie grudnia, a gdy zimą proponowałem, że może warto znowu porozmawiać odmówiłeś twierdząc, że z kolejną rozmową lepiej poczekać na konkrety. Czy coś zmieniło w tej kwestii, że dzisiaj znowu się spotykamy?

Mówiąc szczerze odmawiałem mając świadomość, że jako Zarząd Główny GOPR – poza codziennym zarządzeniem działalnością organizacyjną naszego Pogotowia – aktywnie pracujemy nad dwoma bardzo konkretnymi rzeczami. Dzisiaj mogę już oficjalnie ogłosić, że do szczęśliwego finału udało się doprowadzić jedną z nich, a mianowicie GOPR pozyskał kolejnego Partnera Centralnego. Nie można jednak napisać, że jest to całkowicie nowy Partner, gdyż do grona wspierających nas przyjaciół dołączyła spółka TAURON Polska Energia S.A., czyli podmiot, z którym już dawniej współpracowaliśmy.

W dobie zawirowań gospodarczych spowodowanych pandemią koronawirusa i obecnym konfliktem na Ukrainie to rzeczywiście duże osiągnięcie. Jak doszło do zawarcia umowy?

Oczywiście o szczegółach nie mogę mówić, ale cały proces trwał około pół roku, a ze strony GOPR poza mną zaangażowani w niego byli Naczelnik GOPR Jerzy Siodłak i Członek Zarządu Głównego GOPR Tomasz Motyl, którym chciałbym w tym miejscu jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować za zaangażowanie.

Warto zresztą wskazać, że Tomasz Motyl jest w gronie Zarządu Głównego GOPR odpowiedzialny za relacje nie tylko z TAURONEM, ale także z PZU oraz Plusem. Takie indywidualne podejście do naszych Partnerów prowadzi do tego, że jako GOPR jesteśmy postrzegani jako Partner wiarygodny i skuteczny w działaniach.

A relacje z Orlenem?

Za relacje z Orlenem odpowiedzialny jest Marcin Szczurek.

Czyli można powiedzieć, że w gronie Zarządu Głównego każdy odpowiedzialny jest za inną działkę?

W zasadzie tak. Staram się tak kierować pracami Zarządu Głównego, aby każdy z jego Członków miał przypisane konkretne zadania i czuł się odpowiedzialny za ich realizację. Przy czym warto podkreślić, że w ślad za tymi zadaniami idzie również odpowiedzialność, a w znacznej mierze także decyzyjność. Oczywiście staram się w taki sposób przydzielać te zadania, aby w możliwie najlepszej mierze odpowiadały one kompetencjom i doświadczeniu poszczególnych Członków Zarządu.

I tak, przykładowo, za większość kwestii prawnych odpowiada Marcin Deja, za ogół tematów IT Łukasz Felcenoloben, itd. Moim zdaniem taki sposób działania sprawdza się całkiem dobrze. Z jednej strony widać to po efektach naszej – co warte podkreślenia – społecznej pracy, a z drugiej Zarząd Główny przestał być w naszym Stowarzyszeniu postrzegany jako „ciało polityczne”.

Staram się, abyśmy działali jak sprawny zarząd dużej ogólnopolskiej organizacji o wielomilionowym budżecie, bo w istocie taką organizacją jesteśmy.

A jak wygląda współpraca Zarządu Głównego z Naczelnikiem GOPR i Naczelnikami Grup Regionalnych?

Z Naczelnikiem GOPR spotykamy się regularnie w środy co dwa tygodnie. Oczywiście w formule on-line, tak częste spotykanie się na żywo było marnotrawstwem nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim czasu i energii. Natomiast z Naczelnikami Grup Regionalnych jestem w bieżącym kontakcie w zależności od potrzeb, ale co warte podkreślenia dotychczas żaden z Naczelników nigdy nie odmówił mi w konkretnej sprawie pomocy, za co jestem im bardzo wdzięczny. To samo tyczy się oczywiście Naczelnika GOPR.

Wracając do początku rozmowy. Wspomniałeś o dwóch konkretnych rzeczach, nad którymi pracujecie. Czy możesz coś powiedzieć o tej drugiej?

Mówiąc szczerze wolałbym o niej szerzej opowiedzieć, gdy będziemy mieli na stole podpisane dokumenty. Na teraz mogę jedynie powiedzieć, że jeśli temat zostanie doprowadzony do pomyślnego finału, to wydaje mi się, że będzie to wydarzenie bez precedensu w całej historii GOPR.

Co prawda jeszcze kilka miesięcy temu sądziłem, że nie przebijemy wywalczenia dodatkowych niemal 10 milionów złotych na sprzęt, to jednak dzisiaj jest realna szansa że przebijemy to osiągnięcie być może nawet kilkakrotnie.

Co prawda konflikt na Ukrainie jest tu okolicznością, która znacznie utrudniła nasze prace, ale myślę, że finalnie doprowadzimy temat do szczęśliwego zakończenia.

Trzymam zatem kciuki. Ostatnie pytanie dotyczy naszego Jubileuszu. Czy są już znane daty głównych wydarzeń?

Tak. Jubileuszowy Nadzwyczajny Zjazd Delegatów odbędzie się 4 czerwca 2022 roku w Gliwicach, a główne uroczystości planowane są na weekend 17-18 września 2022 roku i odbędą się w Bielsku-Białej i Szczyrku. Można wpisać już te daty do swojego kalendarza.

W takim razie do zobaczenia i trzymam kciuki za realizację zamierzeń.

Dziękuję bardzo i życzę dużo zdrowia.


Rozmowę z Pawłem Koniecznym – Prezesem Zarządu Głównego GOPR prowadził Marian Sajnog

Avatar photo
O Marian Sajnog 289 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR