DWIE OFIARY LAWINY W ÖTZTAL

DWIE OFIARY LAWINY W ÖTZTAL

W Ötztal wydarzył się dziś, pierwszy w tym sezonie, wypadek lawinowy. W niezabezpieczonym terenie, poza trasami narciarskimi na lodowcu, dwóch Holendrów zostało porwanych przez deskę śnieżną.

Krótko po godzinie 12:00 zostało zaalarmowane centrum kontroli w Tyrolu. Rozpoczęła się akcja ratunkowa z udziałem ratowników górskich z Sölden, ratowników pełniących dyżur w obrębie nartostrad na lodowcu i trzech śmigłowców. Zespoły poszukiwawcze były dość szybko w stanie zlokalizować obu zasypanych,  ale jakakolwiek pomoc przyszła za późno.

Trzej narciarze z Holandii zjechali rynną poza wyznaczoną trasę. Znajdowali się na wysokości ca 2.900 metrów, kiedy obsunęła się deska śnieżna. Jeden z Holendrów zdołał z lawiny wyjechać, dwaj pozostali zostali porwani i ściągnięci przez masy śniegu 200 metrów w dół.   Jak stwierdzili ratownicy Górskiego Pogotowia – jeden z narciarzy zdążył jeszcze wypuścić poduszkę lawinową. Niestety, nie zapobiegło to nieszczęściu.

Jak podano przed chwilą – deska śnieżna miała szerokość 50 metrów. Ofiary znajdowały się pod 2,5 – 3,5 metrową warstwą śniegu.

W ALPACH PANUJE JUŻ GŁĘBOKA ZIMA ! 

Wczoraj, w piątek, lawinowa służba ostrzegawacza w Tyrolu ostrzegała przed głębokimi zimowymi warunkami w wysokich górach i silnym wiatrem. Ostrzegano również przed możliwością obsuwania się desek śnieżnych.

 

źródło informacji: https://tirol.orf.at

 

Avatar photo
O Anna Kokesch - Antenka 253 artykuły
Anna Kokesch - w latach 1972-1974 kierownik administracji Zarządu GOPR