STOP PLASTIKOWYM ŚMIECIOM NA MOUNT EVEREST!
Na masywie Mount Everest ma zostać powstrzymana plastikowa „powódź”. Władze Nepalu ogłosiły dziś nowe rozporządzenie, zgodnie z którym większość plastikowych opakowań, a zwłaszcza plastikowych butelek, nie może być dłużej używana w regionie wokół najwyższej góry świata.
Zakaz, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał w gminie Khumbu Pasang Lhamu i dotyczy plastiku o grubości mniejszej niż 30 mikronów. Jak wysokie będą kary w przypadku naruszenia tego zakazu – jeszcze nie podano.
Walka z plastikowymi śmieciami w okolicy Mount Everest rozpoczęła się już kilka lat temu. W roku 2013, dla każdego zespołu wspinaczy, wprowadzono opłatę w wysokości 4000 $ (około 3600 euro). Suma ta jest zwracana tylko tym zespołom, które przy zejściu z góry przynoszą po osiem kilogramów odpadów na osobę. Około połowa zespołów spełniła ten wymóg.
W ciągu bieżącego roku 2019 zebrano do tej pory ponad dziesięć ton śmieci.
Liczba wspinaczy na Mount Everest osiągnęła w tym roku rekordowy poziom: 885 osób. 644 pokonało trasę południową z Nepalu, a 241 trasę północną po stronie Tybetu. Jedenastu wspinaczy zostało w tym roku na Mount Everest na zawsze.
Każdego roku przybywa tu około 50 000 turystów.
Zezwolenie na wspinaczkę na liczący 8 848 metrów wysokości Mount Everest kosztuje obecnie 11 000 dolarów amerykańskich (około 9 900 euro). W zeszłym tygodniu komisja rządowa zasugerowała podniesienie tej ceny do 35 000 dolarów (około 32 000 euro).
Ponadto, wspinacze powinni mieć w swym dorobku wejście na szczyt o wysokości 6.500 m i móc przedłożyć dowód na tę okoliczność.
źródło informacji: https://orf.at