Z DWIEMA CÓRKAMI NA SONNBLICK

Z DWIEMA CÓRKAMI NA SONNBLICK
Der Hohe Sonnblick- Foto-źródło: Von <a href="//commons.wikimedia.org/w/index.php?title=User:Hapi74&amp;action=edit&amp;redlink=1" class="new" title="User:Hapi74 (page does not exist)">Hapi74</a> - <span class="int-own-work" lang="de">Eigenes Werk</span>, CC BY-SA 3.0, Link

Z DWIEMA CÓRKAMI NA SONNBLICK

Rauriser Sonnblick ( lub Hoher Sonnblick ) jest szczytem o wysokości 3.106 m n.p.m, znajdującym się w grupie Wysokich Taurów i leżącym w kraju związkowym Salzburg. Na szczycie Sonnblick znajduje się obserwatorium meteorologiczne i schronisko  Zittelhaus.

Ten właśnie szczyt był celem wycieczki zaplanowanej przez 50-letniego mieszkańca Górnej Austrii, ojca 2 córek. W miniony piątek cała trójka, dobrze wyposażona w uprząż wspinaczkową, linę, buty górskie i raki, dotarła do schroniska. Po przenocowaniu, rodzinna grupa rozpoczęła schodzenie.

Ponieważ ojciec nie chciał by córki schodziły granią, wybrał drogę wiodącą przez pola starego śniegu do lodowca Goldbergkees.

Na wysokości 2.880 m n.p.m. grupa znalazła się w trudnym, wysokogórskim terenie, zbyt trudnym do pokonania przez obie córki. Powrót na szczyt był również niemożliwy.

W tej sytuacji jedynym wyjściem było wykonanie połączenia alarmowego i wezwanie pomocy. W rezultacie cała trójka została przetransportowana helikopterem w bezpieczne miejsce. Koszt akcji ratunkowej pokryje ubezpieczenie.

W sumie – akcja jakich wiele, nikt nie został ranny i wszystko skończyło się dobrze, gdyby nie jedno „ale”.

Obie córki ambitnego tatusia to dziewczynki w wieku 8 i 10 lat! 

Ratownicy Bergrettung Rauris (https://www.facebook.com/BergrettungRauris/) w swym reportażu o przeprowadzonej akcji napisali:

„po wezwaniu pomocy i podczas rozmowy telefonicznej z dyżurnym ratownikiem, ojciec dziewczynek przyznał, że obie córki miały już trudności ze wspinaniem się granią, oraz że spędziły złą noc z bólem głowy w schronisku na wysokości ponad 3000 m.”

Wypadki tego rodzaju nie są na szczęście zbyt częste, ale niestety się zdarzają. Również z bardzo smutnym rezultatem. 

Zabieranie dzieci na wycieczki w góry, owszem, ale przez rodziców „z głową”.

Co mówi na ten temat lekarz?

„3 i 4-latki mogą przebywać w górach, ale na niższych wysokościach. Zalecane jest, by maluchy poniżej 2-giego roku życia spały na wysokości mniejszej niż 2000 m, a dzieci pomiędzy 2 a 10 rokiem życia nie wyżej niż 3000 m.”

 


źródło informacji: https://salzburg.orf.at

 

 
 
 
 
 
Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR