WARSZTATY LAWINOWE IM. ANDRZEJA „SOKOŁA” SOKOŁOWSKIEGO

WARSZTATY LAWINOWE IM. ANDRZEJA "SOKOŁA" SOKOŁOWSKIEGO

WARSZTATY LAWINOWE IM. ANDRZEJA „SOKOŁA” SOKOŁOWSKIEGO

Zimowa wędrówka w Karkonoszach to wspaniałe przeżycie – wyjątkowe i niezapomniane krajobrazy, dotknięcie zimowej tundry, spotkanie z Duchem Gór wśród oszronionych świerków przyjmujących formy tajemniczych postaci, siarczysty mróz, przenikliwy wiatr, mgła, zamieć śnieżna. Zima w Karkonoszach to przede wszystkim wyzwanie – fizyczne, termiczne oraz mentalne – wymagające od turystów przygotowania, odpowiedzialności oraz rozsądku.

Czy można się przygotować do trudnych warunków w górach? Oczywiście! Czy turyści mają świadomość jakie zagrożenia towarzyszą zimą na szlaku??? Nie wszyscy – o czym świadczą doniesienia o rosnącej liczbie akcji ratunkowych Grupy Karkonoskiej GOPR w warunkach zimowych.

Chcemy to zmienić – od 18 stycznia zapraszamy na cykl spotkań edukacyjnych pn. Bezpiecznie w Karkonoszach w karkonoskich schroniskach, a 27 stycznia 2024 na Warsztaty Lawinowe im. Andrzeja „Sokoła” Sokołowskiego, które odbędą się w rejonie schronisk Strzecha Akademicka i Samotnia.

Śp. Andrzej „Sokół” Sokołowski – ratownik i instruktor Grupy Karkonoskiej GOPR, był pomysłodawcą edukacyjnych spotkań dla turystów.

 

W tym roku, kolejny już raz Grupa Karkonoska GOPR, Fundacja GOPR, wspólnie z Karkonoskim Parkiem Narodowym oraz firmami Skalnik i Hammer zapraszają na warsztaty lawinowe im. Andrzeja „Sokoła” Sokołowskiego.

Warsztaty odbywają się jako jedno z kluczowych wydarzeń w ramach akcji edukacyjnej pn. Bezpiecznie w Karkonoszach. Już od 18 stycznia będziemy spotykać się z turystami w karkonoskich schroniskach na warsztatach edukacyjnych poświęconych przygotowaniu do wędrówki w trudnych warunkach zimowych.

Kulminacyjnym wydarzeniem będą warsztaty lawinowe, na których spotkamy się 27 stycznia przy schronisku Strzecha Akademicka i Samotnia od godziny 9.00.

Program warsztatów przewiduje dwie edycje zajęć: od 9:00 do 12:30 oraz od 12:00 do 15.30, na których będzie realizowany taki sam program.

W programie zaplanowano między innymi:

  1. Prelekcje ekspertów (w sumie ok. 1 godzina) z Grupy Karkonoskiej GOPR oraz Karkonoskiego Parku Narodowego poświęcone:
  • – zasadom bezpieczeństwa poruszania się po Karkonoskich szlakach w warunkach zimowych;
  • – zasadom odpowiedzialnego zachowania na szlaku wśród karkonoskiej przyrody;
  1. Zajęcia praktyczne (w sumie ok. 2 godziny) w rejonie schronisk Strzecha Akademicka oraz Samotnia dotyczące:
  • – zasad właściwego przygotowania się do wędrówki po Karkonoszach – co spakować do plecaka, jak zaplanować trasę, jak korzystać z mapy, jak się ubrać itp.
  • – używania Lawinowego ABC, w tym jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia lawinowego, jak używać detektora lawinowego oraz sondy lawinowej i łopaty, jak reagować w przypadku zejścia lawiny;
  • – jak sobie radzić w przypadku hipotermii;

Na warsztatach będzie można sprawdzić swój sprzęt w ramach Lawinowego ABC oraz skonsultować z Ratownikami wszelkie kwestie dotyczące bezpieczeństwa w górach.

Dla wszystkich chętnych, którzy wolą pozostać w schronisku, prowadzone będą przez Pracowników Działu Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego zajęcia dotyczące przygotowania do wycieczki górskiej i poruszania się w raczkach oraz rakietach śnieżnych.

Odbędzie się również spotkanie z Ratownikiem – Przewodnikiem psów ratowniczych Grupy Karkonoskiej GOPR. Dla uczestników – dzięki wsparciu od partnerów strategicznych warsztatów, firm Skalnik oraz Hammer, przewidziano szereg konkursów z nagrodami.

Będzie to dzień pełen niespodzianek i dobrej energii! Nie może Was tam zabraknąć! Serdecznie zapraszamy!

Pozostałe spotkania edukacyjne są planowane w każdy czwartek od 18 stycznia do 22 lutego 2024 od godziny 10.00 do 14.00 w karkonoskich schroniskach oraz ośrodkach edukacyjnych KPN. Szczegółowy harmonogram tych spotkań przedstawiamy w poniższej tabeli:

 

Kampania „Bezpiecznie w Karkonoszach” oraz Warsztaty lawinowe im. Andrzeja „Sokoła” Sokołowskiego są organizowane przez Grupę Karkonoską GOPR oraz Fundację GOPR i Karkonoski Park Narodowy, w partnerstwie strategicznym z firmami Skalnik oraz Hammer.

 


Tekst i grafika zostały nam udostępnione przez Fundację GOPR. Dziękujemy.

 

 

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"