AKADEMIA GOPR

Akademia GOPR

to program szkoleń i kursów skierowanych do miłośników różnych górskich aktywności, jak i tych, którzy marzą dopiero, aby wkroczyć do tego świata.

Z roku na rok obserwujemy coraz większą liczbę turystów w naszych górach. Przybywa osób uprawiających nie tylko pieszą turystykę kwalifikowaną, ale także narciarstwo skiturowe, trail runnig, kolarstwo górskie, a ostatnio nawet morsowanie.

Negatywnym skutkiem zwiększonego ruchu turystycznego w górach jest rosnąca z roku na rok liczba wypadków, którą odnotowują wszystkie Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Taka sytuacja stała się jedną z motywacji do stworzenia Akademii GOPR.

Akademia GOPR

Za stworzenie Akademii GOPR odpowiada Fundacja GOPR czyli stowarzyszenie kultury fizycznej o zasięgu ogólnokrajowym. Swoje zadania statutowe realizuje poprzez 7 Grup Regionalnych.

Obszar jaki zabezpiecza GOPR to pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni 20.410  km². To 7.200 km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich. GOPR zatrudnia 133 ratowników etatowych, a wspomaga ich 826 ratowników ochotników i 159 kandydatów na ratowników.

Co robimy w Akademii GOPR?

Góry uczą pokory. W Akademii GOPR dzielimy się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. Przygotowaliśmy kursy oraz szkolenia, które pomogą Ci odnaleźć bezpiecznie swoją drogę w górach. Podzielimy się tym, czego nauczyła nas przyroda oraz otrzymasz od nas bezcenną wiedzę jak nieść pomoc sobie i innym.

Wszystkie szkolenia w ramach Akademii GOPR są prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów, posiadających odpowiednie kompetencje oraz doświadczenie, będących jednocześnie ratownikami GOPR.

Górska turystyka zimowa

Uczestnicy: szkolenie jest przeznaczone dla osób uprawiających formy aktywności fizycznej w środowisku górskim i posiadające doświadczenie w poruszaniu się po górach zimą.

Zakres przekazywanej wiedzy: szkolenie uczy identyfikowania i oceny zagrożenia lawinowego.

Miejsce prowadzenia: zajęcia praktyczne odbywają się w terenie górskim. Okolice: Hali Miziowej, Gorce – schronisko na Turbaczu.

Zagadnienia poruszane na kursie:  ekwipunek, ABC lawinowe, mechanizm powstawania lawin, przewidywanie zejścia lawiny, sposoby oceny zagrożenia lawinowego, terenowe testy pokrywy śnieżnej, poruszanie się w terenie zagrożonym zejściem lawiny, ratownictwo partnerskie, praca z detektorem, sondowanie lawiniska.

Skitury dla początkujących

Uczestnicy: szkolenie jest przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę ze skituringiem, posiadających podstawowe umiejętności narciarskie (jeździ swobodnie po przygotowanych trasach) oraz ogólnie dobrą kondycję fizyczną.

Zakres przekazywanej wiedzy:  kurs ma przygotować do poruszania się na nartach skiturowych w terenie górskim nie wymagającym technik alpinistycznych i nie zagrożonym lawinami.

Miejsce prowadzenia: tereny górskie na obszarach działania poszczególnych Grup Regionalnych GOPR.

Zagadnienia poruszane na kursie: sprzęt skiturowy, ubiór, zawartość plecaka na wycieczce, podstawowe zasady bezpieczeństwa w skituringu, poruszanie się z użyciem fok, wybór trasy podejścia, zmiana podejście <> zjazd, techniki zjazdu, podstawy nawigacji w górach, planowanie wycieczek skiturowych, niebezpieczeństwa gór, sytuacje awaryjne i pierwsza pomoc, elementy transportu improwizowanego, elementy biwaku/przetrwania w nocy.

Rzeki górskie dla początkujących

Uczestnicy: szkolenie jest przeznaczone dla osób uprawiających formy aktywności fizycznej w środowisku rzek górskich.

Zakres przekazywanej wiedzy:  szkolenie uczy poruszania się w rzece górskiej oraz przygotowuje do wykonania podstawowych czynności ratowniczych.

Miejsce prowadzenia: zajęcia praktyczne odbywają się na rzece Dunajec, w tym na torze kajakarstwa górskiego Wietrznice.

Zagadnienia poruszane na kursie: specyfika rzek górskich, sprzęt osobisty, najczęściej spotykane zjawiska hydrologiczne, komunikacja, bezpieczne wejście i wyjście z rzeki górskiej, poruszanie się wpław w rzece górskiej, korzystanie z rzutek ratowniczych, technika pływania pontonem po rzece górskiej, spływ pontonem wybranym odcinkiem rzeki (w zależności od stanu wody i warunków).

Kurs jaskiniowy dla początkujących

Uczestnicy:  kurs jest przeznaczony dla osób początkujących i chcących poznać podziemny świat jaskiń, mających ukończone 18 lat, dobrą kondycję fizyczną i stan zdrowia, brak lęku wysokości oraz lęku przebywania w zamkniętych i ciasnych przestrzeniach. Do przystąpienia do szkolenia nie są wymagane umiejętności alpinistyczne.

Zakres przekazywanej wiedzy: kurs ma celu pokazanie w jaki sposób bezpiecznie przebywać w jaskiniach. Ma pokazać również odmienne środowisko jaskiń czyli zagadnienia związane z geologią, fauną i florą oraz powstawaniem jaskiń.

Szkolenie jest dobrym wstępem do dalszego rozwoju szkoleniowego w kierunku taternictwa jaskiniowego lub może być traktowane jako jednorazowa przygoda.

Miejsce prowadzenia:  miejscem prowadzenia zajęć z reguły są jaskinie krasowe znajdujące się na Jurze Krakowsko –Częstochowskiej, co pozwala uczestnikom zapoznać się z wszystkimi aspektami taternictwa jaskiniowego.

Zagadnienia poruszane na kursie: co to jest jaskinia, budowa, geologia, fauna, flora itd., niebezpieczeństwa jaskiń oraz gór, wyposażenie grotołaza, zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się po jaskiniach, poruszanie się po jaskiniach pionowych, autoratownictwo i sytuacje awaryjne, ochrona przyrody.

Kurs wspinaczki w skałach po drogach ubezpieczonych

Uczestnicy:  kurs adresowany jest do osób początkujących lub średniozaawansowanych. W trakcie kursu uczestnik wspina się w terenie naturalnym, poznaje metody asekuracji.

Zakres przekazywanej wiedzy: podczas kursu, prócz samego wspinania, uczestnik nabiera również umiejętności, dzięki którym po szkoleniu może samodzielnie i w pełni bezpiecznie wspinać się na obiektach sztucznych jak i skałach.

Miejsce prowadzenia: zajęcia prowadzone są w dużej mierze w formie praktyki podczas wspinaczki w terenie naturalnym po ubezpieczonych drogach wspinaczkowych. Podczas kursu zajęcia praktyczne przeplatane teorią w terenie oraz krótkie zajęcia teoretyczne po śniadaniu lub po obiadokolacji. Teren szkoleń to miejsca wspinaczkowe na terenie południowej Polski.

Zagadnienia poruszane na kursie: prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego, zasady asekuracji, zjazd na linie / wychodzenie po linie, komendy wspinaczkowe, pierwsza pomoc – omówienie osobistej apteczki plecakowej, podstawowe wyposażenie, wspinanie na wędkę, wspinanie z dolną asekuracją, podstawy autoratownictwa, węzły.

Szkolenie z jazdy rowerem w terenie górskim

Uczestnicy: kurs adresowany jest do osób chcących rozpocząć przygodę z turystyką rowerową w terenie górskim, posiadających ogólnie dobrą kondycję fizyczną.

Zakres przekazywanej wiedzy: podczas kursu, prócz samej jazdy w terenie, uczestnik zdobywa również wiedzę z zakresu praktycznych aspektów ustawień roweru do jazdy w różnym terenie, planowania trasy i nawigacji.

Miejsce prowadzenia: zajęcia prowadzone są na terenie południowej Polski na obszarach działania poszczególnych Grup Regionalnych GOPR.

Zagadnienia poruszane na kursie: aspekty prawne górskiej turystyki rowerowej, rodzaje rowerów do górskiej turystyki oraz typowe usterki, ubiór i niezbędny ekwipunek, planowanie wycieczek rowerowych, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy i pierwsza pomoc przy najczęstszych urazach, podstawowe ustawienia roweru i regulacja, prawidłowe korzystanie z przełożeń, nawigacja i praca z mapą.

Obowiązkowe rzeczy do zabrania przez kursanta: sprawny rower górski, kask, niezbędny ubiór i ekwipunek do jazdy w terenie górskim.

Szkolenie z nawigacji w terenie

Uczestnicy: szkolenie jest przeznaczone dla osób które chcą usystematyzować swoją wiedzę na temat nawigacji w terenie, lub od podstaw nauczyć się tej umiejętności praktycznie.

Zakres przekazywanej wiedzy: szkolenie uczy czytania mapy, korzystania z mapy w terenie, oraz skutecznego i właściwego wykorzystywania elementów wspomagających w nawigacji jakimi są odbiorniki GPS.

Miejsce prowadzenia: zajęcia praktyczne odbywają się na obszarze działania GOPR.

Zagadnienia poruszane na kursie:

ziemia i sposoby odwzorowania, rodzaje map,czytanie map, orientowanie mapy, nawigacja w terenie, odbiornik GPS w teorii i praktyce, aplikacje wspomagające  wędrówki, planowanie i analizowanie aktywności.

Pierwsza pomoc – Szkolenie

Uczestnicy: szkolenie jest przeznaczone dla osób, chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem urazów typowych dla aktywności górskich.

Zakres przekazywanej wiedzy: szkolenie systematyzuje wiedzę i uczy prawidłowego postępowania, począwszy od oceny sytuacji, wezwania pomocy, przez udzielenie pierwszej pomocy i przekazanie poszkodowanego do wykwalifikowanych służb. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi w warunkach przygodnych.

Miejsce prowadzenia: zajęcia praktyczne odbywają się na terenia działania wszystkich Grup Regionalnych GOPR

Zagadnienia poruszane na kursie: ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia, postępowanie z osobą nieprzytomną, wezwanie pomocy, zakrztuszenia, resuscytacja osoby dorosłej, automatyczna defibrylacja zewnętrzna, zawał serca, napad padaczkowy, krwawienia i krwotoki, urazy kończyn, uraz kręgosłupa, ewakuacja poszkodowanego, wyposażenie apteczki pierwszej pomocy.


Dlaczego warto współpracować z Akademią GOPR?

  • weźmiesz udział w szkoleniu prowadzonym przez najlepszych specjalistów w kraju czyli ratowników GOPR, którzy stworzyli autorskie programy szkoleniowe na bazie swoich doświadczeń w pracy w GOPR;
  • możesz wybrać szkolenie wśród 8 kursów przygotowanych przez wyspecjalizowanych szkoleniowców – ratowników GOPR lub stworzyć na ich bazie szkolenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb;
  • zapoznasz się z zasadami turystyki górskiej i będziesz mógł wyposażyć się w podstawowy ekwipunek dla turysty górskiego – sprawdź naszą ofertę:

https://akademia.gopr.pl/sklep/

  • poszerzysz swoją wiedzę o zasady asekuracji w całorocznych warunkach górskich i specyfikę poruszania się w jaskini czy podczas lawiny;
  • poznasz wszystkie najważniejsze techniki poruszania się i posługiwania specjalistycznym sprzętem, które umożliwią Ci samodzielne poruszanie się w górach w warunkach zimowych;
  • korzystasz z materiałów szkoleniowych ułożonych tematycznie zawierający elementy, które pomogą Ci lepiej zrozumieć i zapamiętać treści;
  • weźmiesz udział w symulacji akcji ratowniczych , w których odpowiadasz za podejmowanie decyzji i powodzenia akcji;
  • otrzymasz od nas bezcenną wiedzę jak nieść pomoc sobie i innym;
  • uzyskasz dostępu do bazy wiedzy po zakończeniu procesu szkoleniowego.

 

Wsparcie online: – jesteśmy dostępni i służymy pomocą, rozwiejemy każdą  wątpliwość.

Napisz do nas na adres:  akademia@gopr.pl/fundacja@gopr.pl

lub skontaktuj się telefonicznie : +48 660-767-246


 

Tekst i zdjęcia – Fundacja GOPR

 

Avatar photo
Zespół redagujący blog "Ratownictwo Górskie"