DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 2018

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 2018
© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 2018

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 2018

Jak co roku, 10 sierpnia na Śnieżce spotkają się „Ludzie Gór” czyli Ratownicy, Przewodnicy i Ci Wszyscy, którzy czują się z górami związani.

Zwyczajowo, po odprawieniu Mszy Świętej przez biskupów z Polski, Czech i Niemiec, wszyscy ci którzy czuli się na siłach udawali się do symbolicznego cmentarzyka w Kotle Łomniczki po to, aby zaplić tam symboliczną lampkę: ”Martwym ku pamięci żywym ku przestrodze”.

Tym razem będzie jednak inaczej.

W tym roku przypada 50 lecie zejścia lawiny w Białym Jarze w 1968 roku. Przypomnę: zginęło wówczas 19 osób. Aby uczcić tę tragiczną rocznicę, wspólnie z Dyrekcją Karkonoskiego Parku Narodowego, Związkiem Gmin Karkonoskich, Oddziałem Sudety Zachodnie PTTK Jelenia Góra, Burmistrzem Karpacza i Grupą Karkonoską GOPR podjęto inicjatywę postawienia nowego pomnika-obelisku w wyznaczonym miejscu.

Przypomnę również, że w rok po lawinie postawiono pomnik zbudowany z ośmiu granitowych bloków. Do jednego z bloków przymocowana była pamiątkowa tablica. Niestety, siły natury okazały kolejny raz swą potęgę. W 1974 roku, równie wielka jak ta z 1968 roku lawina „zmiotła” te ponad 40 tonowe bloki jak przysłowiowe pudełka zapałek.

Bloki skalne porozrzucane w leju Białego Jaru czekały na lepsze czasy. I takie nadeszły.

Dzięki inicjatywie w/w instytucji, jeden z bloków znajdujący się najbliżej miejsca ewentualnej lokalizacji, został – dzięki maestri operatora koparki – umieszczony w wyznaczonym miejscu. Mając na względzie wyrządzenie jak najmniejszych szkód w przyrodzie, wybrano właśnie ten najbliższy głaz.

Dzisiaj, tj.08.08.2018 roku wybraliśmy się do Białego Jaru aby przygotować miejsce na zamocowanie tablicy. Mirosław Górecki, Witold Szczudłowski, Krzysztof Tęcza, Wiktor Szczypka i piszący te słowa zamocowali tablicę, do której po zakończeniu obchodów na Śnieżce zejdą ci uczestnicy, którzy będą chcieli wziąć udział w jej odsłonięciu.

DZIEŃ ŚWIĘTEGO WAWRZYŃCA 2018
© WIKTOR SZCZYPKA | RATOWNICTWO GÓRSKIE

Odsłonięcie planowane jest na godzinę 14:00

Myślę, że motto umieszczone na tablicy da do myślenia turystom, którzy znajdą się w tym miejscu i uświadomi im, że znajdują się nie na symbolicznym cmentarzu, ale na prawdziwym miejscu gdzie pozostawiło życie 19 osób.

Cześć ich pamięci.

 

Avatar photo
O Ryszard Jędrecki 53 artykuły
Ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR | Prezes Klubu Seniora Grupy Karkonoskiej GOPR