65 LAT GOPR – FESTYN W KRYNICY

65 LAT GOPR – FESTYN W KRYNICY
© MARIAN SAJNOG | RATOWNICTWO GÓRSKIE

65 LAT GOPR – FESTYN W KRYNICY

65 LAT GOPR – FESTYN W KRYNICY

W ostatnią sobotę i niedzielę ( 5 i 6 sierpnia 2017), Krynica – ta górska, za sprawą Prezesa Fundacji GOPR Marcina Kądziołki, była dwudniowym centrum ratownictwa górskiego. Charytatywny festyn zorganizowano by wspomóc finansowo Fundację,  a przy okazji zareklamować ratownictwo górskie. Festyn pod patronatem Burmistrza Krynicy dr Dariusza Reśko, przyciągnął  kilkanaście tysięcy ludzi. Dziesiątki straganów z wyrobami regionalnymi, i nie tylko regionalnymi, koncerty, pokazy ratownictwa górskiego, wycieczki z przewodnikami po okolicznych górach – to kilka przykładów z licznych propozycji programowych.

Przy okazji festynu, wieloletni sponsorzy przekazali; Mercedes – osiem samochodów terenowych, PZU – 700 plecaków (GOPR w Polsce liczy około 1500 ratowników). Moment ten był dla ratowników górskich wyjątkowo przyjemny.

Uroczyste przekazanie samochodów i sprzętu spotkało się z aplauzem licznie zgromadzonych na historycznym deptaku kuracjuszy i turystów. Dopisała pogoda, a festyn odbył się w atmosferze przyjaźni i spokoju, tak potrzebnego w dzisiejszych czasach. Nieoceniona jest edukacyjna rola  Festynu. Nie tylko w ramach turystyki i bezpieczeństwa turystów w górach, ale też innych działań  edukacyjnych. Na przykład: na torze ćwiczebnym Mercedesa dzieci mogły na małych samochodzikach praktycznie poznać podstawowe zasady ruchu drogowego. W innym miejscu, ratownicy pokazywali jak sobie radzić w wodzie. Festyn spełnił swoją edukacyjną i rekreacyjną rolę. Myślę, że powinien stać się imprezą cykliczną. Bo Krynica idealnie się do tego nadaje.

Tylko… Czy wystarczy entuzjazmu i siły organizatorom; Naczelnikowi GOPR Jackowi Dębickiemu i Prezesowi Fundacji Marcinowi Kądziołce?

ŻYCZYMY IM TEGO SERDECZNIE.

Avatar photo
O Marian Sajnog 267 artykułów
Marian Sajnog - w latach 1973 - 1975 Naczelnik Grupy Sudeckiej GOPR