SKITURY W ALPACH: CO WOLNO GDZIE?

SKITURY W ALPACH: CO WOLNO GDZIE?
źródło: Bild von Simon Steinberger auf Pixabay

SKITURY W ALPACH: CO WOLNO GDZIE?

Turystyka narciarska istnieje od wielu lat, ale obecnie przeżywa renesans jako „ski touring”. Miejscowości w regionach górskich, towarzystwa turystyczne, schroniska, hotele, itp.itd., – wszyscy zapraszają na „ski touring”, nęcąc zainteresowanych pięknymi fotografiami zamieszczanymi na stronach internetowych.

Ski touring stał się modny!

Przed planowaniem skiturowej wycieczki w Alpach, dobrze jest jednak wiedzieć gdzie wolno nam się poruszać, ponieważ – zależnie od tego w jakim kraju się znajdujemy – w temacie „ski touring” występują różnice w sytuacji prawnej.

Bawaria

Od 2014 roku, i po kilku orzeczeniach sądowych, sytuacja prawna dla uprawiających wycieczki skiturowe na bawarskich stokach została ustalona: stoki narciarskie są częścią natury (nie są obiektami sportowymi)  i mogą być wykorzystane przez narciarzy do podejść i zjazdów. Zamykanie tras narciarskich dla skiturowców, tak jak miało to miejsce w latach poprzednich, jest naruszeniem prawa. Wymagane jest jednak przestrzeganie przez skiturowców reguł FIS. Możliwym, lub wręcz koniecznym jest zamknięcie trasy w przypadku „konkretnego zagrożenia” i innych ważnych powodów.

Konkretne zagrożenia to: oblodzenia, lawiny lub przygotowanie stoku – zwłaszcza podczas pracy ratraków na linie.

Austria

W Austrii, skiturowcy nie mają nieograniczonego prawa do podchodzenia na stokach narciarskich.  Dlatego też, przed rozpoczęciem wycieczki, należy zasięgnąć dokładnej informacji w tej miejscowości, w której spędza się urlop. Generalnie obowiązuje w Austrii 10 zaleceń dla skiturowców, które zostały opracowane przez Alpenverein i które podaliśmy na naszym blogu w ubiegłym roku, we wpisie p.t. 10 przykazań dla skiturowców.

Szwajcaria

Wycieczki skiturowe w Szwajcarii są generalnie dozwolone, pod warunkiem przestrzegania reguł FIS oraz Dziewięciu zasad dla skiturowców na stokach narciarskich.  Zasady te zostały opracowane i ustalone przez Związek Kolei Linowych Szwajcarii i  Szwajcarski Klub Alpejski (Schweizer Alpen-Club SAC). Wszystkie trasy narciarskie są po zakończeniu dnia zamykane i rozpoczynają się na nich prace przygotowujące nartostrady na dzień następny. Ostatnio jednak, coraz więcej ośrodków narciarskich oferuje wycieczki organizowane wieczorem.

Włochy | Południowy Tyrol

Ustawa Nr. 363 z dnia 24 grudnia 2003r. zakazuje wycieczek skiturowych na stokach narciarskich. Przestrzeganie zakazu jest ściśle kontrolowane przez policję.  Wyjątkiem są te ośrodki narciarskie, które w oparciu o specjalne przepisy na wycieczki skiturowe zezwalają.

Dla lepszej orientacji, Alpenverein Południowy Tyrol publikuje na swej stronie internetowej http://www.alpenverein.it/de/skitourenfreunde/skitouren-auf-pisten-140.html listę ośrodków narciarskich i niezbędne informacje odnośnie wycieczek skiturowych w danym regionie.

My zaś, zebraliśmy wspomniane wyżej reguły i zasady, i udostępniamy je naszym Czytelnikom:

  1. Dekalog-FIS
  2. Austria-10-Zalecen-dla-Skiturowcow
  3. Szwajcaria-9-Zasad-dla-Skiturowcow
  4. Poludniowy-Tyrol-10-Zalecen-dla-Skiturowcow
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 259 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR