DZIEŃ ŚW. WAWRZYŃCA 2019 BĘDZIE SZCZEGÓLNIE UROCZYSTY

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA NA ŚNIEŻCE

Obraz Przemysław Krzak z Pixabay

DZIEŃ ŚW. WAWRZYŃCA 2019 BĘDZIE SZCZEGÓLNIE UROCZYSTY

10 sierpnia, jak zwykle w dniu imienin Wawrzyńca, odbędzie się na Śnieżce spotkanie ludzi gór; ratowników, przewodników i wszystkich sympatyków, którzy będą chcieli uczestniczyć we mszy odprawianej przez biskupów z Polski, Czech i Niemiec.

Jest to tradycja, która trwa już dobrych kilkanaście lat, bowiem pierwsze takie spotkanie odbyło się w 1981 roku w bliskości barokowej kapliczki pod wezwaniem św.Wawrzyńca. Zwykle pogoda w takim dniu bywa łaskawa, ale bywają dni kiedy tylko duża determinacja uczestników pozwala im dotrzeć w niesprzyjających warunkach na te uroczystości. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Po uroczystościach, zebrani (ci którzy chcą i czują się na siłach) schodzą do Kotła Łomniczki na symboliczny cmentarzyk ludzi gór.

W tym roku będzie to szczególna uroczystość, bowiem Kapituła Cmentarzyka na wniosek Klubu Seniora naszej Karkonoskiej Grupy zgodziła się na umieszczenie czterech tabliczek naszych Kolegów, którzy odeszli na wieczny dyżur. Będą to tabliczki;

Macieja Abramowicza – długoletniego Naczelnika naszej Grupy w latach 1998-2010

Antoniego Rychla – Naczelnika naszej Grupy w latach 1982-1990

Ponadto zamontowane zostaną tabliczki dobrego Kolegi i Przyjaciela – Ratownika Horské Služby Valeriana Spusty i Naczelnika Horské Služby oblast Krkonoše Adolfa Klepš.

Przypomnieć należy, że brat Valego, Stefan Spusta zginął w trakcie akcji ratunkowej na zboczach Śnieżki.

Uroczystość ta odbędzie się w obecności żon Macieja i Antoniego. Pani Iwona Abramowicz na tę uroczystość przyjeżdża specjalnie z Sopotu, gdzie aktualnie, po opuszczeniu z Maciejem Szklarskiej Poręby, mieszka.

Te tabliczki powodują, że my, ich koledzy, będziemy mogli co roku zapalić Im znicz, a przypadkowi turyści dowiedzą się, że tacy LUDZIE istnieli. Tabliczki – decyzją Kapituły Cmentarzyka – mają wymiary 7×15 cm., bowiem ilość już umieszczonych tam tabliczek powoduje, że zaczyna brakować miejsc w których można taki symbol pamięci umieścić.

Z drugiej strony myślę, że nie wielkość tabliczki świadczy o wielkości człowieka, ale Jego dokonania i życie, które poświęcił GÓROM.

W uroczystościach będą uczestniczyli również Seniorzy naszej Grupy, którzy dzięki dobrej znajomości dyrektora KPN z dyrektorem kolei na Śnieżkę, mają możliwość wyjazdu z Pecu na Śnieżkę. Jest to duże udogodnienie bowiem nie wszyscy są w stanie wyjść na własnych nogach na szczyt, a dzięki takiej uprzejmości mogą uczestniczyć w tym dorocznym święcie.

Oby tylko pogoda dopisała.

 
 
 
Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR