W TROSCE O NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W scenerii prawdziwej bieszczadzkiej zimy, w Lutowiskach, przy udziale Grupy Bieszczadzkiej GOPR odbyła się konferencja poświęcona programowi przybliżenia gór, w tym przypadku Bieszczad, niepełnosprawnym. Konferencja pod auspicjami; Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak – Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, Marka Kuchcińskiego – Posła na sejm RP, Władysława Ortyla – Marszałka Województwa Podkarpackiego, Witolda Tomaki – Prezesa Zarządu Głównego GOPR.
W zestawie prelegentów znaleźli się przedstawiciele wszystkich instytucji mających związek z górami; Parków Narodowych, PTTK, GOPR-u, Fundacji pracujących na rzecz niepełnosprawnych. Konstrukcja konferencji dawała prelegentom tylko kwadrans na prezentację tematu, a szkoda, bo po wysłuchaniu każdego precyzyjnie przygotowanego wystąpienia czuło się pewien niedosyt.
Z konferencyjnego materiału wynika że zrobiono bardzo dużo, ale jeszcze więcej jest do zrobienia. Szacunek budzą sumy jakie ministerstwo chce przeznaczyć na ten cel, szacunek budzą też plany adaptacji obiektów dla potrzeb niepełnosprawnych; przygotowanie szlaków turystycznych, schronisk górskich, itp. Na pewno w niezwykle przychylnej atmosferze konferencji dominował temat asystentów turystycznych dla niepełnosprawnych. To oczywiście rzecz rozwojowa, już istniejąca, ale wymagająca dopracowań prawnych, programowych i edukacyjnych.
Nie zabrakło również akcentów goprowskich. Naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR przedstawił ciekawy program szkoleniowy pod hasłem: „Dotknij Górski Świat”.
Najważniejsze jest to, co na każdym kroku w wystąpieniach powtarzano, a mianowicie: BUDOWANIE ŚWIADOMOŚCI OBU STRON – NIEPEŁNOSPRAWNYCH I SPRAWNYCH – bo wszyscy są normalni tylko inaczej przez los ukształtowani.
Cieszy i zdumiewa fakt, z jaką atencją uczestnicy konferencji mówili i podkreślali zasługi Naczelnika Grupy i Prezesa GOPR nie tylko w organizacji konferencji, ale w ciągłych pracach na rzecz profilaktyki i bezpieczeństwa nie tylko turystów.
Był też akcent karkonoski; Stanisław Schubert – prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, pokazał filmik z otwarcia „ autostrady” dla turystów na wózkach, z Kopy do Domu Śląskiego. Staszek, z którym wieki temu byłem na kursie przewodnickim stracił wzrok w czasie wypadku samochodowego.
Kolejny dzień konferencji był praktyczny; przy fantastycznej pogodzie, niewidomi wraz z asystentami weszli na Małą Rawkę skąd zjechali na nartach, udowadniając, że góry są dla wszystkich – to tylko sprawa świadomości własnych zapotrzebowań, znajomości gór i pomocy ludzi nie tylko dobrej woli.