SKITURY – NIE LEKCEWAŻ ZAGROŻEŃ !
Kiedy podczas wspinaczki zaczynają marznąć palce, a szczyty gór pokryte są „siwizną”, czuje się już niemal jego zapach…śnieg!
Na Facebooku pojawiają się radosne meldunki o opadach śniegu poniżej 1000 metrów, a kamery internetowe zamontowane przy stokach narciarskich notują wzmożoną frekwencję odwiedzin. Wieczorami, grupy przyjaciół planują wycieczkowe trasy na nadchodzący zimowy okres. Powiększające się z każdym rokiem grono miłośników ski turów cieszy się na zimę.
Przy całym tym radosnym oczekiwaniu należy jednak pamiętać, że skitury nie są absolutnie bezpiecznym rodzajem sportu. Szczególnie na początku sezonu należy zwrócić uwagę na kilka spraw, z których najważniejsze zostały tu wymienione.
Statystyki ubiegłych lat dowodzą, że właśnie w tym czasie, na początku sezonu, liczba ofiar wśród skiturowców każdego roku wzrasta.
Przyczyny mogą być najrozmaitsze, ale niektóre fakty powtarzają się zawsze:
- Holistycznie zbyt mała ilość śniegu
- Zasypane nawianym śniegiem muldy i szczeliny (a pozostały teren jeszcze bezśnieżny)
- Śnieg niedostatecznie związany i osadzony
- Brak wyposażenia w sprzęt bezpieczeństwa
Tak więc, dla własnego bezpieczeństwa, pierwsze skitury należy bardzo detalicznie zaplanować, zwłaszcza pod względem sprzętu, pogody i sytuacji lawinowej oraz w wyborze tras podejścia i zjazdu. Powszechnie wiadomo, że w razie wypadku, telefony komórkowe przyśpieszają i ułatwiają przebieg akcji ratunkowej, ale pod warunkiem:
- że jest połączenie z siecią,
- że są znane numery alarmowe,
- że są zainstalowane aplikacje ratunkowe,
- że jest się w stanie podać dokładne miejsce wypadku (GPS/mapa…).
W ramach przygotowań, niezbędne jest sprawdzenie zarówno sprzętu narciarskiego (ślizgi/ kanty/ wiązania / kije / foki/ …) jak i worka biwakowego oraz środków i materiałów pierwszej pomocy (czy plaster wogóle się jeszcze przylepia?).
Skontrolowane wyposażenie lawinowe i detektor lawinowy (funkcjonowanie /obsługa /wymiana baterii), sprawdzone łopaty i sondy oraz przygotowany plan „w przypadku przypadku” (co zrobić, jeśli ….) – to STANDARD dla wszystkich odpowiedzialnych skiturowców!
źródło: artykuł opracowany przez Klausa Wagenbichlera, przewodnika narciarskiego i górskiego oraz referenta d.s. lawin w Austriackim Górskim Pogotowiu Ratunkowym.
Link: http://www.bergrettung.at