DZIEŃ RATOWNIKA GÓRSKIEGO – KRYNICA 2018

DZIEŃ RATOWNIKA GÓRSKIEGO – KRYNICA 2018
© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

DZIEŃ RATOWNIKA GÓRSKIEGO – KRYNICA 2018

DZIEŃ RATOWNIKA GÓRSKIEGO – KRYNICA 2018

Po raz drugi, w dniach 04-05.08.2018 w Krynicy, został zorganizowany piknik DZIEŃ RATOWNIKA GÓRSKIEGO, którego głównym organizatorem była Fundacja GOPR skutecznie kierowana przez Marcina Kądziołkę – Prezesa Fundacji.

Po odrzuceniu „wazeliny” muszę stwierdzić, że ogrom pracy jaką wykonał Prezes żeby spiąć wszystkie zaistniałe na pikniku wydarzenia jest imponujący. Ilość straganów i ich właścicieli, których trzeba było przekonać do wystawienia się na pikniku, robiła wrażenie. Jednak głównym tematem spotkania było po pierwsze przekazanie ufundowanych przez Fundację Taurona siedmiu przyczep dla przewozu psów ratowniczych.

© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Nasza Grupa Karkonoska wcześniej już takową posiadała, ale inne Grupy były pozbawione tego środka lokomocji. Myślę, że jeżeli przewodnicy psów lawinowych poważnie traktują swoich czworonożnych przyjaciół, to tylko mogą być zadowoleni z pozyskania takiego sprzętu. Przypomnę, że nasze samochody terenowe spełniają rolę karetki wysokogórskiej i wpuszczanie do środka pociągałoby każdorazowo – po transporcie psa lawinowego w samochodzie – konieczność dezynfekcji wnętrza samochodu. A tak, zwierzaki mają przyzwoite warunki do podróżowania. Szczególnie na długich trasach, kiedy jadą np. na szkolenie do innych Grup, czy też za granicę.

Drugim aspektem spotkania było przekazanie na ręce wiceprezesa ZG GOPR Mirosława Góreckiego i Naczelnika GOPR Jacka Dębickiego pierwszej transzy pieniędzy w kwocie 50 tys.zł.

© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Są to środki przekazane przez Tauron za pośrednictwem Fundacji GOPR na działalność GOPR.

W trakcie pikniku przewodnicy psów lawinowych zademonstrowali umiejętności swoich pupilów.

© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Przyznać trzeba, że nawet dotkliwy upał nie zniechęcił tych czworonożnych ratowników do perfekcyjnego wykonywania zadanych przez swojego przewodnika zadań. Myślę (nie jestem zawodowym psiarczykiem), że zademonstrowane umiejętności pozwalają mieć nadzieję graniczącą z pewnością, że jeżeli trzeba będzie, to psy razem ze swoimi przewodnikami staną na wysokości zadania. Należy tylko życzyć, aby te umiejętności były prezentowane w trakcie takich spotkań, a nie prawdziwych zdarzeń.

Tego pieskom i ich przewodnikom życzę.

© BRAŇO POTOČEK | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Również Koledzy Ratownicy z Grupy Krynickiej zademonstrowali poziom swojego wyszkolenia przeprowadzając pozorowane akcje ratunkowe zarówno na ziemi jak i za pomocą technik linowych.

Licznie zgromadzona publiczność brawami po zakończeniu każdego elementu dowiodła, że pokaz był na dobrym poziomie i, chociaż w skrócie, pokazana została praca jaką wykonują Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W trakcie pikniku zbierane były środki na działanie Fundacji; wspomaganie Kolegów i ich Rodzin będących w trudnych warunkach finansowych, wspomaganie chorych Kolegów i wszystkich tych Ratowników, którzy każdej pomocy potrzebują.

Życie pokazało, że jest komu pomagać.

 

 

 

Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR