WOJSKO Z RATOWNIKAMI GOPR

WOJSKO Z RATOWNIKAMI GOPR

Ratownictwo górskie w Polsce ma ponad 100-letnią tradycję. Z tego 70 lat należy do GOPRU-u w Sudetach. Rok 2022, jak pisaliśmy już kilkakrotnie na naszym blogu, został przez Władze Dolnego Śląska ogłoszony rokiem ratownictwa górskiego w Sudetach.

Nic więc dziwnego, że rozpoczęcie dyżuru ratowników wojskowych z powietrza razem z helikopterem, zaszczycili przedstawiciele najwyższych Władz naszego województwa oraz Władz wojskowych.

WOJSKO Z RATOWNIKAMI GOPR

Władze cywilne to: Wicewojewoda Dolnośląski Bogusław Szpytma i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych reprezentował gen. bryg. pilot Dariusz Malinowski oraz dowódca III Skrzydła Lotnictwa Transportowego gen. bryg. pilot Wojciech Pikuła. Karkonoski Park Narodowy – jego Dyrektor Andrzej Raj. Przybyłych do Stacji Centralnej Grupy Karkonoskiej GOPR przywitali: Prezes Grupy Mirosław Górecki i jej Naczelnik Sławomir Czubak.

Obecność Wymienionych świadczy o wadze jaką przywiązują do spraw bezpieczeństwa w górach.

Począwszy od 7 lutego b.r. do końca ferii, na Górze Szybowcowej dyżuruje Lotniczy Zespół Poszukiwawczo – Ratowniczy nr 11.

Korzyści współpracy są oczywiste i dla wojskowych i dla ratowników. GOPR w ciągu tych 70 lat dopracował się skutecznych i przyswajalnych metod szkoleniowych,  przede wszystkim do działań specjalistycznych w warunkach ekstremalnych. Dotyczy to również ratownictwa w górach przy pomocy śmigłowca. Jak to się kiedyś mówiło – „ratownictwa z powietrza”.

Warto przypomnieć tutaj, że podstawy pracy z helikopterem zostały opracowane w Tatrach, a ich pierwszymi autorami byli; Tadeusz Augustyniak (pilot) i Maciej Gąsienica (ratownik Grupy Tatrzańskiej GOPR – obecnie TOPR)

Historia powstania i rozwoju „ratownictwa z powietrza” jest bardzo ciekawa i z całą pewnością warta szczegółowych opracowań.

Avatar photo
O Marian Sajnog 298 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR