DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR

DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR
© KONRAD JANKOŚ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR

DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR

„Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym.”

Tak zaczyna się rota przyrzeczenia ratowniczego, którą ponad 100 lat temu ułożył Mariusz Zaruski.

Wieczorem, 24 listopada 2018 roku, w bajkowej scenerii mgły, wiatru, blasku watry, przy świetle pochodni i latarek czołowych na szczycie najwyższego w Gorcach Turbacza (1310 m), na oczach ponad 100 osób, 12 kandydatów na ratowników wypowiedziało te słowa, a przyrzeczenie swoje potwierdzili tradycyjnym podaniem ręki Naczelnikowi. Był to kulminacyjny moment obchodów Dnia Ratownika Grupy Podhalańskiej GOPR w 2018 roku.

Same obchody rozpoczęły się kilku godzin wcześniej wspólnym wyjściem ratowników na szlaki prowadzące do schroniska pod Turbaczem. Grupy wystartowały z Ochotnicy Górnej, Długiej Polany oraz Koninek. Ratownicy seniorzy oraz osoby kontuzjowane zostały oczywiście do schroniska dowiezione samochodami GOPR.

DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR
© KONRAD JANKOŚ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Pierwszym oficjalnym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta, którą w holu schroniska odprawił ks. Kazimierz Dadej, kapelan Grupy Podhalańskiej. Mszę koncelebrował ks. Jan Bukowiec, ratownik naszej Grupy, jeden z tych dwunastu, którzy kilka godzin później wypowiedzieli słowa przyrzeczenia.

Następnym punktem obchodów była krótka część oficjalna, podczas której Naczelnik Marek Ciaś wraz z Prezesem Maciejem Kopytkiem kolejny raz podziękowali swoim poprzednikom: Naczelnikowi Mariuszowi Zaródowi oraz Prezesowi Darkowi Budzowskiemu, za ich wieloletni wkład w rozwój naszej organizacji. Następnie dwóm naszym kolegom wręczono stopnie starszego ratownika, a kolegom szczególnie zaangażowanym w pracę na rzecz GOPR podziękowano wręczając skromne upominki.

Minutą ciszy upamiętniono również tych z naszych kolegów, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną służbę.

Część oficjalną zakończono krótkimi prezentacji z wybranych akcji i wypraw ratunkowych, które przeprowadzone zostały w ostatnim roku, z cyklu szkoleń II stopnia oraz z okresu kandydackiego osób, które składały ślubowanie. Wyświetlono również krótki film, na który złożyły się zdjęcia z Dnia Ratownika sprzed kilkudziesięciu lat.

Po części oficjalnej uformował się przed schroniskiem długi pochód, który przy blasku pochodni udał się na nieodległy szczyt Turbacza. Młodsi stażem koledzy wyruszyli na szczyt kilka minut po wszystkich, prowadzeni przez poczet sztandarowy Grupy Podhalańskiej GOPR oraz kapelę górską, przy dźwiękach której zostali doprowadzeni do rozpalonej watry i symbolicznie weszli w krąg czekających na nich kolegów.

Następnie na ręce Naczelnika Marka Ciasia wypowiedzieli w podniosłej atmosferze przytoczone powyżej słowa przysięgi.

DZIEŃ RATOWNIKA GRUPY PODHALAŃSKIEJ GOPR
© KONRAD JANKOŚ | RATOWNICTWO GÓRSKIE

 

Po powrocie do schroniska rozpoczęła się część nieoficjalna, a tańce i śpiewy przy muzyce góralskiej oraz współczesnej trwały do 5 rano. W sumie w Dniu Ratownika wzięło udział ponad 150 osób, w tym ponad 90. ratowników GOPR.

 

Avatar photo
O Paweł Konieczny 7 artykułów
Starszy ratownik górski - Grupa Podhalańska GOPR