AKCJA RATUNKOWA 99 UCZNIÓW I 8 NAUCZYCIELI

Foto-źródło: Von Steffen 962 - Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

AKCJA RATUNKOWA 99 UCZNIÓW I 8 NAUCZYCIELI

7 czerwca 2022 r. , Schöntal in Hirschegg-Kleinwalsertal (Vorarlberg-Austria). Około godziny 15:00, pogoda była ładna i 99 uczniów w wieku 12-14 lat przybyłych z Ludwigshafen (D), wraz z ośmioma nauczycielami, wybrało się na górską wycieczkę.

Trasę wybrali nauczyciele zasiągając uprzednio informacji w internecie. Trasa została w internecie opisana jako klasyczna trasa spacerowa.

W rzeczywistości jest to wąska ścieżka z przejściami wspinaczkowymi, które wymagają zdolności utrzymania równowagi na wysokości, pewności stąpania i doświadczenia w terenie alpejskim. W związku z tym trasa nie jest już reklamowana w oficjalnych przewodnikach turystycznych.

Ze względu na deszcz z ostatnich kilku dni i deszcz, który zaczął padać, warunki były wyjątkowo trudne, zwłaszcza że nie wszyscy uczniowie nosili najlepsze buty. Jeden z nauczycieli postanowił zawrócić. Podczas manewru skrętu dwóch uczniów poślizgnęło się i odniosło drobne obrażenia.

Dzieci wpadły w panikę, a stan ścieżki był coraz gorszy (mokra i śliska). Jedynym wyjściem z pogarszającej się sytuacji było wezwanie pogotowia górskiego. W rezultacie wszystkich 99 uczniów i ośmiu nauczycieli zostało przetransportowanych (transport na linie) zaalarmowanymi helikopterami z grani do pośredniego miejsca lądowania. Dalszy transport odbywał się pojazdami ratownictwa górskiego i straży pożarnej.

Punkt zbiórki dla uratowanych uczniów i nauczycieli utworzono bezpośrednio przed domem młodzieży w Schöntal in Hirschegg/Kleinwalsertal.
Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali pierwszą pomoc i zostali zarejestrowani przez policję. Pracownicy domu młodzieży zaopatrywali uratowanych uczniów w ciepłe napoje i żywność.

Dwoje dzieci doznało niewielkich obrażeń górnej części ciała i nóg. Kilku uczniów było wyczerpanych, w hipotermii, przemoczonych i całkowicie zrozpaczonych. W związku z tym wezwano zespół interwencji kryzysowej.

Akcja pogotowia górskiego zakończyła się około godziny 22:00.

Akcja ratunkowa była niezwykle nietypowym przypadkiem dla Pogotowia Górskiego Vorarlberg. Podobnego incydentu jeszcze nie było, ale ostatnio trzeba było przeprowadzić kilka akcji ratunkowych osób które “polegały na jakichś aplikacjach”.

Rzecznik prasowy Pogotowia Górskiego powiedział:

“Jeśli nie masz pewności co do trasy wycieczki, zawsze możesz zapytać w biurze turystycznym, Klubie Alpejskim lub pogotowiu górskim. To zapewnia bezpieczeństwo.
Zdecydowanie odradza się planowanie tras na podstawie opisów w internecie. Opisywane są bowiem również stare, zarośnięte już, nieutrzymywane trasy i bardzo łatwo jest znaleźć się w “niefortunnej sytuacji”.

Pogotowie górskie nie jest jeszcze w stanie określić kosztów akcji. Ale z całą pewnością będą pięciocyfrowe. Czy kosztami zostaną obciążeni nauczyciele, na przykład z powodu rażącego niedbalstwa, jeszcze nie wiadomo.


źródło informacji: https://www.bergrettung-riezlern.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 246 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR