AUSTRIACKIE ALPY – STATYSTYKA WYPADKÓW 2023

AUSTRIACKIE ALPY - STATYSTYKA WYPADKÓW 2023

AUSTRIACKIE ALPY – STATYSTYKA WYPADKÓW 2023

Tak jak co roku, Austriackie Kuratorium ds. Bezpieczeństwa w Alpach (ÖKAS) podało statystykę wypadków w austriackich Alpach w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.

Coroczna analiza danych umożliwia lepszą klasyfikację wypadków i ich ilość. Pozwala to na uzyskanie ważnych spostrzeżeń odnośnie bezpieczeństwa w górach oraz zapobieganie alpejskim wypadkom. Podstawą ocen są wpisy alpejskiej policji w bazie danych górskich wypadków w Alpach.

Jak pokazują statystyki, w zeszłym roku w austriackich górach zginęło 266 osób. Liczba ta jest niższa od średniej z 10 lat (282) i poprzedniego roku 2022 (290).

Wśród ofiar znalazł się – niestety – również Ktoś bardzo polskim ratownikom górskim bliski: Daniel Chojnacki.


W 2023 r. wypadkom śmiertelnym w Alpach uległo 228 mężczyzn (86%) i 36 kobiet (14%). W przypadku 2 osób płci i narodowości nie podano.

AUSTRIACKIE ALPY - STATYSTYKA WYPADKÓW 2023

 

AUSTRIACKIE ALPY - STATYSTYKA WYPADKÓW 2023

 

Z ocen ÖKAS/BMI wynika, że wśród ofiar wszystkich wypadków, najwyższy​​ odsetek (40%) to ofiary wypadków spowodowanych kolizjami – głównie na stokach i trasach narciarskich.

Następną najczęstszą przyczyną wypadków jest upadek/potknięcie się/poślizgnięcie (16%). Podobnie jak w latach poprzednich, choroby układu krążenia (29%) są najczęściej wymienianą przyczyną wypadków, lub nagłych wypadków wśród zgonów w górach (średnia z 10 lat: 24%)

„Góry wymagają od nas szacunku i ostrożności. Tylko głębokie zrozumienie alpejskiej przyrody umożliwia odpowiednie postępowanie, zarówno w przygotowaniach, jak i podczas górskich wycieczek.

Apeluję do wszystkich miłośników gór, aby zawsze mieli świadomość własnej odpowiedzialności wobec siebie, przyrody, a także ratowników, którzy w sytuacji awaryjnej wyruszają do akcji.”

Stefan Hochstaffl, Prezes Austriackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (ÖBRD)


Przedstawione tu dane stanowią niewielki fragment obszernego opracowania, które dla Zainteresowanych (i niemieckojęzycznych) dostępne jest pod adresem:

Alpinunfälle in Österreich 2023 – ein Jahresrückblick

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 257 artykułów
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR