SNOWSAFE I INNE APLIKACJE LAWINOWE
Minęły święta, zbliża się Sylwester. Powitanie Nowego Roku w górach? Nie ma przecież nic piękniejszego! Jedziemy!
Piękno gór fascynuje zawsze, ale kiedy zimą patrzymy na ośnieżone szczyty, częściej niż zazwyczaj zapominamy o grożących niebezpieczeństwach. Jak podają statystyki, 95 procent wypadków w lawinach wywołują sami narciarze, niezależnie od wysokości na której się znajdują. Warunki w górach zmieniają się ustawicznie i muszą być bacznie obserwowane. Przed każdą wycieczką należy zasięgnąć dokładnych informacji, które niejednokrotnie są ważne dla życia.
Największe niebezpieczeństwo stanowi niestabilna pokrywa śnieżna po obfitych opadach śniegu.
Groźnym również jest silny wiatr, który nawet przy niewielkiej ilości śniegu nawiewa go w muldy i rynny. Zgromadzony w ten sposób śnieg łatwo zamienia się w lawinę.
Ze statystycznego punktu widzenia, osoba porwana przez lawinę ma 90% szansy na przeżycie, jeśli zostanie znaleziona w ciągu pierwszych 15 minut. Po upływie 45 minut prawdopodobieństwo przeżycia spada do 25%. Odkopanie osoby zasypanej pod górną 50-centymetrową wartstwą śniegu trwa około 10 minut.
Tempo schodzącej lawiny, to od 50 do 100 km/godz. Masy śniegu mają ogromną siłę i u niemal wszystkich porwanych lawiną powodują najcięższe obrażenia. Osoby, którym uda się przeżyć, zdane są na pomoc przyjaciół i szybką pomoc ratowników oraz psów lawinowych.
Niezbędne wyposażenie dla górskich turystów, wspinaczy i skiturowców, to:
- sonda lawinowa
- szufelka
- detektor
- plecak AvaLung, umożliwiający zasypanemu w lawinie, przez czas około 50 minut, czerpanie czystego tlenu ze śniegu wokół ciała i równoczesne odprowadzenie toksycznego dwutlenku węgla jak najdalej od twarzy. Plecak posiada zasuwaną przednią kieszeń, możliwość mocowania nart lub deski snowboadrowej oraz miejsce na łopatę i sondę lawinową. System ABS.
Z całą pewnością wszyscy mają już w swych telefonach komórkowych zainstalowaną aplikację RATUNEK działającą w obszarze gór Polski, ale planującym zimowe urlopy w Alpach bardzo poleca się zainstalowanie następujących aplikacji, działających w systemach Android i iOS:
1. SnowSafe – region Alp Austriackich i Bawarskich. Podaje aktualne komunikaty i ostrzeżenia lawinowe. Więcej informacji i download: dla Anroid: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.roomfour0four.android.avalanche&hl=de_AT&gl=US Dla iOS: https://apps.apple.com/at/app/snowsafe-lawinen-app/id585169516#?platform=iphone |
|
2. Lawine Tirol - działa podobnie jak SnowSafe, ale obejmuje wyłącznie obszar Tyrolu. Ma wiele funkcji, wskazuje najbardziej niebezpieczne miejsca, informuje o sytuacji przed i po południu, wyświetla temperaturę i siłę wiatru. Więcej informacji i download: https://lawine-app.com/#download | |
3. White Risk – Aplikacja podaje aktualne informacje lawinowe na terenie całej Szwajcarii, informuje o zagrożeniach lawinowych, o stanie śniegu. Posiada narzędzie pomocne w planowaniu skiturów. Więcej informacji i download: https://www.whiterisk.ch/de |
Inne, również bardzo godne polecenia aplikacje, omawiamy w artykule: https://ratownictwogorskie.eu/aplikacje-ratunkowe-w-gorach/
Należy również pamiętać o tym, że jeśli panujące w górach warunki nie są sprzyjające – zawsze można podjąć decyzję o odwrocie!
Aktualizacja: 8 lutego 2022