STOP PLASTIKOWYM ŚMIECIOM NA MOUNT EVEREST!

Bild von danieltitovan auf Pixabay

STOP PLASTIKOWYM ŚMIECIOM NA MOUNT EVEREST!

Na masywie Mount Everest ma zostać powstrzymana plastikowa „powódź”. Władze Nepalu ogłosiły dziś nowe rozporządzenie, zgodnie z którym większość plastikowych opakowań, a zwłaszcza plastikowych butelek, nie może być dłużej używana w regionie wokół najwyższej góry świata.

Zakaz, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał w gminie Khumbu Pasang Lhamu i dotyczy plastiku o grubości mniejszej niż 30 mikronów. Jak wysokie będą kary w przypadku naruszenia tego zakazu – jeszcze nie podano.

Walka z plastikowymi śmieciami w okolicy Mount Everest rozpoczęła się już kilka lat temu. W roku 2013, dla każdego zespołu wspinaczy, wprowadzono opłatę w wysokości 4000 $ (około 3600 euro). Suma ta jest zwracana tylko tym zespołom, które przy zejściu z góry przynoszą po osiem kilogramów odpadów na osobę. Około połowa zespołów spełniła ten wymóg.

W ciągu bieżącego roku 2019 zebrano do tej pory ponad dziesięć ton śmieci.

Liczba wspinaczy na Mount Everest osiągnęła w tym roku rekordowy poziom: 885 osób. 644 pokonało trasę południową z Nepalu, a 241 trasę północną po stronie Tybetu. Jedenastu wspinaczy zostało w tym roku na Mount Everest na zawsze.

Każdego roku przybywa tu około 50 000 turystów.

Zezwolenie na wspinaczkę na liczący 8 848 metrów wysokości Mount Everest kosztuje obecnie 11 000 dolarów amerykańskich (około 9 900 euro). W zeszłym tygodniu komisja rządowa zasugerowała podniesienie tej ceny do 35 000 dolarów (około 32 000 euro).

Ponadto, wspinacze powinni mieć w swym dorobku wejście na szczyt o wysokości 6.500 m i móc przedłożyć dowód na tę okoliczność.

 

źródło informacji: https://orf.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR