AKCJA CHARYTATYWNA KAZBEK 2018

AKCJA POMOCY DLA RATOWNIKÓW SENIORÓW GOPR

AKCJA CHARYTATYWNA KAZBEK 2018
Von Lidia Ilona - Kazbegi, CC BY 2.0, Link

AKCJA CHARYTATYWNA KAZBEK 2018

AKCJA POMOCY DLA RATOWNIKÓW SENIORÓW GOPR

AKCJA CHARYTATYWNA KAZBEK 2018

27.02.2018 roku, o godz.9.00, w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Witoszowie stawili się ludzie, dla których pomoc innym nie jest obca. Nie wiem czy to urok osobisty Pani Joanny Gadzińskiej – szefowej Hospicjum w Świdnicy, czy też może popularność jaką cieszy się Piotr Snopczyński-świdniczanin (przypomnę –  uczestnik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2) spowodowała, że wszyscy zaproszeni Goście, którzy wsparli finansowo pomysł akcji wejścia na Kazbek stawili się w komplecie.

I tak mogliśmy przywitać Panią wójt gminy Świdnica-gospodarza spotkania – Teresę Mazurek, w zastępstwie starosty świdnickiego złożonego chorobą był Pan Zbigniew Okarmus, Panią Prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską, burmistrza Żarowa Pana Leszka Michalaka, burmistrza Jaworzyny Śląskiej Pana Grzegorza Grzegorzewicza, wójta Marcinowic Pana Władysława Gołębiowskiego, jak również prezesa Funduszu Regionu wałbrzyskiego Pana Roberta Jagła.

AKCJA CHARYTATYWNA KAZBEK 2018
© FUNDACJA GOPR

Spotkanie było relacjonowane na “żywo” poprzez internet, natomiast spore grono fotoreporterów, regionalnej telewizji i Polskiego Radia Wrocław daje gwarancję, że informacja o tym wydarzeniu dotrze do szerszego grona ludzi zainteresowanych działaniami górskimi, przekładając się na udzielenie wsparcia tym, którzy takowego wsparcia potrzebują.

Wszystkich oficjeli poproszono aby na przygotowanym teście; pomagam bo….. , podali powód, dla którego wsparli tę akcję. I tak: jedni napisali pomagam bo wy pomagacie innym, pomagam bo to piękna rzecz, pomagam bo jestem, pomagam bo tak trzeba, pomagam bo chcę.

Te wpisy dowodzą, że idea pomocy jeszcze nie umarła. Dziękujemy za to.

Spotkanie, które się odbyło miało na celu nagłośnić akcję, która polega na tym, że Kol. Andrzej Sawicki – kierownik wyprawy, wraz z Marcinem Walewskim, Jackiem Fabisiem i Tadeuszem Piotrowiczem, postanowili wejście na Kazbek zadedykować Ratownikom Seniorom z poszczególnych Grup Regionalnych GOPR.

Na apel Prezesa Fundacji Marcina Kądziołka skierowanego do Naczelników Grup Regionalnych odpowiedziały trzy Grupy; Karkonoska,Wałbrzysko-Kłodzka i Beskidzka. Wskazane osoby z tych Grup, to bardzo często ludzie, którzy tworzyli na swoich terenach Grupy regionalne GOPR-u. Ponieważ te wydarzenia miały miejsce w latach 50 ubiegłego wieku, to łatwo obliczyć, że dzisiaj są to ludzie w podeszłym wieku, często schorowani, dla których wykupienie lekarstw czy też godne przeżycie z otrzymywanej emerytury stanowi nie lada wyzwanie.

Dlatego ta akcja spotkała się z tak szerokim odbiorem i myślę, że nie miała żadnego związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Po prostu decydenci uznali, że Ci Ludzie zasługują na ich zauważenie i pomoc, jakiej prawdopodobnie nawet się nie spodziewali.

Jak napisałem wcześniej, akcja ma polegać na wejściu ekipy na Kazbek, którego wysokość wynosi 5033 m npm. Ta wysokość jest o tyle istotna, że ekipa postanowiła zebrać dla każdego zgłoszonego Seniora taką właśnie kwotę odpowiadającą wysokości szczytu. Oby to im się udało, czego serdecznie życzymy.

Relacjonując to spotkanie nie można pominąć jeszcze dwóch członków ekipy – a właściwie członkiń. Są to Panie Magdalena Bany i Ewa Talaga. Panie fizycznie były nieobecne na spotkaniu, jednak – o czym wiemy –  śledziły  na przekazie internetowym wydarzenia, będąc duchem z członkami wyprawy. Obie Panie uczestniczyły wcześniej w różnych wyprawach potwierdzając poprzez swoje uczestnictwo wysoki poziom wyszkolenia wysokogórskiego.

Doświadczenie wszystkich członków ekipy, pomimo że Kazbek w okresie zimowym jest górą nad wyraz trudną do zdobycia, pozwala sądzić, że cel wyprawy zostanie osiągnięty, a co za tym idzie potrzebujący Seniorzy będą mogli otrzymać zadeklarowaną im niezbędną pomoc.

Zarówno Fundacja GOPR, jak i wszystkie zainteresowane osoby życzyły ekipie bezpiecznego wejścia i zejścia z góry, dla dobra wszystkich Seniorów.

Licząc na to, że zaplanowana wyprawa osiągnie swój cel, dziękujemy w imieniu Seniorów i Fundacji GOPR wszystkim Ofiarodawcom – bo jak powiedziała Pani Joanna: “zawsze można coś zrobić. Dopóki jest życie, jest nadzieja”.

Dziękujemy.

Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR