SKITURY – EKSPERCI OSTRZEGAJĄ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI
SKITURY – EKSPERCI OSTRZEGAJĄ PRZED NIEBEZPIECZEŃSTWAMI
Niezwykle śnieżna zima przyciąga w tym roku szczególnie wielu turystów, a zwłaszcza licznych skiturowców. To właśnie skiturowcy, przeceniający własne możliwości i nierozpoznający ryzyka powodują, że ratownicy górscy coraz częściej wyruszają do akcji.
Dziś, po trwającej trzy dni akcji poszukiwawczej prowadzonej przez austriackich ratowników i psy lawinowe, odnaleziono pogrzebanego pod śnieżną deską, niemieckiego skiturowca.
Ze względu na panujące warunki pogodowe oraz 3 stopień zagrożenia lawinowego w rejonie Madloch (Vorarlberg), akcja była trudna i niebezpieczna dla ratujących. Ratownicy byli wspomagani przez helikopter oraz dron wyposażony w kamerę termowizyjną.
Jest to tylko jeden z wielu wypadków, jakie miały miejsce w tym młodym jeszcze roku, w austriackich Alpach. Jak powiedział szef jednej z Grup Austriackiego Górskiego Pogotowia:
„Bardzo często jesteśmy konfrontowani nie tylko z wypadkami w lawinach, ale z przecenianiem własnych sił, ze zmęczeniem, ze stanami skrajnego wyczerpania. Duży problem stanowi nieznajomość terenu, a co za tym idzie – beznadziejne błądzenie i utkwienie w miejscu z którego nie ma wyjścia.
Przypiąć narty i w drogę! Tak właśnie NIE NALEŻY rozpoczynać pierwszego skituru. Największym błędem popełnianym przez początkujących jest zła ocena zarówno własnych umiejętności jak i niebezpieczeństw w terenie. Liczba tych, którzy owe braki traktują niefrasobliwie, jest bardzo duża i niestety stale rośnie.
Sama umiejętność jazdy na nartach – to nie wszystko. Pierwszym krokiem początkującego skiturowca powinno być skorzystanie z doświadczeń i pomocy profesjonalnych przewodników górskich i narciarskich.”
Należy również pamiętać o podstawowym wyposażeniu, które każdy planujący skiturową, nawet tylko jednodniową wycieczkę, powinien (musi) mieć:
- plecak ABS
- sondę lawinową
- łopatę lawinową
- detektor
- worek biwakowy
- telefon komórkowy z zainstalowanymi aplikacjami ratunkowymi oraz rezerwowym i naładowanym akku
- czołówkę,
- apteczkę pierwszej pomocy
- kask
- gogle oraz okulary słoneczne
- foki, harszle, zestaw naprawczy
- krem przeciwsłoneczny
- napoje i zapas prowiantu
- zapasowe rękawice i zapasowa ocieplająca odzież
Dużo? Może i dużo, ale niezbędne!